Redakcja Polska

V ogólnopolska edycja konkursu edukacyjnego „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku”

29.11.2022 12:54
Do 30 listopada szkoły mają czas na przesłanie zgłoszenia do udziału w V ogólnopolskiej edycji konkursu edukacyjnego „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku” organizowanego przez Biuro Edukacji Narodowej IPN.   
Audio
  • Z Sergiuszem Kazimierczukiem z Biura Edukacji Narodowej IPN, koordynatorem konkursu, rozmawia Halina Ostas [posłuchaj]
Wilno
Wilno Pixabay/koronevskis

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza młodzież szkolną oraz opiekunów merytorycznych ̵ nauczycieli do udziału w ogólnopolskim konkursie „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku”.

Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy o historii polskich Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej wśród młodzieży. Jednym z najważniejszych aspektów projektu jest uwrażliwianie uczestników na los Polaków mieszkających za naszą obecną wschodnią granicą, kształtowanie świadomości, że nadal są oni częścią naszej Ojczyzny.

Uczestnikom projektu proponujemy udział w sesjach naukowo-edukacyjnych i spotkaniach warsztatowych, w czasie których będą odbywać się wykłady lub pokazy filmów.

Najważniejszą częścią projektu jest konkurs wiedzy. Zadaniem uczestników będzie przygotowanie pracy pisemnej lub multimedialnej na wybrany przez siebie temat – na podstawie dostępnej literatury, zgromadzonych dokumentów, wspomnień i materiału ikonograficznego. Dla laureatów etapu centralnego przewidziana jest nagroda – wyjazd edukacyjny do krajów bałtyckich we wrześniu 2023 r.

Zgłoszenia szkół do udziału w projekcie IPN przyjmuje do 30 listopada 2022 roku.  

Z Sergiuszem Kazimierczukiem, z Biura Edukacji Narodowej IPN, koordynatorem konkursu, rozmawia Halina Ostas.

Ukraina: mieszkańcy odbudowują domy w obwodzie kijowskim

27.11.2022 18:19
- Dla mnie jest prawdziwym cudem, że ludzie, którzy utracili wszystko i mogliby wyłącznie płakać oraz narzekać na niesprawiedliwość tej sytuacji, momentalnie odpowiadają na każdy gest dobroci skierowany ku nim, tak jakby ożywają, budzi się w nich nadzieja - tak o swoim doświadczeniu w pomaganiu poszkodowanym na skutek wojny na Ukrainie opowiada s. Marta Meszko.

Za nami gala rozdania Nagród BohaterONy 2022 im. Powstańców Warszawskich

28.11.2022 13:48
Wyróżniania w siedmiu kategoriach są przyznawane osobom i instytucjom, które w szczególny sposób promują wiedzę o historii Polski oraz współczesny patriotyzm.  

Wojna na Ukrainie. Rosjanie wywieźli w głąb Rosji 12 tysięcy dzieci

28.11.2022 14:49
Przeszło 12 tysięcy ukraińskich dzieci zostało wywiezionych do Rosji. Takie dane podał portal internetowy "Dzieci wojny", prowadzony przez ukraiński rząd.

Piekło wojny na Ukrainie. W Brukseli wystawa zdjęć ukazujących cierpienia ukraińskich dzieci

29.11.2022 12:30
"Dzieci na wojnie" - tak zatytułowana jest wystawa zdjęć w Brukseli ukazująca cierpienia ukraińskich dzieci w wyniku rosyjskiej agresji. Jej inicjatorami są ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy, misja Ukrainy przy Unii Europejskiej i organizacje pozarządowe.