Redakcja Polska

Joanna Szymańska uhonorowana tytułem Osobowość Polonijna Roku 2022

10.12.2022 09:10
Joanna Szymańska działa na rzecz Polonii mieszkającej w Niemczech. Stawia na przedstawicielstwo w miejscach, gdzie zapadają decyzje dotyczące migrantów. To z Jej inicjatywy i dzięki jej zaangażowaniu powstała jedna lista i wszystkie kobiety, które się na niej znalazły wygrały i weszły w struktury Rad Integracyjnych w Nadrenii Westfalii w wyborach 2020. Laureatka tegorocznej nagrody Osobowość Polonijna Roku.
Audio
  • Z Joanną Szymańską, Polką mieszkającą w Niemczech, laureatką nagrody Osobowość Polonijna Roku 2022, o budowaniu mostów kulturowych i szukaniu płaszczyzn porozumienia rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Joanna Szymańska, Polką mieszkającą w Niemczech, laureatka nagrody Osobowość Polonijna Roku 2022.
Joanna Szymańska, Polką mieszkającą w Niemczech, laureatka nagrody Osobowość Polonijna Roku 2022.Foto: mat. prasowe Konkursu Osobowość Polonijna Roku

Joanna Szymańska jak sama przyznaje pomaga mądrze i patrzy w przyszłość. Stanowczo podkreśla, że wspólnie można więcej zrobić, dlatego stara się zachęcić do współpracy jak najwięcej osób. W tym gronie są nie tylko Polacy, którzy bardzo chętnie wspierają Jej inicjatywy, ale również - co warte szczególnego podkreślenia - emigranci z innych krajów mieszkający na stałe w Niemczech, na przykład Ukraińcy. "Skoro łączy nas wspólnota doświadczeń, możemy razem wypracowywać rozwiązania, czerpać od siebie nawzajem i unikać ewentualnych błędów. Dzięki temu jako Polonia możemy rosnąć, rozwijać się i dzielić się z innymi” - przyznaje Polka.

"Podstawowym aspektem naszych działań jest szukanie rozwiązań na poziomie systemowym. Po to, by można pomagać nie tylko jednostkom, ale jak najliczniejszej grupie Polonii w Niemczech. Do tego potrzebne było przedstawicielstwo w miejscach, gdzie zapadają decyzje dotyczące migrantów. Z mojej inicjatywy i dzięki zaangażowaniu całego zespołu, który ze mną współpracuje powstała jedna lista i wszystkie kobiety które się na niej znalazły wygrały i weszły w struktury Rad Integracyjnych w Nadrenii Westfalii w wyborach 2020. Dzięki strategicznemu podejściu głos Polonii w tej części Niemiec nareszcie wybrzmiewa głośno, a nasze potrzeby są dostrzegane" – zaznacza gość audycji Kierunek Polska.

Z Joanną Szymańską, Polką mieszkającą w Niemczech, laureatką nagrody Osobowość Polonijna Roku 2022, o budowaniu mostów kulturowych i szukaniu płaszczyzn porozumienia, rozmawiała Małgorzata Frydrych.

Na audycję „Kierunek: Polska” zapraszamy w każdy wtorek o 17.45.


Sukcesy Polaków w Australii. Spotkanie z prof. Sewerynem Ozdowskim

26.11.2022 15:40
- Polska, to dla mnie ważny kraj - mówi profesor Seweryn Ozdowski, wieloletni australijski rzecznik praw człowieka, naukowiec z Western Sydney University w Sydney. Z Polskim Radiem dla Zagranicy rozmawia o emigracji, swojej karierze i Polonii.

Wystawa „Jesteśmy Polakami. Związek Polaków w Niemczech" otwarta

02.12.2022 13:56
Przed Domem Polonii w Warszawie odbył się wernisaż ogólnopolskiej wystawy plenerowej „Jesteśmy Polakami”. Została ona zorganizowana przez IPN w setną rocznicę powstania Związku Polaków w Niemczech.

Trwają coroczne świąteczne zbiórki darów dla Polaków na Wschodzie

05.12.2022 13:49
W tym roku tradycyjnie wysyłane są paczki dla rodaków za naszą wschodnią granicą, ruszyliśmy też z przedświąteczną pomocą dla obywateli objętej wojną Ukrainy, którzy znajdują się w wyjątkowo ciężkiej sytuacji.