X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Filmowcy apelują do ministra kultury ws. tantiem z internetu. "To nie podatek, to wynagrodzenie dla autorów"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2024 17:00
- To nie jest jakiś podatek, który ma być nałożony na obywateli, to nie są pieniądze, które ludzie muszą wyciągnąć z kieszeni. To od dawna funkcjonuje w telewizji i kinie, ale teraz największa potęga to platformy streamingowe, które nie płacą tantiem. Do dziś nie uzyskaliśmy odpowiedzi od decydentów, dlaczego to nie działa w naszym kraju - mówił w Dwójce aktor Mateusz Banasiuk.
Tantiemowy Sztab Kryzysowy - akcja złożenia petycji do Ministerstwa Kultury zorganizowana przez Koło Młodych Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Nz: Marta Malikowska i Mateusz Banasiuk
Tantiemowy Sztab Kryzysowy - akcja złożenia petycji do Ministerstwa Kultury zorganizowana przez Koło Młodych Stowarzyszenia Filmowców Polskich. N/z: Marta Malikowska i Mateusz BanasiukFoto: Piotr Molecki/East News
  • "Tantiemy z internetu to nasze być albo nie być" - to fragment listu młodych filmowców do ministra kultury i reakcja na przygotowywaną przez resort nowelizację ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w której nie uwzględniono ww. tantiem.
  • Spotkało się to ze stanowczym protestem środowiska filmowego.
  • O kolejnej odsłonie sporu i o tym, dlaczego tantiemy są tak istotne, w audycji "Wybieram Dwójkę" opowiedzieli reżyserka Elżbieta Benkowska i aktor Mateusz Banasiuk.

Film i sposób jego dystrybucji

Twórcy twierdzą, że nowy projekt ustawy "(...) nie zapewnia im godnej przyszłości, a całkowicie ją rujnuje" i - jak podkreślają - tantiemy z internetu są dla nich najważniejsze, bo coraz więcej produkowanych przez nich filmów i seriali trafia do serwisów streamingowych. - Problem polega na tym, że jako reżyserka lub scenarzystka podpisuję umowę z producentem nie wiedząc, czy mój film w ogóle powstanie, w jaki sposób będzie dystrybuowany - powiedziała Elżbieta Benkowska.

Jeżeli film odnosi sukces, to tantiemy są wysokie (ale nie ze streamingu)

Dodała, że nad swoim debiutem zaczęła pracować przed pandemią. - W 2019 roku dostałam nagrodę za scenariusz do filmu "Orunia Forever", rynek się zmienił w czasie pandemii, streaming zupełnie odmienił naszą branżę. Do tej pory dostawaliśmy tantiemy z pól eksploatacji, jakimi są kina i telewizja. Ale prawo, które powstało dość dawno nie dotyczy internetu. Podpisując umowę na film, przekazujemy prawa autorskie producentom, którzy zarabiają na jego dystrybucji. Jeżeli film odnosi sukces, to tantiemy są wysokie, jeśli nie, to tantiem nie ma. To najprostsze wyjaśnienie tej sytuacji - opisywała rozmówczyni Jakuba Kukli.


Posłuchaj
17:12 2024_02_26 16_29_07_Dwojka_Wybieram_Dwojke.mp3 Filmowcy apelują do ministra kultury ws. tantiem z internetu. "To nie podatek, to wynagrodzenie dla autorów" (Wybieram Dwójkę)

 

Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej bez takiej regulacji

Filmowcy powołali specjalny Tantiemowy Sztab Kryzysowy. Podczas spotkania z przedstawicielami MKiDN usłyszeli między innymi, że sprawa tantiem będzie dyskutowana w późniejszym czasie w szerszym gronie. Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który nie uregulował tantiem ze streamingu. - To nie jest jakiś podatek, który ma być nałożony na obywateli, to nie są pieniądze, które ludzie muszą wyciągnąć z kieszeni. To od dawna funkcjonuje w telewizji i kinie, ale teraz największa potęga to platformy streamingowe, które nie płacą tantiem. Do dziś nie uzyskaliśmy odpowiedzi od decydentów, dlaczego to nie działa w naszym kraju - podkreślił aktor Mateusz Banasiuk.

Czytaj też:

Prawo powinno dogonić technologię

- Jesteśmy mocno zmotywowani, politycy próbowali przepchnąć tę ustawę, wykreślając najważniejszy dla nas zapis o tantiemach. Nie spodziewali się, że trafią na taką osobę jak Ela Benkowska, młodą reżyserkę, która myśli o swojej przyszłości. Nie ma żadnego ubezpieczenia społecznego i zdolności kredytowej, musi pomyśleć o tym, co będzie później. Jeżeli zrobi film, który spodoba się na całym świecie, to chciałaby być w jakimś stopniu beneficjentem tego sukcesu. Jako aktor nie mam tantiem z filmów, w których zagrałem i były sukcesami. Chodzi o wszystkie platformy streamingowe, ale to pytanie nie do nich, lecz do polityków. Prawo powinno dogonić technologię - stwierdził.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Goście: Elżbieta Benkowska (reżyserka) i Mateusz Banasiuk (aktor)

Data emisji: 26.02.2024

Godzina emisji: 16.30

pg/gs/mo

Czytaj także

Streaming muzyki w internecie. "Najbardziej bogacą się ci najwięksi"

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2023 16:29
- Ten system jest o tyle niesprawiedliwy, że tak naprawdę ci najwięksi najbardziej się bogacą. Jeżeli jest to na przykład Ed Sheeran czy Madonna, to oni są w czubie całej tej piramidki i dostają najwięcej z abonamentów płaconych przez użytkowników serwisów streamingowych - mówił w "Poranku Dwójki" Ferid Lakhdar, wiceprezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Platformy streamingowe wciąż nie płacą tantiem. Filmowcy ponaglają rząd

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2024 08:58
Zdaniem organizacji filmowców polscy twórcy tracą 30-40 mln zł rocznie na tym, że nie wprowadzono zalecanych przez UE regulacji streamingu. Ale nie tylko na tym - czytamy w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu".
rozwiń zwiń