Redakcja Polska

56 lat temu w Teatrze Narodowym w Warszawie po raz ostatni wystawiono "Dziady" Kazimierza Dejmka

30.01.2024 11:37
30 stycznia 1968 roku przedstawienie zdjęto z afisza na polecenie władz partyjnych. Wieczorem pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Krakowskim Przedmieściu doszło do protestów studentów, które stały się bezpośrednią przyczyną Marca ’68.  
Audio
  • 56 lat temu w Teatrze Narodowym w Warszawie po raz ostatni wystawiono "Dziady" Kazimierza Dejmka - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Próba generalna Dziadów w Teatrze Narodowym z udziałem m.in. Gustawa Holoubka
Próba generalna "Dziadów" w Teatrze Narodowym z udziałem m.in. Gustawa Holoubka Foto: PAP/CAF/Mariusz Szyperko

Inscenizacja w reżyserii Kazimierza Dejmka wystawiana w Teatrze Narodowym od 25 listopada 1967 miała uświetnić obchody 50. rocznicy rewolucji październikowej. Wbrew intencjom reżysera "Dziady" zostały uznane przez władze PRL za "antyrosyjskie, antyradzieckie i religianckie". Spektakl cieszył się popularnością, co jeszcze bardziej zirytowało komunistów. Legendarna już kreacja Gustawa-Konrada zaprezentowana przez Gustawa Holoubka przyciągała publiczność.

Pierwszy sekretarz KC PZPR Władysław Gomułka nazwał przedstawienie "nożem w plecy przyjaźni polsko-radzieckiej” i publicznie zaatakował twórców inscenizacji. Już po pierwszych czterech przedstawieniach ograniczono liczbę spektakli do jednego w tygodniu. Reżyser miał składać raporty o reakcjach publiczności, choć władze i tak wiedziały o wszystkim dzięki agentom na widowni.

16 stycznia 1968 roku Ministerstwo Kultury i Sztuki powiadomiło dyrektora Dejmka, że od 1 lutego "Dziady" mają być zdjęte z afisza. Po raz ostatni spektakl widzowie mogli zobaczyć 30 stycznia. Było to w sumie jedenaste przedstawienie. Przyszły tłumy. Na widowni wołano "Niepodległość bez cenzury!" i "Chcemy »Dziadów«!".  Gdy opadła kurtyna, część publiczności uformowała pochód, który z okrzykiem "Wolna sztuka! Wolny teatr!" wyruszył pod pomnik Adama Mickiewicza na Krakowskim Przedmieściu. Milicja interweniowała z użyciem pałek. Aresztowano 35 manifestantów.

Przeciwko decyzji zakazującej wystawienia "Dziadów" w Teatrze Narodowym w Warszawie 8 marca odbył się kilkutysięczny wiec studentów uniwersytetu, dając początek wydarzeniom Marca ’68. Był to kryzys polityczny związany z niezadowoleniem społeczeństwa z postępującego od początku lat 60. tłumienia wolności obywatelskich. Na przyczyny przesilenia złożyła się fala protestów oraz walka polityczna wewnątrz rządzącej PZPR, rozgrywana w atmosferze antysemickiej i antyinteligenckiej propagandy. W jej wyniku z kraju wyemigrowało kilkanaście tysięcy obywateli polskich pochodzenia żydowskiego.

Kazimierz Dejmek został w 1968 roku usunięty z PZPR, a następnie zwolniony ze stanowiska dyrektora Teatru Narodowego. W latach 1969-1973 reżyserował za granicą, między innymi w Oslo, Dusseldorfie, Wiedniu i Mediolanie. Do kraju powrócił w 1972 roku.

IAR/ep

 

55 lat temu wiec studentów na UW stał się początkiem Marca'68

08.03.2023 12:35
8 marca 1968 roku, na Uniwersytecie Warszawskim odbył się wiec studentów, który pociągnął za sobą falę protestów w całym kraju. Był początkiem wydarzeń Marca 1968 roku - kryzysu politycznego, związanego z niezadowoleniem społeczeństwa oraz walką wewnątrz rządzącej PZPR. Partyjne rozgrywki toczyły się w atmosferze antysemickiej i antyinteligenckiej propagandy. W jej wyniku z kraju wyemigrowało kilkanaście tysięcy obywateli polskich pochodzenia żydowskiego.

185 lat temu w Paryżu powołano Bibliotekę Polską. Jest najstarszą instytucją polską poza granicami kraju

24.11.2023 15:54
24 listopada 1838 roku w Paryżu powołano Bibliotekę Polską. Cztery miesiące później, 24 marca 1839 roku, placówka została uroczyście otwarta. Obecnie jest najstarszą instytucją polską poza granicami kraju i jedną z najbogatszych w zbiory.

42 lata temu komunistyczne władze wprowadziły w Polsce stan wojenny

13.12.2023 13:01
Władzę przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego z generałem Wojciechem Jaruzelskim na czele. Celem stanu wojennego była likwidacja protestów społecznych oraz wstrzymanie procesów demokratycznych, zainicjowanych w sierpniu 1980 roku. Zagrażały one trwałości systemu komunistycznego oraz utrzymaniu przywództwa przez rządzącą PZPR.

Polsko-francuska konferencja „Krąg romantyczny” w Paryżu

14.12.2023 14:42
To międzynarodowe wydarzenie miało miejsce na początku grudnia; druga część konferencji, którą zorganizowało warszawskie Muzeum Chopina, odbędzie się za pół roku w polskiej stolicy.