Raport Białoruś

Rosja przeprowadzi ćwiczenia przy granicy z Ukrainą w dniu wyborów

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 16:45
Rosja przeprowadzi ćwiczenia lotnicze przy granicy z Ukrainą w dniu wyborów prezydenckich w tym kraju. W czerwcu i w lipcu odbędą się kolejne ćwiczenia, na które zaproszono m.in. Białoruś i Francję.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): ćwiczenia lotnicze przy ukraińskiej granicy w dniu wyborów
Separatyści z Doniecka
Separatyści z DonieckaFoto: PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Rosyjskie ministerstwo obrony określiło ćwiczenia jako trzeci etap "konkursu lotnictwa wojskowego Aviadarts-2014". Weźmie w nim udział 71 załóg lotniczych.

Z informacji rosyjskich mediów wynika, że ćwiczenia lotnicze będą zorganizowane w obwodzie woroneskim na wzór przeprowadzonego wcześniej biathlonu czołgowego. Czyli będzie to swoiste widowisko współzawodnictwa załóg lotniczych. Śmigłowce bojowe i samoloty będą atakować środki obrony powietrznej umownego przeciwnika, niszczyć cele naziemne i dokonywać nalotów dywanowych.

Ćwiczenia zaplanowano na 21-26 maja, ale ich kulminacja nastąpi 25 maja, gdy na Ukrainie będą odbywać się wybory prezydenckie. Niektórzy eksperci uważają, że ta zbieżność nie jest przypadkowa i ma związek z obecną sytuacją na Ukrainie.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Deszczyca powiedział, że prowadzenie przez Rosję ćwiczeń wojskowych w pobliżu ukraińskich granic w dniu wyborów prezydenckich nie będzie służyć stabilizacji sytuacji we wschodnich obwodach kraju. Agencja prasowa „RBK” poinformowała, że czwarty - ostatni etap ćwiczeń lotniczych odbędzie się w czerwcu-lipcu. Do udziału w nich Rosjanie zaprosili załogi lotnicze z Białorusi , Kazachstanu i Francji. Na razie Francuzi nie dali odpowiedzi czy będą w nich uczestniczyć.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Komentarze1
aby dodać komentarz
kaziuk2014-05-15 16:09 Zgłoś
A niech sobie ćwiczą, najwyżej wywołają III Wojnę Światową...ale niech się Państwo nie martwią za bardzo Rzeczpospolita jest strzeżona przez Matkę Bożą, będzie dobrze.

Czytaj także

Łukaszenka: Białoruś nie zrobi ani kroku bez uzgodnień z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 14:45
Aleksander Łukaszenka skrytykował sankcje Zachodu, nazywając je ”brednią i bzdurą”. - Zachód dziś do niczego nie jest zdolny. Powinniśmy traktować to stwierdzenie jako punkt wyjścia – mówił białoruski dyktator na spotkaniu z gubernatorem obwodu kałuskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Łukaszenka nie stanie po stronie Ukrainy. Jest częścią bandy Putina”

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2014 16:00
Obawy ukraińskich polityków, że rosyjskie czołgi i samoloty mogą zostać skierowane na Ukrainę z terytorium Białorusi są całkowicie usprawiedliwione - komentuje w swoim blogu białoruski opozycjonista Franak Wiaczorka. Zaznacza, że Łukaszenka boi się powtórzenia scenariusza krymskiego na Białorusi, ale ma niewielkie pole manewru w konflikcie rosyjsko-ukraińskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka o sankcjach wobec Rosji: tę listę powieście w toalecie

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 15:50
Aleksander Łukaszenka jest przeciw federalizacji Ukrainy - taki ustrój próbuje narzucić Kijowowi Rosja. Ocenił poza tym, że Zachód nie wprowadza żadnych istotnych sankcji przeciw Rosji i porzucił Ukrainę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sondaż: "Białorusini wolą teraz Rosję od Unii Europejskiej" "Wierzą rosyjskiej propagandzie"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 15:24
Na Białorusi wzrosła w ostatnim kwartale popularność Aleksandra Łukaszenki oraz chęć zjednoczenia z Rosją - wykazał marcowy sondaż niezależnego ośrodka NISEPI. Eksperci wiążą to z wydarzeniami na Ukrainie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: Białoruś nie zablokuje umowy o Unii Eurazjatyckiej. Media: za podpis dostał 3,5 mld dolarów

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 22:00
Aleksander Łukaszenka otrzyma kredyt, ulgi w cłach i nie sprzeciwia się już porozumieniu o Unii Eurazjatyckiej. Radio Swaboda komentuje te uzgodnienia tak: "Za podpis Łukaszenki Putin zapłaci 3,5 mld dol.".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka zmienia front po wizycie w Moskwie. ”Białoruś zaniepokojona aktywnością NATO u swych granic”

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 23:00
Aleksander Łukaszenka po czwartkowej niezapowiedzianej wizycie w Moskwie zmienił styl wypowiedzi o Ukrainie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zawsze trzeba pamiętać, co kryje się za fasadą: stary, sowiecki system"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2014 23:00
Jest czysto, nie widać nigdzie milicji. W Mińsku podczas mistrzostw hokeja zadbano o dobre wrażenie, tak jak w Moskwie w latach 80., czy w tym roku w Soczi. Zawsze jednak trzeba pamiętać, co jest za fasadą – pisze białoruski opozycjonista i dziennikarz Franak Wiaczorka.
rozwiń zwiń