Redakcja Polska

Polskie Liceum im. św. Marii Magdaleny we Lwowie ma za sobą trudny rok. Mimo wojny szkoła cały czas prowadziła zajęcia

03.07.2022 20:12
- Ten rok był absolutnie inny, nigdy nie przypuszczałabym, że szkoła będzie funkcjonowała w warunkach wojny – mówi dyrektor liceum Wira Szerszniowa.
Audio
  • Rozmowa z dyr. polskiego liceum św. Marii Magdaleny we Lwowie [posłuchaj]
Wira Szerszniowa, dyrektor liceum św. Marii Magdaleny we Lwowie
Wira Szerszniowa, dyrektor liceum św. Marii Magdaleny we Lwowie Foto: Ewa Plisiecka/PRdZ

- Działalność szkoły w realiach wojennych jest dużym osiągnięciem, potrafiliśmy zachować ciągłość nauki, dzieci brały udział w regularnych zajęciach online – tłumaczy Wira Szerszniowa. Po krótkim szoku udało się zebrać klasy i uczniowie pomyślnie i w terminie zakończyli rok szkolny. Trudnością było rozproszenie dzieci i świadomość, że nie są fizycznie razem, we Lwowie. Lekcje trzeba było też natychmiast przerywać, gdy w mieście odzywały się alarmy przeciwlotnicze.

Szkoła jest zaangażowana w przyjęcie uchodźców, którzy zatrzymali się w budynku liceum. Nauczyciele i rodzice niosą pomoc – i tę rzeczową, i charytatywną, cały czas pełnią w szkole dyżury – dodaje Wira Szerszniowa.  

Placówka ma piękne tradycje – powstała w 1816 rok jako szkoła parafialna, działa już ponad 200 lat, a przez ten czas obowiązuje w niej polski język nauczania. Do 24 lutego 2022 r. uczyło się tu 270 licealistów. Teraz – jak ocenia dyrektor liceum – wyjechała ze Lwowa ponad jedna trzecia i uczniów, i nauczycieli. Mimo to zajęcia trwały nieprzerwanie.

- Chciałabym, żeby od września w szkole odbywały się zajęcia stacjonarne. Jestem optymistką, ale też realistką i zdaję sobie sprawę, że zależy to od rozwoju sytuacji. Mimo to wierzę w siłę dobrej myśli i siłę dobrych ludzi – mówi Wira Szerszniowa.

- To co zaznaliśmy na początku wojny ze strony zwykłych ludzi, którzy zorganizowali dla nas pomoc, przekonało mnie o tej sile – dodaje Wira Szerszniowa, dyrektor polskiego liceum św. Marii Magdaleny we Lwowie w rozmowie z Ewą Plisiecką.

Uczniowie Ogólnokrajowej Szkoły Polskiej na Węgrzech zakończyli rok szkolny

11.06.2022 17:45
W Budapeszcie po raz siedemnasty rozdano świadectwa Ogólnokrajowej Szkoły Polskiej. Placówka, przeznaczona dla węgierskiej Polonii finansowana jest z budżetu państwa węgierskiego i działa według tamtejszego systemu edukacji.

Wicepremier Piotr Gliński z wizytą we Lwowie. Odwiedził Cmentarz Orląt

29.06.2022 16:28
Wizytą na Cmentarzu Obrońców Lwowa wicepremier, minister kultury Piotr Gliński rozpoczął w środę swoją wizytę w tym mieście na zachodzie Ukrainy. Na cmentarzu spotkał się z merem Lwowa Andrijem Sadowym, z którym wspólnie odwiedził m.in. groby poległych w obecnie trwającej wojnie. Obejrzał też odsłonięte w maju posągi lwów.

Uniwersytet Warszawski inspiruje europejskich naukowców. Nowatorska metoda badań w Sudanie doceniona

03.07.2022 10:28
Nowatorskie podejście do prowadzenia badań archeologicznych Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW zostało docenione przez Europejską Radę ds. Badań.