Redakcja Polska

Remigiusz Farbotko: wróciliśmy z emigracji, to nie był dla nas szok kulturowy

31.10.2023 18:13
Poza Polską spędziliśmy osiemnaście lat. W Londynie poznaliśmy się z żoną, tam minęło czternaście lat naszego wspólnego życia. Na emigracji urodziły się nasze dzieci. Pomimo małych różnic w codziennym życiu, bardzo dobrze odnaleźliśmy się w rzeczywistości popowrotowej. Polska była nam zawsze bliska. Czujemy się tu u siebie – wspomina rodzinny powrót z Londynu do Poznania, Remigiusz Farbotko.
Audio
  • Z Remigiuszem Farbotko, o powrocie z Wielkiej Brytanii bez szoku kulturowego, rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Powrót z emigracji nie musi wiązać się z szokiem kulturowym. Zdjęcie ilustracyjne.
Powrót z emigracji nie musi wiązać się z szokiem kulturowym. Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock_Olena Yakobchuk

Szokiem dla na był fakt, że kiedy po półtora roku wybraliśmy się w odwiedziny do Londynu, to po dwóch dniach chcieliśmy wracać do domu – mówi Remigiusz Farbotko. I dodaje: dzieci nasze mają bardzo silną świadomość tego, że są Polakami. Dla nich Polska zawsze była również ojczyzną. Urodziły się w Wielkiej Brytanii, tam się wychowały i mają też taką świadomość, że mają brytyjskie paszporty i są Brytyjczykami. Przyjeżdżaliśmy do Polski, sprawy polskie były nam bliskie, dzieci chodziły do polskiej szkoły sobotniej, należeliśmy do polskiej parafii w Londynie, mieliśmy polskich przyjaciół. Wyzwaniem dla nich było rozstanie z brytyjskimi przyjaciółmi, czyli kontakt z konkretną osobą, w konkretnym miejscu i czasie. To było ciężkie ale staramy się zachowywać te kontakty.

W czasie świąt i uroczystości przede wszystkim jesteśmy bliżej naszych rodziców. To był jeden z głównych powodów powrotu do Polski, nasi rodzice po prostu się starzeją. Mimo, że mieszkamy w odległości około 300 km od jednych i drugich rodziców, to są to odległości osiągalne bardziej niż z Wielkiej Brytanii. Zdecydowanie częściej spotykamy się z rodziną, nie tylko z rodzicami ale też rodzeństwem, kuzynostwem. Nasza pamięć o zmarłych była taka sama na emigracji, tak samo się za nich modliliśmy. Zdecydowanie teraz jesteśmy tutaj razem, a nie tutaj gośćmi. Bo jednak, kiedy mieszkaliśmy poza granicami Polski te nasze przyjazdy nacechowane były ty, że czuliśmy się i byliśmy traktowani jak goście. Teraz jesteśmy zdecydowanie u siebie – puentuje gość audycji Kierunek: Polska.

Z Remigiuszem Farbotko, o powrocie z Wielkiej Brytanii bez szoku kulturowego, rozmawiała Małgorzata Frydrych.

Na audycję Kierunek: Polska zapraszamy we wtorek o 17.45.


Taras Kompaniczenko: wykonaliśmy "Bogurodzicę" jako podziękowanie narodowi polskiemu

24.10.2023 10:27
W Warszawie wystąpiła Chorea Kozacka - ukraiński zespół wykonujący muzykę tradycyjną, Koncert był częścią mini-trasy, w ramach której pozyskiwano środki na ukraińską armię.

Gala 50-lecia Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą

28.10.2023 11:00
Na całym świecie polskie szkoły przy placówkach dyplomatycznych uczą tysiące dzieci. Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą obchodzi jubileusz 50-lecia. Z tej okazji na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala.

"Wielojęzyczność i język polski". Za nami pierwsza konferencja edukacyjna w Szwajcarii

29.10.2023 17:55
"Wielojęzyczność i język polski", pod takim hasłem w Bazylei odbyła się pierwsza konferencja edukacyjna w Szwajcarii. - Odnieśliśmy sukces - mówiła w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy - Gosia Kubat z  Polsko-Szwajcarskiego Instytutu Kultury i Edukacji, który zorganizował konferencję.