Raport Białoruś

Bronisław Komorowski o emeryturach ubeckich

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2010 07:50
Bronisław Komorowski komentując wyrok Trybunału Konstytucyjnego powiedział, że jest rozczarowany podtrzymaniem wysokich emerytur dla czołowych przywódców WRON. W jego ocenie jest to historyczna niesprawiedliwość.

Gość Programu 1 Polskiego Radia powiedział, że zawiedziony jest faktem, iż obniżone zostały uposażenia funkcjonariuszy niższego szczebla, natomiast ich dowódcy utrzymali wysokie emerytury.

Zdaniem Marszałka Sejmu przy rozpatrywaniu emerytur dla byłych członków systemu komunistycznego należy spojrzeć na wsparcie jakie od państwa otrzymują ich ofiary. Marszałek przypomniał, że byli funkcjonariusze aparatu bezpieczeństwa PRL-u cieszyli się przez lata bardzo wysokimi świadczeniami w przeciwieństwie do swych ofiar.

Gość Polskiego Radia nazwał taką sytuację rażąco niesprawiedliwą. Według Komorowskiego nie można jednak podważać decyzji Trybunału Konstytucyjnego, która, jego zdaniem, zamyka całą sprawę.

 

 

Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustawa dezubekizacyjna niesłusznie odbiera przywileje emerytalne członkom Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Trybunał orzekł, że nie można było obniżać emerytur członkom WRON za okres ich działalności przed grudniem 1981 roku.
Jednocześnie Trybunał zdecydował, że większość przepisów zaskarżonej ustawy jest zgodna z konstytucją. Między innymi potwierdził prawomocność odbierania przywilejów emerytalnych oficerom cywilnych służb specjalnych PRL.

Będziemy wspierać polską mniejszość

Bronisław Komorowski zapewnił, że parlament będzie aktywnie wspierać polską mniejszość na Białorusi. Marszałek Sejmu przypomniał, że zabiegał o spotkanie z przewodniczącą Związku Polaków na Białorusi, Andżeliką Borys, do którego ma dojść w piątek.

 

 

Gość Sygnałów Dnia uważa, że poprzez takie spotkania należy wywierać presję na Unię Europejską, aby ta wykazała bardziej stanowczą postawę wobec Białorusi. Bronisław Komorowski podkreślił, że poświęcone są temu ostatnie działania i uchwały Sejmu. Dodatkowo parlament wystąpił o wsparcie finansowe dla białoruskich organizacji pozarządowych i telewizji Biełsat.

 

Andżelika Borys przemawiała w środę na forum Parlamentu Europejskiego, gdzie powiedziała, że prześladowanie Polaków na Białorusi to nie tylko problem Polski ale także przestrzegania praw człowieka przez reżim w Mińsku. Andżelika Borys podkreśliła, że Unia Europejska ma bardzo istotną rolę do odegrania w staraniach o przestrzeganie praw człowieka na Białorusi. Przypomniała, że obecny konflikt reżimu z Polakami to część antydemokratycznych działań Mińska.

Więcej w Jedynce!

kg,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)



 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Andżelika Borys straciła okno i komputer

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2010 12:47
Białoruskie służby finansowe w Grodnie wtargnęły rano do mieszkania Andżeliki Borys - prezes nieuznawanego przez reżim Aleksandra Łukaszenki Związku Polaków na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Europosłowie przyjrzą się sytuacji na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2010 07:33
Czteroosobowa delegacja Parlamentu Europejskiego rozpoczęła pracę na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bogu co boskie, cesarzowi co cesarskie

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2007 07:15
W ciągu ostatniego półtora roku czasu czy roku czasu rozwój gospodarczy rozwijał się nie tylko dzięki temu, że podwaliny do tego rozwoju dał rząd poprzedni, rząd Marka Belki czy jeszcze wcześniej - to trzeba przyznać z pełną uczciwością - ale także dlatego, że obecny rząd przeprowadził kilka zmian i uporządkował, usprawnił funkcjonowanie administracji.
rozwiń zwiń