Raport Białoruś

16 czerwca rusza proces Białorusina oskarżonego o szpiegostwo. Grozi mu 10 lat więzienia

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2014 14:15
16 czerwca w Sądzie Okręgowym w Warszawie ma ruszyć proces obywatela Białorusi Aliaksandra L., oskarżonego o szpiegostwo - dowiedziała się PAP w źródłach sądowych. Proces będzie się odbywał niejawnie, w specjalnie zabezpieczonej sali sądu okręgowego.
ABW zatrzymała dwóch szpiegów. Jeden jest wojskowym, a drugi to cywil
ABW zatrzymała dwóch szpiegów. Jeden jest wojskowym, a drugi to cywilFoto: abw.gov.pl

Proces będzie się odbywał niejawnie, w specjalnie zabezpieczonej sali sądu okręgowego.

Szczegóły tej tajnej sprawy są nieznane. Wiadomo tylko, że akt oskarżenia skierowany przez Prokuraturę Apelacyjną w Warszawie wpłynął do sądu w lutym tego roku. Zarzuty sformułowano na podstawie art. 130 par. 1 Kodeksu karnego, który stanowi: "Kto bierze udział w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10". Inny zarzut dotyczy art. 270 Kk, który głosi: "Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5".

Wiosną tego roku polskie media pisały o zatrzymaniu przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Służbę Wywiadu Wojskowego dwóch białoruskich szpiegów. Jeden z nich miał zostać dopiero co aresztowany; wobec innego - zatrzymanego już wcześniej - wpłynął akt oskarżenia.

Według Dziennika.pl chodzi o 41-latka, który od ponad dwóch lat ma znajdować się w polskim areszcie. Miał on przez kilka lat współpracować z oficerami zlikwidowanych Wojskowych Służb Informacyjnych, którzy uważali go za swe źródło w białoruskich służbach i mieli płacić mu za informacje. Zdaniem Dziennika.pl dopiero po likwidacji WSI miało się okazać, że przekazując informacje, wykonywał on rozkazy Mińska, dezinformując polskie służby. Według "Gazety Wyborczej" obaj zatrzymani mieli rozpracowywać obiekty polskiej armii.

W marcu tego roku sejmowa speckomisja została poinformowana o sprawie na nietypowym posiedzeniu, które zamiast w Sejmie odbyło się w siedzibie SWW. Jak mówili posłowie, zatrzymania dotyczyły dwóch odrębnych spraw.

Stanisław Wziątek (SLD) potwierdził, że w obu przypadkach chodzi o obywateli Białorusi. Poseł dodał, że z informacji przekazanych komisji przez przedstawicieli służb wynika, że zatrzymane osoby działały na szkodę państwa. - Jedna z tych osób używała różnego rodzaju metod do przekazywania informacji dotyczących newralgicznych elementów funkcjonowania systemu państwa i obrony narodowej - powiedział. Dodał, że druga z tych osób miała dążyć do "destabilizacji państwa".

Według dorocznego raportu ABW, w 2013 r. prowadziła ona jedno postępowanie o szpiegostwo przeciw Polsce (nie ujawniono wobec kogo). Raport stwierdzał, że ABW "pogłębiła wiedzę" o metodach działania służb specjalnych Białorusi, dla których "kierunek polski pozostaje jednym z priorytetów działalności". Są one ukierunkowane na "poszukiwanie rynków zbytu na towary białoruskie, firm gotowych inwestować w ich kraju, a także możliwości uzyskiwania środków z programów pomocowych UE". Ponadto interesują się one polskim sektorem zbrojeniowym, wojskiem i systemami bezpieczeństwa wewnętrznego.

W lutym 2009 r. kontrwywiad ABW zatrzymał podejrzanego o szpiegostwo obywatela Rosji Tadeusza Juchniewicza. W grudniu 2010 r. Sąd Okręgowy w Warszawie, po tajnym procesie, skazał go na trzy lata więzienia. W uzasadnieniu sędzia Igor Tuleya ujawnił, że Juchniewicz od 2003 r. przesyłał do centrali GRU - i odbierał z niej - zaszyfrowane wiadomości. W 2011 r. Juchniewicz został zwolniony z reszty kary i wydalony z Polski.

We wrześniu 2009 r. Sąd Okręgowy w Warszawie, po tajnym procesie, skazał na pięć lat i sześć miesięcy więzienia obywatela Białorusi Siergieja Monicza. Sąd uznał, że za pieniądze chciał on zdobyć tajne informacje o polskim MSZ. Monicza zatrzymano w 2006 r. na Litwie na wniosek Polski, która zażądała jego ekstradycji, na co zgodził się litewski sąd. Monicz twierdził, że padł ofiarą prowokacji polskich służb.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

ABW bada sprawę fałszywych dokumentów MSZ ws. Białorusi. "To prowokacja"

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2011 16:30
"Rzekoma korespondencja między Ministerstwem Spraw Zagranicznych a Ambasadą RP w Mińsku [...], która została przesłana do redakcji polskich środków masowego przekazu oraz środowisk opiniotwórczych, jest fałszywa" - ogłosiło MSZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ABW bada białoruskie kontakty Leppera

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2011 14:00
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozpracowuje operacyjnie białoruskie kontakty Andrzeja Leppera - dowiedział się portal tvn24.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MSZ: fałszywe depesze o Białorusi w sieci

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2011 16:10
Po raz kolejny do mediów rozsyłane są rzekome dokumenty i depesze MSZ, w tym korespondencja z placówkami na Białorusi. Są fałszywe - informuje resort dyplomacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejne śledztwo w sprawie rzekomych depesz MSZ o Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2011 16:01
Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi już dwa postępowania w związku z umieszczeniem w Internecie podrabianych dokumentów polskiego MSZ, dotyczących Białorusi – dowiedział się Raport Białoruś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ABW: białoruscy szpiedzy działali w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 13:51
ABW ujawniła w 2011 roku działalność dwóch Białorusinów, którzy realizowali zadania dla białoruskiego wywiadu wojskowego - poinformował szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego gen. Krzysztof Bondaryk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport ABW: w Polsce aktywni szpiedzy z Rosji i z Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 16:00
Szpiedzy koncentrowali się na energetyce i formowaniu polityki wschodniej, a także w polityką zagraniczną w kontekście UE i NATO. Rosjanie skupiali się m.in. na sektorze energetycznym, obserwują prace nad wydobyciem gazu łupkowego i budową elektrowni jądrowej. Białorusini szukali biznesmenów, którzy chcieliby zainwestować w Mińsku i interesowali się kwestiami wojskowymi.
rozwiń zwiń