Raport Białoruś

Nikt nie kupił pałacu Radzwiłów w Połoneczce na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 11:58
Dawny pałac Radziwiłłów z XVIII wieku jest zrujnowany, zawalił się jego dach. Cena wywoławcza wynosiła równowartość 161 tysięcy złotych.
Pałac Radziwiłłów w Połoneczce przed 1914 rokiem
Pałac Radziwiłłów w Połoneczce przed 1914 rokiemFoto: Wikipedia: Федорук А. Т. Старинные усадьбы Берестейщины.

Dawny pałac Radziwiłłów w Połoneczce na zachodzie Białorusi, wystawiony na aukcję przez władze lokalne, nie znalazł nabywcy – poinformowały białoruskie Media.

Zrujnowany pałac Radziwiłłów z XVIII w., który pozostawał w rękach rodu do 1939 r., a po wojnie mieścił szkołę z internatem, został wystawiony na sprzedaż po cenie wywoławczej wynoszącej pół miliarda rubli białoruskich (161 tys. zł). W latach 90. w pałacu zawalił się dach i od tego czasu stoi niewykorzystany.

Aukcja odbyła się 30 grudnia, ale do wzięcia w nie udziału nie zgłosił żaden chętny. "Zawiadomimy właścicieli, że sprzedaż tego obiektu się nie odbyła. Oni zdecydują, czy ponownie wystawiać budynek na sprzedaż za niższą cenę, czy też zostawić dla siebie" - powiedział przedstawiciel Funduszu Własności Państwowej Obwodu Brzeskiego, który zorganizował aukcję.

Pałac, który znajuduje się na liście zabytków, był wystawiony na sprzedaż wraz z fragmentem ogrodzenia. Nabywcy proponowano też dzierżawę na 50 lat okolicznego terenu o powierzchni ponad 1 ha, gdzie zgodnie z warunkami aukcji można by postawić lokale gastronomiczne, handlowe czy usługowe.

Potomek ostatniego właściciela majątku w Połoneczce Maciej Radziwiłł, który pod koniec 2012 r. ufundował dzwony w tutejszym kościele, wyrażał wątpliwość, czy ktokolwiek podoła zadaniu wyremontowania pałacu. - Inwestowanie w niego przekracza moje możliwości. Poza tym nie wiem, czy bym tu mieszkał, bo już od trzech pokoleń mieszkamy w Polsce - powiedział wówczas.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Pałac Radziwiłłów w Nieświeżu zarobił milion dolarów

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 19:00
Muzeum odwiedziło w tym roku 300 tysięcy osób. Niedługo w pałacu na Białorusi odbędzie się pierwszy bal od czasu Radziwiłłów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzwony Radziwiłłów w Połoneczce na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 21:00
Dzwony zostały umieszczone w kościele w dawnym majątku Radziwiłlów. Zostały odlane ze środków tej rodziny. W niedzielę zostały poświęcone.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tydzień Radziwiłłów w białoruskiej telewizji

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2012 15:00
W państwowej telewizji pokazywany jest m.in. serial o rodzie Radziwiłłów. O historii rodu milczano na Białorusi przez długie lata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O muzeum Radziwiłłów w Nieświeżu po polsku

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2013 12:00
Strona muzeum w dawnym zamku Radziwiłłów w Nieświeżu na zachodzie Białorusi jest teraz dostępna w języku polskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: dworki Radziwiłłów, Potockich, Reytanów czekają na kupców

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 11:12
Resort kultury Białorusi sprzedał dworek Czapskich w Sawejkach za 200 tysięcy dolarów. W dawnym dworku Wiśniowieckich pewien Rosjanin chce stworzyć muzeum szlachty białoruskiej. Na sprzedaż czekają dwory Potockich, Radziwiłów i Reytanów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowogródek: wieży z Góry Zamkowej grozi zawalenie. Kiedyś patrzył na nią Mickiewicz

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2013 11:56
W Nowogródku na Białorusi specjaliści chcą uratować Wieżę Kościelną, pozostałą z ruin miejscowego zamku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolędowanie przed pomnikiem Mickiewicza w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2013 23:00
Kilkadziesiąt osób śpiewało w Wigilię kolędy pod pomnikiem Adama Mickiewicza w stolicy Białorusi, Mińsku. W tym roku 24 grudnia minęła 215. rocznica urodzin wieszcza.
rozwiń zwiń