Raport Białoruś

Pałac Radziwiłłów w Nieświeżu zarobił milion dolarów

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 19:00
Muzeum odwiedziło w tym roku 300 tysięcy osób. Niedługo w pałacu na Białorusi odbędzie się pierwszy bal od czasu Radziwiłłów.
Audio
Pałac Radziwiłłów w Nieświeżu zarobił milion dolarów
Foto: Wikipedia/CC/Павел Петро

Muzeum zamkowe w Nieświeżu zarobiło od początku roku już 8 mld rubli białoruskich, czyli milion dolarów. - Prawdziwy boom nastąpił w momencie oficjalnego otwarcia zamku 21 lipca, gdy zakończono odnawianie trzech ostatnich sal: Balowej i dwóch Jadalnych (Małej i Dużej) – donosi białoruski dziennik „Narodnaja Wola”. W ciągu dziewięciu miesięcy tego roku odwiedziło go około 300 tysięcy turystów. Do końca roku liczba zwiedzających może zwiększyć się do 400 tysięcy.

Dyrekcja kompleksu muzealnego już rozważa możliwość wprowadzenia ograniczeń dla turystów. Według ekspertów, jeśli pałac będzie odwiedzać więcej niż pół miliona ludzi rocznie, to powstanie zagrożenie dla eksponatów.

Liczba przyjeżdżających zwiększyła się znacznie po tym, gdy w lipcu odrestaurowany kompleks oddano oficjalnie do użytku. Przyjazdom gości sprzyja również fakt, że miasteczko Nieśwież, w którym znajduje się była rezydencja Radziwiłłów, zostało w tym roku kulturalną stolicą Białorusi.

Turystów nie odstrasza nawet fakt, że na razie jest tam dość słabo rozwinięta baza gastronomiczna . Przy większej liczbie przyjezdnych trudno przy zamku zaparkować, coś zjeść, nie ma nawet gdzie usiąść.

Wikipedia
Wikipedia/CC/Dmitry Gerasimov

Bal, przejście podziemne, wystawa

Jak podkreśla prasa białoruska, 10 listopada odbędzie się w Nieświeżu pierwszy bal od czasów Radziwiłłów, współorganizowany przez białoruskie ministerstwo kultury. Weźmie w nim udział ponad 170 artystów z Białorusi, Rosji, Ukrainy, Niemiec i Irlandii. Organizator balu Maksim Bieryn zapowiedział, że w nocy odbędzie się aukcja dobroczynna dla uzyskania środków na konserwację ruin zamku w Nowogródku. Można będzie obejrzeć pokaz fajerwerków oraz skosztować potraw przyrządzonych według dawnych przepisów przez włoskiego kucharza.

W Nieświeżu są organizowane koncerty muzyki dawnej i wystawy czasowe, działa teatr im. Urszuli Radziwiłł. Obecnie trwa ekspozycja "Królewskie skarby: europejskie arcydzieła 1600-1800", na której można obejrzeć eksponaty z Muzeum Alberta i Wiktorii w Londynie.
Dyrektor zamkowego muzeum Siarhiej Klimau zapowiada, że zostanie także udostępnione do zwiedzania podziemne przejście pod wałami zamku. Specjalna wycieczka po umocnieniach obronnych zamku, obejmująca odrestaurowane 50-metrowe przejście podziemne, ma trwać 45 minut. Według Klimaua w ciągu ostatnich trzech lat wydano na restaurację zamku w Nieświeżu 55 mln dolarów, a na eksponaty do niego - 1,5 mln USD.

Wikipedia/CC/Павел
Wikipedia/CC/Павел Петро

Maciej Radziwiłł o pałacu

- Cieszymy się, że ludność Białorusi tak gromadnie przyjeżdża na zamek - powiedział Maciej Radziwiłł, który jest przedstawicielem rodu Radziwiłłów, najczęściej odwiedzającym Białoruś. Jak zaznaczył, remontowany jest obecnie główny kościół rodu - pw. Bożego Ciała w Nieświeżu - gdzie jest pochowanych prawie 100 Radziwiłłów, a władze Białorusi dbają także o pobliski zamek w Mirze. - On też jest ściśle związany z historią naszego rodu, bo przez 300 lat był własnością Radziwiłłów - zaznaczył.

51-letni Maciej Radziwiłł, który jest przedsiębiorcą mieszkającym w Polsce, pochodzi z bocznej linii Radziwiłłów wywodzącej się z Połoczenki niedaleko od Nieświeża. - Pochodzę z młodszej linii, która się oddzieliła od Nieświeża ponad 200 lat temu. Moja linia żyła trochę w cieniu wielkich Radziwiłłów z Nieświeża, chociaż to byli nasi bliscy krewni - mówi.
Jak tłumaczy, często odwiedza Białoruś i Litwę, gdyż historia jego rodziny oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego jest mu szczególnie bliska.

Maciej Radziwiłł uczestniczył w niedzielę w uroczystości poświęcenia dzwonów, ufundowanych przez niego w kościele św. Jerzego w Połoneczce. Mówił wówczas, że zrujnowany dawny pałac Radziwiłłów w Połoneczce został wystawiony oficjalnie na sprzedaż przez władze Białorusi i chętnie by w niego zainwestował, ale to przekracza jego możliwości finansowe. - Poza tym nie wiem, czy bym tu mieszkał, bo już od trzech pokoleń mieszkamy w Polsce - dodał.

Pytany, czy rodzina Radziwiłłów w jakikolwiek sposób inwestuje obecnie na Białorusi, odparł, że na razie nie. - Ale bardzo byłbym rad, gdyby to się kiedyś udało - dodał.

Nieśwież od XVI wieku był własnością litewskiego rodu magnackiego Radziwiłłów i wówczas rozpoczęła się tam budowa zespołu zamkowego. W 2005 roku kompleks zamkowo-parkowy wraz z przyległym kościołem pod wezwaniem Bożego Ciała został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Niezależna sztuka w Mińsku. Jednak ocenzurowana (Wideo)

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2011 20:00
Swoje prace wystawili m.in. znani malarze i performerzy Aleś Maraczkin i Aleś Puszkin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiersze na murach: tajny street art na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2011 06:00
Graffiti Białorusinów to bajecznie kolorowe obrazy i wiersze narodowych poetów na szarych blokach. – Chcemy pokazać, że może być pięknie – mówi jeden z działających w ukryciu artystów białoruskiego street artu. Ludzie to doceniają, w sieci można potem znaleźć zdjęcia na tle namalowanych na murach anonimowych dzieł.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wystawa twórców szkoły paryskiej w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2012 14:20
Prawie 100 dzieł malarzy szkoły paryskiej, w tym Marca Chagalla i Chaima Soutine'a, można oglądać w Narodowym Muzeum Sztuk Pięknych w Mińsku.
rozwiń zwiń