Raport Białoruś

Łukaszenka: referenda na wschodzie Ukrainy nie mają znaczenia

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2014 23:39
Aleksander Łukaszenka stwierdził, że referenda nie były zgodne z konstytucją. Jednocześnie wsparł tezę Władimira Putina, że do rozmów na Ukrainie trzeba włączyć , jak to określił, ”tak zwanych separatystów”.
Punkt kontrolny prorosyjskich grup w Słowiańsku
Punkt kontrolny prorosyjskich grup w SłowiańskuFoto: PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Aleksander Łukaszenka oświadczył w środę w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji "Dożd", że referenda na wschodzie Ukrainy w sprawie federalizacji kraju nie mają znaczenia, gdyż referendum ma odbywać się na podstawie konstytucji.

- Z punktu widzenia prawa każde referendum powinno być organizowane zgodnie z konstytucją. (...) Ja już nie mówię, w jakich warunkach przeprowadzono referendum - powiedział Łukaszenka.

Kolejny raz zadeklarował, że opowiada się za jednością Ukrainy, i podkreślił, że powiedział o tym prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi.

Zapewnił, że wie lepiej "niż ktokolwiek w Rosji", co dzieje się na Ukrainie. - Naród otumaniono, naród oszalał, nie rozumie, co się dzieje. Federalizacja, decentralizacja, integracja europejska itd. I tutaj Putin ma rację: trzeba zebrać się i porozmawiać z tak zwanymi separatystami - czego wy chcecie, nie powtarzajcie błędu Janukowycza - mówił.

- W tej sytuacji potrzebny lider, człowiek, który przyjdzie, powie: tak i tak zrobimy i wtedy pójdą wszyscy - ocenił. Według niego, dopóki na Ukrainie nie będzie "narodowego lidera" to będzie tam bałagan.

Zdaniem Łukaszenki na Białorusi niemożliwy jest ukraiński scenariusz. - Takich scenariuszy nie będzie na Białorusi w żadnym wypadku. Przynajmniej dopóki będę prezydentem - oznajmił białoruski przywódca.

Prorosyjscy separatyści zorganizowali 11 maja tzw. referendum w sprawie niepodległości w obwodach donieckim i ługańskim. Według organizatorów plebiscytu, którego nie uznają Kijów i Zachód, niepodległość poparło ok. 90 proc. głosujących.

Łukaszenka udzielił wywiadu znanej rosyjskiej dziennikarce i celebrytce Kseni Sobczak.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Łukaszenka: Białoruś nie zrobi ani kroku bez uzgodnień z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 14:45
Aleksander Łukaszenka skrytykował sankcje Zachodu, nazywając je ”brednią i bzdurą”. - Zachód dziś do niczego nie jest zdolny. Powinniśmy traktować to stwierdzenie jako punkt wyjścia – mówił białoruski dyktator na spotkaniu z gubernatorem obwodu kałuskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Łukaszenka nie stanie po stronie Ukrainy. Jest częścią bandy Putina”

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2014 16:00
Obawy ukraińskich polityków, że rosyjskie czołgi i samoloty mogą zostać skierowane na Ukrainę z terytorium Białorusi są całkowicie usprawiedliwione - komentuje w swoim blogu białoruski opozycjonista Franak Wiaczorka. Zaznacza, że Łukaszenka boi się powtórzenia scenariusza krymskiego na Białorusi, ale ma niewielkie pole manewru w konflikcie rosyjsko-ukraińskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka o sankcjach wobec Rosji: tę listę powieście w toalecie

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 15:50
Aleksander Łukaszenka jest przeciw federalizacji Ukrainy - taki ustrój próbuje narzucić Kijowowi Rosja. Ocenił poza tym, że Zachód nie wprowadza żadnych istotnych sankcji przeciw Rosji i porzucił Ukrainę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Nie doceniliśmy siły rosyjskiej propagandy. Jeśli nie będzie wolnych mediów, stracimy niepodległość"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 23:00
Zdziwiłem się, kiedy bliscy znajomi uwierzyli w opowieści o banderowcach mordujących ludzi na Majdanie. Okazuje się, że propaganda serwowana na modłę Goebbelsa jest skuteczna. To odkrycie mnie poraziło. Tym bardziej trzeba wesprzeć media niezależne. Jeśli ich nie będzie, nie uda im się przekrzyczeć rosyjskiej propagandy, to stracimy suwerenne państwo - pisze białoruski opozycjonista Franak Wiaczorka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sondaż: "Białorusini wolą teraz Rosję od Unii Europejskiej" "Wierzą rosyjskiej propagandzie"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 15:24
Na Białorusi wzrosła w ostatnim kwartale popularność Aleksandra Łukaszenki oraz chęć zjednoczenia z Rosją - wykazał marcowy sondaż niezależnego ośrodka NISEPI. Eksperci wiążą to z wydarzeniami na Ukrainie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka w orędziu: Białorusini to nie Rosjanie

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 23:59
Białoruś musi za wszelką cenę utrzymać integralność terytorialną - oznajmił we wtorek w wystąpieniu przed parlamentem szef białoruskiego państwa Aleksander Łukaszenka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tylko ukraiński Piłsudski i cud nad Dnieprem mogą uratować Ukrainę”

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 16:03
Krwawe wydarzenia w Odessie to tylko kropla w fali krwi, którą pewni politycy są gotowi zalać wschodnią i centralną Europę i Kaukaz. Zmiana granic to tsunami krwi. Tylko cud nad Dnieprem mógłby je teraz powstrzymać – tak uważa białoruski publicysta Andrej Dyńko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: "Białoruś pragnie silnej Ukrainy". Mińsk apeluje o rozmowy

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 16:52
Białoruś pragnie silnej Ukrainy - zapewnił Aleksander Łukaszenka w na spotkaniu z ambasadorem Ukrainy Mychajło Jeżelem. Mińsk zaapelował tego dnia do wszystkich stron konfliktu ukraińskiego o niezwłoczne rozpoczęcie rozmów.
rozwiń zwiń