Redakcja Polska

W niedzielę w Warszawie odbędą się obchody 84. rocznicy sowieckiej napaści na Polskę

15.09.2023 10:30
Obchody 84. rocznicy sowieckiej napaści na Polskę rozpoczną się o godz. 12 w niedzielę, w Warszawie przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie - poinformował Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR).
Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie
Pomnik Poległym i Pomordowanym na WschodzieAlbert Zawada/PAP

"17 września obchodzić będziemy 84. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. Agresji, która doprowadziła do czwartego rozbioru Polski" – powiedział Jan Józef Kasprzyk. "Warto przypomnieć przy tej okazji, że są dwa kraje odpowiedzialne za wybuch II wojny światowej, za to co stało się z Polską i krajami Europy środkowo-wschodniej. W równym stopniu za wybuch wojny odpowiada niemiecka III Rzesza, jak i sowiecka Rosja" – podkreślił.

"Gdyby nie cios w plecy, zadany walczącej z Niemcami Polsce, być może byłaby szansa przejścia do działań kontrofensywnych, które planowało Wojsko Polskie na przedmościu rumuńskim" – wyjaśnił szef UdSKiOR.

"W wyniku agresji sowieckiej ponad pół miliona obywateli polskich zostało w czterech kolejnych deportacjach wywiezionych w głąb nieludzkiej ziemi. Dokonany został mord ludobójczy na polskich jeńcach wojennych w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Polska została podzielona przez dwóch agresorów. Symbolem tego braterstwa stała się wspólna defilada zwycięstwa w Brześciu nad Bugiem" – przypomniał Kasprzyk. "Zamiarem Niemiec i Rosji było wymazanie Polski z mapy Europy na zawsze. Wspominamy tę rocznicę z bólem, ale też z nadzieją, że nigdy więcej sojusz niemiecko–rosyjski nie wymaże Polski z map Europy i świata" – dodał.

"Wyrazem naszej pamięci i hołdu będą obchody, które o godzinie 12 -tej, 17 września, z udziałem asysty honorowej Wojska Polskiego, odbędą się przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie" – poinformował Jan Józef Kasprzyk.

"Jest to niezwykle przejmujący pomnik, dłuta Maksymiliana Biskupskiego, stworzony w roku 1995 przez Wojciecha Ziembińskiego i księdza prałata Zdzisława Peszkowskiego, cudem ocalałego w Katyniu" – dodał.

"Przy tym pomniku, w apelu pamięci prowadzonym przez Wojsko Polskie, przywołamy nazwy tych jednostek Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza i tych bohaterów, którzy zostali zamordowani przez sowietów w wyniku agresji Armii Czerwonej. Przywołamy też tych, którzy zginęli w konsekwencji agresji 17 września 1939 roku. Będziemy modlić się o spokój ich dusz" – powiedział szef UdSKiOR.

"Nasza obecność w wymiarze wielopokoleniowym w tym miejscu ma być zapewnieniem, że uczynimy wszystko, aby skarb najcenniejszy, jakim jest niepodległość, ocalić i ochronić. Będziemy podejmować wszelkie starania, aby nigdy więcej nasi sąsiedzi ponad naszymi głowami nie decydowali o naszym losie" – podkreślił.

Podczas obchodów zostanie odczytany list prezydenta RP Andrzeja Dudy. W uroczystości wezmą udział Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński oraz przedstawiciele najważniejszych urzędów państwowych. Będą tam również Sybiracy, którzy w wyniku agresji sowieckiej ucierpiały, oraz spadkobiercy wojska walczącego w 1939 roku, którzy teraz stoją na straży polskich granic.


PAP/ho


"Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej". Uroczysta premiera filmu w Rzymie

15.09.2023 09:51
W rzymskiej Bazylice św. Piotra w Okowach odbyła się premiera filmu TVP Polonia "Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej". Obecna na premierze marszałek Sejmu Elżbieta Witek podkreślała, że błogosławiona rodzina Ulmów to symbol prawdziwej miłości do drugiego człowieka.

Polska armia będzie dysponowała 500 wyrzutniami HIMARS

15.09.2023 14:37
W Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu w tych dniach kierownictwo Agencji Uzbrojenia podpisało z rządem Stanów Zjednoczonych umowę ramową na dostawy 486 wyrzutni artyleryjskich dalekiego zasięgu HIMARS. 

System przeciwlotniczy "Mała Narew" trafił do żołnierzy w Gołdapi

15.09.2023 13:51
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział budowę najsilniejszej armii lądowej. Polityk odwiedził Gołdap przy granicy z Rosją, gdzie przekazał baterię systemu "Mała Narew".

"Le Figaro": rosyjska inwazja była możliwa, ponieważ nie udało się zrobić Norymbergi dla komunizmu

15.09.2023 16:14
Rosyjska inwazja była możliwa, ponieważ nie udało nam się zorganizować procesów w Norymberdze dla sprawców zbrodni komunizmu – mówi w wywiadzie dla francuskiego dziennika "Le Figaro" historyk i były szef IPN Łukasz Kamiński, który wzywa do osądzenia Putina zaocznie i przeprowadzenia symbolicznego procesu nad komunizmem.