Redakcja Polska

Ukraina czasowo zawiesiła usługi konsularne dla mężczyzn w wieku poborowym

23.04.2024 12:05
Ukraina czasowo zawiesiła usługi konsularne dla mężczyzn w wieku poborowym przebywających poza granicami kraju. Ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że wkrótce przekaże dalsze szczegóły dotyczące wdrożonej procedury. Decyzja ta ma związek z nową ustawą o mobilizacji na Ukrainie.
Nowa ustawa o mobilizacji przewiduje, że Ukraińcy w wieku poborowym nie będą otrzymywali wezwań, ale jeśli nie zarejestrują się do służby wojskowej, usługi konsularne zostaną wobec nich ograniczone.
Nowa ustawa o mobilizacji przewiduje, że Ukraińcy w wieku poborowym nie będą otrzymywali wezwań, ale jeśli nie zarejestrują się do służby wojskowej, usługi konsularne zostaną wobec nich ograniczone. Facebook/ General Staff of the Armed Forces of Ukraine

"Pobyt za granicą nie zwalnia obywatela z obowiązków wobec ojczyzny" - napisał w mediach społecznościowych ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

Posłuchaj
00:50 12943196_1.mp3 Jak podaje portal Suspilne konsulaty Ukrainy przestały świadczyć usługi mężczyznom w wieku mobilizacyjnym. Szef ukraińskiej dyplomacji w mediach społecznościowych zapowiedział także, że wkrótce resort poinformuje o nowych regulacjach wobec mężczyzn podlegających służbie wojskowej, którzy przebywają za granicą. Materiał Przemysława Lisa

 

Nowa ustawa o mobilizacji przewiduje, że Ukraińcy w wieku poborowym nie będą otrzymywali wezwań, ale jeśli nie zarejestrują się do służby wojskowej, usługi konsularne zostaną wobec nich ograniczone. W ten sposób osoba przebywająca za granicą bez odpowiedniego dokumentu rejestracyjnego nie będzie mogła uzyskać na przykład paszportu.

Szef resortu spraw zagranicznych podkreślił, że obowiązek aktualizacji dokumentów w ośrodkach poborowych istniał jeszcze przed uchwaleniem nowej ustawy o mobilizacji. "Jeśli ktoś myśli, że jedni będą walczyć daleko na froncie i ryzykować życie dla państwa, a inni będą przebywać za granicą i korzystać z usług państwa, to jest w błędzie" - napisał Dmytro Kułeba.

IAR/dad

Co z cenami gazu? Szefowa Komisji Europejskiej spodziewa się spadków cen

23.04.2024 10:31
Przewodnicząca Komisji Europejskiej oczekuje, że w najbliższym czasie ceny gazu spadną. Ursula von der Leyen powiedziała na sesji Europarlamentu w Strasburgu, że stanie się tak dzięki inwestycjom dokonanym w ostatnich latach i dostawom skroplonego gazu ziemnego.

W Nowym Jorku proces Donalda Trumpa. To pierwszy taki przypadek w historii USA

23.04.2024 11:12
W Nowym Jorku rozpoczyna się pierwszy w historii proces kryminalny byłego prezydenta USA. Na ławie oskarżonych zasiadł Donald Trump, któremu prokuratura zarzuca fałszowanie dokumentacji biznesowej w celu ukrycia skandalu seksualnego w kluczowym momencie kampanii wyborczej 2016 roku.

Londyn przekaże 500 milionów funtów Ukrainie. Stoltenberg: Wielka Brytania daje przykład innym członkom NATO

23.04.2024 18:42
Wielka Brytania przekaże Ukrainie pomoc wojskową o wartości 500 milionów funtów - powiedział podczas wizyty w Warszawie premier Rishi Sunak. Będzie to największy do tej pory brytyjski pakiet dla Kijowa.