Redakcja Polska

85 lat temu urodził się Czesław Niemen, legenda polskiej piosenki, charyzmatyczny wokalista i kompozytor

16.02.2024 13:32
Zmarły w 2004 r. multiinstrumentalista i autor tekstów komponował utwory rockowe i jazzowe, był prekursorem big-beatu. Był jednym z najwybitniejszych polskich twórców i artystą bijącym wszelkie rekordy popularności.
Audio
  • Charyzmatyczny wokalista i kompozytor Czesław Niemen urodził się 85 lat temu - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Czesław Niemen urodził się 85 lat temu
Czesław Niemen urodził się 85 lat temuFoto: Grażyna Rutowska/NAC

Czesław Niemen – właściwie Czesław Wydrzycki – urodził się 16 lutego 1939 r. we wsi Stare Wasiliszki koło Grodna, na dzisiejszej Białorusi. Legendarny i charyzmatyczny artysta obecny był na scenie muzycznej przez ponad 30 lat. Do jego największych przebojów należą między innymi piosenki: "Pod papugami", "Czy mnie jeszcze pamiętasz", "Sen o Warszawie" i "Dziwny jest ten świat".


Posłuchaj
05:02 Niemen.mp3 Charyzmatyczny wokalista i kompozytor Czesław Niemen urodził się 85 lat temu - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]

 

Do 1967 roku Niemen należał do słynnego zespołu Niebiesko-Czarni. Artysta włączał się w kolejne dominujące w światowej muzyce rockowej prądy, tworząc własne, indywidualne i charakterystyczne utwory nawiązujące do rocka psychodelicznego, symfonicznego rocka progresywnego, awangardowego jazz-rocka oraz muzyki elektronicznej. Do końca lat 80-tych brał udział w wielu imprezach muzycznych i festiwalach big-beatowych, rockowych i jazzowych w Polsce i na świecie. Koncertował między innymi we Francji, Włoszech, NRD, RFN, Indiach i Stanach Zjednoczonych. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień. W latach 60-tych i 70-tych był wielokrotnie uznawany za najpopularniejszego i najlepszego wokalistę w kraju w ankietach pism muzycznych "Jazz" i "Non Stop".

Był artystą, który szedł własną drogą. Inspiracją dla Czesława Niemena była miedzy innymi poezja Cypriana Kamila Norwida. Jego interpretacja norwidowskiego wiersza „Bema pamięci żałobny rapsod” to rockowa suita, będąca jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów piosenkarza.

Przy komponowaniu Czesław Niemen używał najnowocześniejszych systemów komputerowych, wykorzystując instrumenty elektroniczne i syntezatory. U źródeł jego twórczości leżała wielka wrażliwość artystyczna oraz umiejętność czerpania wzorców z polskiej muzyki ludowej i romantycznej. Niemen był artystą kontrowersyjnym, często krytykowanym za swój muzyczny styl i  ekscentryczne wykonanie piosenek. Był zarazem jednym z niewielu polskich piosenkarzy swoich czasów, którzy mieli szansę zrobić światową karierę. Niestety nie udało się.

Artysta w późniejszym okresie życia rzadko występował, sporadycznie nagrywał. Skoncentrował się na pracy we własnym studiu muzycznym. Tworzył też prace plastyczne. Interesowała go grafika komputerowa.

Czesław Niemen zmarł w Warszawie 17 stycznia 2004 roku. Spoczywa na warszawskich Powązkach.


IAR/ep

 

 

"Jazz.PL". Nowy cykl płyt Agencji Muzycznej Polskiego Radia

19.02.2022 10:00
Pierwszy album z cyklu to zapis występu formacji Jazz Forum Talents w ramach cotygodniowych, piątkowych jazzowych koncertów w Programie Drugim Polskiego Radia.

55 lat temu powstał zespół Breakout, uważany za najważniejszą polską grupę blues-rockową

01.02.2023 14:10
1 lutego 1968 roku zespół założył Franciszek Walicki, dziennikarz muzyczny, autor tekstów i kompozytor, nazywany ojcem polskiego big beatu i rocka. Liderem grupy był charyzmatyczny Tadeusz Nalepa.

66 lat temu urodził się Jacek Kaczmarski - poeta, pieśniarz i kompozytor

22.03.2023 12:00
Bard „Solidarności” przyszedł na świat 22 marca 1957 roku w Warszawie. To on śpiewał pamiętne „Mury”, „Obławę”, „Naszą klasę”, dla swojego pokolenia był symbolem buntu i wolności.

Ania Rusowicz wydaje kolejny solowy album

25.04.2023 12:07
Córka zasłużonych dla polskiego big-bitu Ady Rusowicz i Wojciecha Kordy konsekwentnie podąża własną drogą, nie zaniedbując spuścizny rodziców.

Niezwykły album z interpretacjami piosenek Ewy Demarczyk w wykonaniu Lory Szafran

04.12.2023 10:58
Wybitna wokalistka jazzowa na najnowszej płycie zmierzyła się z legendą równie wybitnej gwiazdy Piwnicy pod Baranami; powstał niezwykły album, a Lorze Szafran towarzyszy m.in. Aga Zaryan.