Polskie Radio
Section05
afrykański pomór świń

Wyższe dopłaty i rekompensaty dla hodowców trzody chlewnej w związku z ASF. Jest zapowiedź ministra rolnictwa

Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podczas spotkania z rolnikami w Pułtusku przyznał, że w związku z afrykańskim pomorem świń (ASF) i niskimi cenami skupu żywca wielu rolników zastanawia się nad zaprzestaniem chowy trzody chlewnej. Obiecał także rekompensaty dla hodowców w związku z ASF.
Zobacz więcej na temat:  afrykański pomór świń rolnictwo GOSPODARKA świnie żywność Henryk Kowalczyk

Minister rolnictwa: specustawa pomoże zwalczać afrykański pomór świń

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski powiedział w radiowej Trójce, że projekt ustawy o zwalczaniu wirusa ASF (afrykańskiego pomoru świń) reguluje m.in. zapisy dotyczące polowań. W czwartek odbyło się pierwsze czytanie projektu, który zakłada między innymi odstrzał sanitarny dzikich zwierząt przez policjantów, strażaków, funkcjonariuszy Straży Granicznej i żołnierzy oraz zakaz blokowania polowań przez ich przeciwników.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Magdalena Uchaniuk-Gadowska Jan Krzysztof Ardanowski ASF dzik afrykański pomór świń

Walka z ASF. PiS apeluje do marszałka Senatu o pilne zajęcie się projektem ustawy

Szef sejmowej komisji rolnictwa, poseł PiS Robert Telus oraz wiceszefowie tej komisji: Ryszard Bartosik i Kazimierz Gwiazdowski zaapelowali do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego o to, by szybko skierował do prac projekt ustawy dotyczący zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Parlamentarzyści przekonują, że w przypadku walki z tą chorobą trzeba działać szybko.
Zobacz więcej na temat:  afrykański pomór świń Sejm Senat