X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Minister obrony Rosji: rozwijamy współpracę wojskową z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 23:59
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu stwierdził, że prozachodnie siły dążą do sformowania na Ukrainie”przedniej linii nacisku” na państwo związkowe Białorusi i Rosji. Zapowiedział m.in. poszerzenie programu manewrów, potwierdził przekazanie Białorusi rakiet S-300 i rozmieszczenie myśliwców w Bobrujsku.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): według szefa MON Rosji prozachodnie siły dążą do sformowania na Ukrainie”przedniej linii nacisku” na państwo związkowe Białorusi i Rosji
Siergiej Szojgu
Siergiej SzojguFoto: Wikipedia/news.kremlin.ru/video/1399

WOJNA NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

Generał Siergiej Szojgu powiedział w Mińsku, że we współczesnych warunkach ”należy mieć gotowe do walki siły zbrojne i formować efektywne mechanizmy zapewnienia bezpieczeństwa międzynarodowego”. Szojgu brał udział w posiedzeniu wspólnego kolegium ministrów obrony Białorusi i Rosji w Mińsku.

Czytaj także: może powstać wspólny system płatniczy Rosji i Białorusi. Premier Białorusi: prace ruszają >>>

Minister Szojgu zaznaczył, że w tym celu Rosja rozwija współpracę wojskową ze swoimi sojusznikami, przede wszystkim z Białorusią. Zdaniem rosyjskiego ministra obrony to Stany Zjednoczone i Unia Europejska sprowokowały odsunięcie od władzy prawomocnego prezydenta Ukrainy i popierają działania Kijowa w kwestii siłowego stłumienia niezadowolonych z nowej władzy. Dlatego - jak stwierdził Szojgu - należy uważnie odnosić się do procesów zachodzących na Ukrainie.

- W istocie prozachodnie siły dążą do stworzenia w tym kraju przednich rubieży nacisku na Państwo Związkowe (Związek Białorusi i Rosji) oraz wywarcia wpływu na stabilny rozwój Rosi i Białorusi - oznajmił rosyjski minister.

Dlatego - jak zaznaczył - to ważne, by mieć zdolne do walki siły zbrojne oraz stworzyć skuteczne mechanizmy gwarantowania bezpieczeństwa międzynarodowego. - W tym celu rozwijamy współpracę wojskową z naszymi sojusznikami. W pierwszym rzędzie opierany się na konsekwentnym wsparciu Białorusi - powiedział.

”Postępuje integracja wojskowa obu państw”

Również minister obrony Białorusi Siarhiej Żadobin podkreślił, że "co roku następuje wzmocnienie potencjału obronnego Państwa Związkowego, co świadczy o pozytywnym procesie wojskowej integracji dwóch państw". Dodał, że przede wszystkim postępuje rozwój i unowocześnienie regionalnych zgrupowań wojsk.

Myśliwce rosyjskie w Bobrujsku i systemy rakietowe dla Białorusi

Szojgu zapowiedział, że w 2015 r. na lotnisku w Bobrujsku rozpocznie pełnienie dyżuru bojowego 12 samolotów wojskowych Su-27, dwie szkoleniowe maszyny Su-27 oraz cztery wojskowe śmigłowce Mi-8. Poinformował również, że do końca bieżącego roku Rosja zakończy przekazywanie Białorusi czterech systemów rakietowych S-300.

Żadobin podkreślił, że Rosja jest głównym dostawcą sprzętu wojskowego na Białoruś, a także jej najważniejszym partnerem, jeśli chodzi o jego remont i modernizację. - Zawarliśmy już ponad 50 kontraktów na dostawę i modernizację sprzętu wojskowego, a kolejne kilkadziesiąt jest w fazie opracowania lub uzgadniania - powiedział.

Program ćwiczeń poszerzony

Szojgu dodał, że na posiedzeniu kolegium zatwierdzono ogólne wytyczne dotyczące przeprowadzenia wspólnych rosyjsko-białoruskich manewrów "Tarcza Związku-2015". Podkreślił, że ćwiczenia te, które odbędą się na poligonach Rosji i Białorusi, będą głównym wydarzeniem w zakresie przygotowania sił zbrojnych w przyszłym roku.

Rosyjski minister zaznaczył, że program ćwiczeń roku został poszerzony w związku ze "zmieniającą się sytuacją u naszych granic i generalnie na świcie". - Chcielibyśmy przećwiczyć wiele praktycznych działań na wypadek powstania nowych zagrożeń dla Państwa Związkowego - dodał.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukaszenka: szkoły powinny zwrócić uwagę na język białoruski

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 12:11
Aleksander Łukaszenka i inni członkowie rządu mówią niemal wyłącznie po rosyjsku, rosyjskojęzyczne są też wszystkie państwowe media.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka wyśle wojsko na Ukrainę? Separatyści z Doniecka: byłoby świetnie

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 17:02
Białoruś jest gotowa wysłać swoje wojska na Ukrainę w ramach misji pokojowej - oświadczył Aleksander Łukaszenka. Ideę tę poparli prorosyjscy separatyści ze wschodu Ukrainy. Brak jest reakcji ze strony władz w Kijowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Jedna czwarta Białorusinów broniłaby kraju przed Rosją”

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 14:00
Ponad jedna czwarta Białorusinów broniłaby kraju z bronią w ręku, gdyby Rosja podjęła próbę zbrojnego przyłączenia terytorium Białorusi lub jego części, albo gdyby to NATO było agresorem - wynika z wrześniowego sondażu instytutu NISEPI.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: parlament za powołaniem Unii Eurazjatyckiej

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 20:30
Obie izby białoruskiego parlamentu, Izba Reprezentantów i Rada Republiki, ratyfikowały w czwartek porozumienie o Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG) Rosji, Kazachstanu i Białorusi. Dokument przewiduje, że EUG powstanie 1 stycznia 2015 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przestała istnieć Euroazjatycka Wspólnota Gospodarcza. Będzie Unia Eurazjatycka

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 18:45
Wspólnota przekształcona zostanie Eurazjatycką Unię Gospodarczą. W piątek dołączyła do niej Armenia. Ten ostatni kraj pod wpływem nacisków Kremla zrezygnował w ubiegłym roku z podpisania z umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka o aneksji Krymu: to niedopuszczalne

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 11:56
Wiktor Janukowycz jest winien obecnej sytuacji na Ukrainie - uważa Aleksander Łukaszenka. Podczas konferencji dla rosyjskich dziennikarzy, zarzucił mu stworzenie "skorumpowanego systemu władzy", ale obalenie Janukowycza nazwał już "antykonstytucyjnym przewrotem".
rozwiń zwiń