X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Dźwięki "wykluczonych" nad Maltą

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2011 00:00
Wśród muzycznych gwiazd 21. edycji poznańskiego festiwalu znaleźli się Manu Chao, Portishead oraz Fleet Foxes - artyści reprezentujący estetyczne, etniczne i polityczne nisze, a zarazem znakomicie odnajdujący się w głównym nurcie kultury popularnej.

Wszyscy mieliśmy chyba okazję bawić się przy takich słonecznych przebojach José-Manuela Thomasa Arthura Chao, jak "Bongo Bong","Clandestino", czy "Me Gustas Tú". Ale też, poza kręgiem oddanych fanów artysty, jego twórczość pozostaje jednym z najbardziej zagadkowych fenomenów współczesnej pop kultury. Chociażby w swojej warstwie stylistycznej, której przystępna powierzchowność nie kłóci się bynajmniej z wpływami punk rocka oraz folkloru latynoamerykańskiego, jamajskiego i bliskowschodniego. Niemniej zawiłe okazują się literackie dokonania Manu Chao, splatające - często w ramach jednej piosenki - fragmenty w języku francuskim, hiszpańskim, angielskim, galicyjskim, arabskim czy portugalskim.

W istocie stworzył on rodzaj własnego języka (także muzycznego), w którym manifestuje się alterglobalistyczny sprzeciw wobec bezduszności i obojętności na los ludzi znajdujących się "poza nawiasem". Politycznie motywowany eklektyzm wyrasta jednak w sposób naturalny z niełatwej biografii artysty - uciekiniera z rządzonej przez generała Franco Hiszpanii, wychowanka paryskich przedmieści, niestrudzonego podróżnika poszukującego swej tożsamości w egzotycznych zakątkach Ameryki Łacińskiej oraz Bliskiego Wschodu. Manu Chao wystąpi na "Malcie" we wtorek, 5 lipca.

Mniej oczywiste wydaje się społeczne zaangażowanie dwóch gwiazd anglosaskiej sceny niezależnej - trip hopowego Portishead oraz folkowych Fleet Foxes  - które zagrają w Poznaniu dzień później, 6 lipca. Warto jednak pamiętać, że klasycy z Bristolu od początku świadomie sytuowali się poza muzycznym mainstreamem i angażowali w działania mające na celu szerzenie tolerancji czy obronę praw człowieka: w 2007 zespół napisali muzykę do filmu animowanego "Dark Angel" w reżyserii Fursy Teyssiera, opowiadającego historię 20-letniej Sophie Lancaster, pobitej na śmierć przez bandę dresiarzy, a w 2010 nagrali specjalny utwór "Chase The Tear" dla Amnesty International.

Na pierwsze polskie koncerty Portishead i Fleet Foxes przygotuje Państwa Agnieszka Szydłowska w trójkowym  "Programie Alternatywnym" (środa, godz. 19:00)

Specjalnym gościem "Malty" będzie natomiast jedyna w swoim rodzaju grupa chóralna Young@heart (koncerty w dniach 4-7 lipca). Zespół założony w latach osiemdziesiątych przez i dla ludzi po siedemdziesiątce zyskiwał stopniowo międzynarodową sławę przepojonymi entuzjazmem coverami przebojów rocka, punk rocka i współczesnego popu.

Występy Young@heart łączą w unikalny sposób afirmację życia oraz świadomość końca. Oczarowani widzowie obserwują niezwykłą sytuację: ludzie w podeszłym wieku zachowują się jakby byli w najlepszym okresie swojego życia. Oto dało im ono kolejną, być może ostatnią szansę by podzielili się swoimi przeżyciami i doświadczeniami za pośrednictwem muzyki, słuchanej zazwyczaj w zupełnie innym kontekście. Piosenki o miłości, samotności, wyobcowaniu brzmią dużo mocniej, gdy śpiewa się je z taką empatią i zrozumieniem, jak robią to członkowie chóru Young@heart.

Specjalny patronat nad wydarzeniami tegorocznej "Malty" objęła radiowa Trójka, która przygotowała specjalne atrakcje nie tylko dla swoich słuchaczy, lecz także dla uczestników poznańskiego festiwalu.

Czytaj także

Misteria Paschalia: Wielki Tydzień heretyków

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2011 15:00
W Wielką Sobotę członkowie Goldfrapp i Portishead zmierzą się w Krakowie z tragiczną historią Joanny d'Arc. "Misteria Paschalia" przekształcają się na naszych oczach z festiwalu barokowej muzyki paschalnej w jedną z najciekawszych muzycznych herezji w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piosenki, które wiodą tłum na barykady

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2012 14:00
W Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy warto przypomnieć, że zwykła piosenka może obalić dyktatora albo wywrócić do góry nogami cały system polityczny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Malta Poznań 2011

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2011 13:01
To największe wydarzenie kulturalne w Poznaniu. 6 letnich dni i nocy, ponad 40 zespołów i ponad 90 wydarzeń. Tematem przewodnik tegorocznej edycji jest Wykluczenie. Festiwal rusza 4 lipca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trójka na Malcie, Malta w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2011 20:00
Trójka, jak wiadomo, patronuje najważniejszym festiwalom w kraju. Od tego roku – także poznańskiej Malcie. Nasza silna "kulturalna" ekipa była obecna na miejscu od pierwszego do ostatniego dnia festiwalu.
rozwiń zwiń