Redakcja Polska

Niemiecki historyk napisał książkę o powstaniu warszawskim dla żołnierzy Bundeswehry

30.04.2024 16:56
W Niemczech ukaże się w maju książka "Der Warschauer Aufstand 1944" (Powstanie Warszawskie 1944) autorstwa prof. Stephana Lehnstaedta. - Mieszkałem w Warszawie przez sześć lat i tam dowiedziałem się, jak ważne jest powstanie do dziś. Od tamtej pory ten temat nigdy mnie nie opuścił - przyznaje autor w rozmowie z PAP.
Zdjęcie zrobiono 2 września 1944 roku. Kompania Maciek batalionu Zośka po przejściu kanałami do Śródmieścia na ulicę Warecką.
Zdjęcie zrobiono 2 września 1944 roku. Kompania "Maciek" batalionu "Zośka" po przejściu kanałami do Śródmieścia na ulicę Warecką.Foto: Jerzy Tomaszewski [domena publiczna], Wikimedia Commons

Powstanie Warszawskie z 1944 roku "jest dziś najważniejszym symbolem polskiego bohaterstwa i dążenia do wolności podczas II wojny światowej. Było jednak także narodową katastrofą, na którą Niemcy odpowiedzieli z niezwykłą brutalnością: masowymi egzekucjami i deportacjami, a następnie systematycznym niszczeniem stolicy", czytamy na stronie wydawnictwa Reclam.

To "mały przegląd, pisany na zlecenie niemieckiej Bundeswehry, ale pierwsza monografia niemieckiego autora o Warszawie 1944 od 1962 roku", zauważył autor książki, niemiecki historyk prof. Stephan Lehnstaedt z berlińskiego Touro University, informując o jej wydaniu.

- Zajmuję się tym tematem od wielu lat - powiedział PAP Stephan Lehnstaedt. "W zasadzie od 2005 roku", kiedy pisał pracę na temat życia codziennego niemieckich okupantów w Warszawie.

Pamięć o powstaniu ważna dla Polaków

- Mieszkałem w Warszawie przez sześć lat i tam dowiedziałem się, jak ważne jest to powstanie do dziś. Od tamtej pory ten temat nigdy mnie nie opuścił - podkreślił historyk.

- Kiedy Bundeswehra zapytała, czy mógłbym napisać tę książkę, aby jej żołnierze mogli dowiedzieć się czegoś o Powstaniu Warszawskim, natychmiast się zgodziłem. To naprawdę pokazuje, że w Niemczech również istnieje zainteresowanie Powstaniem Warszawskim - zauważył autor.

- Ostatnią niemiecką monografię (powstania) wydał Hanns von Krannhals w 1962 roku. Potem były tłumaczenia w Niemczech, na przykład Normana Daviesa czy Piotra Gursztyna (o rzezi Woli), a także książka Włodzimierza Borodzieja. A także wystawy we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego - zauważył historyk. - Temat jest więc interesujący dla niemieckich czytelników - dodał.

"To książka dla szerokiego grona czytelników" 

Prof. Stephan Lehnstaedt przyznaje, że nie napisał tej książki dla kolegów po fachu. - Napisałem ją dla każdego, kto chce wiedzieć, dlaczego Powstanie Warszawskie 1944 roku jest ważne do dziś. Dla Polaków i dla nas, Niemców - zaznaczył. 

- To książka dla szerokiego grona czytelników - stwierdził historyk zapytany, co stanowiło największą trudność podczas pisania książki. "Z jednej strony musiałem przeczytać dużą ilość polskiej literatury i streścić ją w taki sposób, aby niemieccy czytelnicy - bez znajomości polskiej historii - mogli ją zrozumieć. I przedstawić kontrowersji.


PAP/dad

"Pasażer Stanisław Paluch zgłosi się natychmiast...". Lotnisko Okęcie w filmach i serialach PRL

29.04.2024 15:39
Filmowcy chętnie realizowali zdjęcia na lotnisku Okęcie. To był barwny punkt w szarzyźnie i bylejakości PRL - powiedziała PAP odtwórczyni roli Jagody Karwowskiej w serialu "Czterdziestolatek" dr Mirella Olczyk-Kurkowska.

Bill Clinton: Polacy odsunęli od władzy poprzedni rząd, ponieważ uznali, że był on zbyt blisko Rosji

30.04.2024 09:39
Były prezydent Stanów Zjednoczonych Bill Clinton ocenił, że Polacy odsunęli od władzy poprzedni rząd, ponieważ uznali, że był on zbyt blisko Rosji. Clinton wyraził taką opinię w podcaście "SmartLess", w którym wystąpił wraz z prezydentem Joe Bidenem i eksprzywódcą USA Barackiem Obamą.

20 lat Polski w Unii Europejskiej. Ruszyła akcja "Dobrze, że jesteśmy razem"

30.04.2024 12:48
W ciągu 20 lat obecności Polski w Unii Europejskiej polskie gminy zrealizowały 300 tysięcy projektów unijnych - informuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Resort rozpoczyna kampanię społeczną z okazji 20 rocznicy przystąpienia Polski do Wspólnoty Europejskiej.

Facebook, Instagram i rosyjska dezinformacja. Jest postępowanie Komisji Europejskiej

30.04.2024 15:25
Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie przeciwko firmie Meta, do której należą Facebook i Instagram, za rosyjską dezinformację. Komisja podejrzewa, że popularne platformy internetowe nie spełniają wymogów dotyczących walki z rozpowszechnianiem kłamstw i skoordynowanymi zagranicznymi manipulacjami.