X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Alkohol w Polsce jednym z najtańszych w Unii Europejskiej. Irlandia zawyża średnią

31.08.2021 16:58
W Polsce obok Bułgarii, Rumunii i Węgier można było w 2020 roku najtaniej kupić alkohol – wynika z danych Eurostatu. Najmocniej unijną średnią zawyżały tradycyjnie Finlandia, Irlandia i Szwecja.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneShuttestock/Lisa Culton

Zgodnie z danymi Eurostatu ceny alkoholu w Finlandii w 2020 r. były niemal dwukrotnie wyższe od unijnej średniej. Finowie za alkohol płacili średnio 193 proc. średniej ceny zanotowanej dla całej Unii Europejskiej. Różnica ta w ostatnich latach stale rośnie. Jeszcze w 2018 r. współczynnik ten w Finlandii wynosił 182 proc., by w 2019 r. wzrosnąć do niespełna 191 proc.

Na podium alkoholowej drożyzny znalazły się jeszcze: Irlandia (180,7 proc.) oraz Szwecja (165,7 proc.). Drożej było jednak poza Unią Europejską w dwóch państwach należących do EFTA: Norwegii (251,2 proc.) oraz na Islandii (239,4 proc.).

Ceny najbardziej zbliżone do unijnej średniej można było spotkać z kolei we Włoszech, Francji, na Cyprze oraz na Litwie.

Po kilku latach status quo zmiana zaszła wśród państw z najtańszymi wyrobami alkoholowymi. Te w 2020 r. najtaniej względem unijnej średniej można było kupić na Węgrzech (72,7 proc.). Nieco drożej było na Litwie (73,8 proc.) oraz w Bułgarii (80,5 proc.).

W Polsce w 2020 r., według danych Eurostatu, alkohol kosztował 86,5 proc. unijnej średniej. Na podobnym poziomie znalazły się ceny w Czechach (87,9 proc.). Spośród państw graniczących z Polską nieco drożej było w Niemczech (91,4 proc.) oraz na Słowacji (95,2 proc.).

Współczynnik dla Polski od kilku lat utrzymuje się na zbliżonym poziomie. Rośnie za to spożycie alkoholu nad Wisłą. Według danych Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, w 2019 r. Polacy wypili średnio 9,78 l czystego alkoholu etylowego na głowę – najwięcej pod postacią piwa (5,34 l).


Źródło: kierunekirlandia.eu/ho

Zobacz więcej na temat: Irlandia alkohol eurostat

W Marei, w północnym Egipcie, polscy naukowcy odkryli nieznaną część starożytnego miasta

31.08.2021 14:21
Na stanowisku Marea, w północnym Egipcie, zlokalizowano nieznaną część starożytnego miasta, założonego w drugiej połowie VI wieku. To ważne odkrycie, którego dokonali naukowcy z Wydziału Archeologii i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, ponieważ w okresie późnego antyku egipskie nowe kompleksy miejskie powstawały bardzo rzadko.

18. Festiwal „Wilno w Gdańsku” już w najbliższy weekend

31.08.2021 15:00
Kolejna edycja imprezy, organizowanej wspólnie przez miasta partnerskie Gdańsk i Wilno, odbędzie się w dniach 3-5 września; organizatorzy zapowiadają m.in. jarmark wileński i bogaty program artystyczny  

70 proc. dorosłych w UE w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19. Szefowa KE: musimy zrobić więcej

31.08.2021 15:18
Szefowa Komisji Europejskiej poinformowała, że 70 procent dorosłych w Unii jest już w pełni zaszczepionych przeciw koronawirusowi. Zdaniem Ursuli von der Leyen, taki procent wyszczepienia w sierpniu to sukces.