Redakcja Polska

Konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Jeszcze tylko przez tydzień można zgłaszać prace

17.03.2023 14:12
Celem konkursu, którego inicjatorką jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek, jest  upowszechnienie wśród najmłodszych pokoleń - uczniów i studentów - wiedzy o zbrodni katyńskiej.
Audio
  • Wciąż można zgłaszać udział w konkursie "Polskie serce pękło - Katyń 1940" - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Inicjatorką konkursu Polskie serce pękło jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek
Inicjatorką konkursu "Polskie serce pękło" jest marszałek Sejmu Elżbieta WitekFoto: sejm.gov.pl

To IV edycja konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Jego popularność rośnie, z roku na rok przybywa uczestników - podkreśla prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki, który jest członkiem komitetu honorowego konkursu. Nadsyłane prace mają wysoki poziom. Jak zauważa dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz ich jakość jest odzwierciedleniem nauki i wychowania.

Profesor Tadeusz Wolsza, przewodniczący jury konkursu, podkreśla, że dziś takie inicjatywy są szczególnie potrzebne, ponieważ Rosja znowu próbuje fałszować historię.

W tym roku temat pracy literackiej i scenariusza lekcji – jednych z konkursowych kategorii - brzmi »To także walka. Codzienność polskich oficerów w obozach NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku w latach 1939-1940« - poinformowała podczas inauguracji konkursu jego inicjatorka marszałek Sejmu Elżbieta Witek, zachęcając równocześnie do udziału w konkursie.

Uczniowie szkół ponadpodstawowych mogą wziąć udział w trzech konkursowych kategoriach: praca plastyczna, literacka oraz tekst piosenki, a studenci w kategorii scenariusz lekcji dotyczącej Katynia. Ogłoszenie wyników konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940" odbędzie się 15 kwietnia. Polskie Radio sprawuje nad imprezą patronat medialny. Honorowym patronatem objął wydarzenie prezydent Andrzej Duda.

IAR/ep

Polonia upamiętniła pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City rocznicę napaści sowieckiej na Polskę

27.09.2022 08:38
Amerykańscy Polacy złożyli w niedzielę pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City hołd naszym rodakom zamordowanym w czasie II wojny światowej. Przypomnieli o czwartym rozbiorze Polski zainicjowanym wtargnięciem wojsk sowieckich do Polski 17 września 1939 roku.

"Polskie serce pękło. Katyń 1940". Marszałek Witek: metody Rosjan nie zmieniają się od lat

17.01.2023 19:00
- Napad Rosji na Ukrainę pokazuje, że metody Rosjan nie zmieniają się od lat. Warto więc przypomnieć sobie te metody z czasów II wojny światowej - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek, ogłaszając IV konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów "Polskie serce pękło. Katyń 1940".

Mijają 83 lata od decyzji Stalina dotyczącej zbrodni katyńskiej

05.03.2023 12:00
Na podstawie dokumentu podpisanego 5 marca 1940 roku przez Józefa Stalina i członków Biura Politycznego Związku Radzieckiego, funkcjonariusze NKWD rozstrzelali blisko 22 tysiące polskich oficerów i jeńców wojennych. Znajdowali się oni w obozach i więzieniach zachodniej Białorusi i Ukrainy. Zostali wzięci do niewoli po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku.