Redakcja Polska

Instytut Pileckiego upamiętnił Leokadię Piątkowską zamordowaną przez Niemców w czasie II wojny światowej za pomoc Żydom

27.10.2021 11:46
Uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy odbyła się w Węgrowie w ramach projektu "Zawołani po imieniu", którego celem jest poszukiwanie i upamiętnianie Polaków, którzy za pomoc Żydom zapłacili najwyższą cenę.
Audio
  • Uroczystość w Węgrowie - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Magdalena Gawin podczas odsłonięcia jednej z tablic w ramach projektu Zawołani po imieniu
Wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Magdalena Gawin podczas odsłonięcia jednej z tablic w ramach projektu "Zawołani po imieniu"PAP/Wojtek Jargiło

Leokadia i Antoni Piątkowscy ukrywali węgrowskiego młynarza Mendla Kleina i jeszcze jednego nieznanego z imienia Żyda. Po kilku miesiącach 27 stycznia 1944 roku Niemcy w wyniku donosu odkryli ten fakt i zamordowali Leokadię Piątkowską oraz dwóch ukrywanych przez nią Żydów.

Pomysłodawca projektu „Zawołani po imieniu” wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin mówiła podczas uroczystości w Węgrowie, że upamiętnienie Leokadii Piątkowskiej jest oddaniem hołdu i uhonorowaniem jej postawy, a także postawy wszystkich, którzy z narażeniem życia pomagali skazanym przez Niemców na Zagładę Żydom. "Wszyscy troszczymy się najbardziej o swoich najbliższych, a tamte osoby były wyjątkowe, ponieważ - przyjmując pod swój dach Żydów, pomagając ludziom ściganym za to, że byli Żydami - musieli ten porządek miłosierdzia zawiesić".
Magdalena Gawin mówiła, że upamiętnienie Leokadii Piątkowskiej jest nie tylko oddaniem hołdu i uhonorowaniem jej postawy, lecz także wołaniem o sprawiedliwość. "Sprawcy tej ohydnej zbrodni nie ponieśli odpowiedzialności, do tej pory w Niemczech nie odbył się żaden proces osób, które zabijały Polaków pomagającym Żydom" - dodała.

Burmistrz Węgrowa Paweł Marchela podkreślał, że uroczystość upamiętniająca heroiczną postawę Leokadii Piątkowskiej była niezwykle ważna dla mieszkańców miasta. "Pani Leokadia pokazała, jak się zachować, żeby pomóc drugiemu człowiekowi - to szczególne, że w tamtym mrocznym okresie mieszkańcy Węgrowa, wasza rodzina, babcia, prababcia krzyczy do nas swoim świadectwem, że powinniśmy zachowywać się wobec drugiego człowieka tak jakbyśmy chcieli, żeby zachowywano się wobec nas".

Uroczystość upamiętniająca bohaterską postawę Leokadii Piątkowskiej była niezwykle ważna dla jej najbliższych. Wnuczka zamordowanej przez Niemców - Krystyna Kluba - mówiła nie kryjąc łez, że upamiętnienie jej babci to wyjątkowo wzruszające wydarzenie. "Bo to tyle lat, a teraz ta pamięć przychodzi, to jest okropne i wzruszające, że ona, żeby ratować rodzinę i tych Żydów, wszystko wzięła na siebie. Zrobiła to z dobroci serca żeby drugiego człowieka ratować" - zaznaczyła.

Prawnuczki Leokadii Piątkowskiej Elżbieta Chmielewska i Jolanta Bardadyn podkreślały, że odsłonięcie tablicy poświęconej Leokadii Piątkowskiej jest swoistym oddaniem hołdu prababci. "Jako rodzina cieszymy się, że heroizm prababci został upamiętniony - narażając życie swoje i rodziny niosła pomoc innym ludziom, za co zapłaciła najwyższą cenę. To bardzo wzruszające, tym bardziej, że z przekazów rodziny wiem, że Leokadia była bardzo dobrą osobą, dla której los drugiego człowieka nigdy nie był obojętny" - mówiła Jolanta Bardadyn.

Do tej pory w ramach programu „Zawołani po imieniu” Instytut Pileckiego upamiętnił 52 osoby, które zostały zamordowane za pomoc Żydom, skazanym przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej na Zagładę.

IAR/ep

 

 

140 lat temu urodził się Pablo Picasso, twórca kubizmu i jeden z największych artystów XX wieku

25.10.2021 16:59
Pablo Picasso przyszedł na świat 25 października 1881 roku w Maladze w Hiszpanii, jego "Guernica" jest uważana za jeden z najbardziej poruszających obrazów w historii malarstwa.

Lwowska młodzież porządkuje polski cmentarz w Wołkowie

26.10.2021 11:20
Lwowski Klub „Strefa Młodzieży”, zrzeszający młodych Polaków, zorganizował akcję sprzątania dawnego polskiego cmentarza w miejscowości Wołków w obwodzie lwowskim. Dzięki wspólnemu wysiłkowi 15-osobowej grupy młodzieży udało się uporządkować zapomniane polskie groby. Akcję wsparła Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie i Konsulat Generalny RP we Lwowie.

Wręczono Nagrody BohaterON 2021. Uhonorowano instytucje, firmy, nauczycieli i pasjonatów historii

26.10.2021 12:51
Nagroda BohaterON im. Powstańców Warszawskich została ustanowiona w celu wyróżnienia osób i podmiotów zaangażowanych w promocję wiedzy o historii Polski.

30 lat temu parafowano w Moskwie układ o wycofaniu wojsk radzieckich z Polski

27.10.2021 08:00
Wskutek jego postanowień ostatni żołnierze armii radzieckiej, stacjonującej na naszym terytorium od 1945 roku, opuścili Polskę 17 września 1993 roku. Ich obecność była jednym z przejawów ograniczonej suwerenności kraju.