Raport Białoruś

Białoruś: metropolita Rosjanin o prawosławnej jedności Rosji, Białorusi i Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 23:00
Cerkiew prawosławna odgrywa rolę jednoczącą na obszarze Rosji, Białorusi i Ukrainy – tak mówił w posłaniu bożonarodzeniowym do prawosławnych wiernych zwierzchnik Białoruskiej Cerkwi Prawosławnej metropolita Paweł.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Moskwy (IAR): o czym napisał zwierzchnik cerkwi rosyjskiej na Boże Narodzenie
Sobór Chrystusa Zbawiciela w Moskwie
Sobór Chrystusa Zbawiciela w MoskwieFoto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

- W warunkach politycznej dezintegracji Cerkiew pozostaje dla narodów, które ją tworzą, siłą jednoczącą. Dla prawosławnego człowieka jest to jedna przestrzeń duchowa, która stanowi dla tej części Europy wspólny kod kulturowo-cywilizacyjny - podkreślił metropolita w posłaniu, opublikowanym we wtorek, w prawosławną Wigilię, w prasie białoruskiej.

Paweł zaznaczył, że dążenie do pokoju, zgody i jedności od zawsze jest moralną potrzebą człowieka, a "pokojowa jedność ludzi w Jedynym Bogu, we wspólnej wierze prawosławnej to najwyższy cel objawiony światu przez Zbawiciela, który przyszedł na Ziemię".

Według niego właśnie prawosławie jest dziś fundamentem tożsamości narodowej większości mieszkańców Białorusi, Rosji i Ukrainy, która przeżywa "tragedię wojny domowej".

Metropolita nawiązał też do słów patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, według którego Rosja, Ukraina i Białoruś to "Święta Ruś".

- My wszyscy - Białorusini, Rosjanie i Ukraińcy - powinniśmy zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności za zachowanie unikalnej przestrzeni cywilizacyjnej, która nosi nazwę Świętej Rusi - zaznaczył Paweł.

Podkreślił przy tym jednak, że nie oznacza to rezygnacji z idei państwowej suwerenności trzech państw słowiańskich.

Cyryl w przesłaniu do wiernych

Zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi patriarcha Cyryl, w orędziu z okazji prawosławnych Świąt Bożego Narodzenia mówił o potrzebie pokoju na Ukrainie. Wyraził też nadzieję, że prawosławne narody żyjące na obszarze historycznej Rusi zachowają jedność. Treść świątecznego orędzia opublikowano na oficjalnej stronie internetowej Rosyjskiej Cerkiew Prawosławnej.

Zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi przypomniał, że w tym roku przypada tysięczna rocznica śmierci wielkiego księcia Kijowskiego Włodzimierza, który ochrzcił ziemie historycznej Rusi i jest uważany za świętego kościoła prawosławnego. "To właśnie Jemu zawdzięczamy to, że jesteśmy wyznawcami chrześcijaństwa i razem tworzymy jedną rodzinę prawosławnych bratnich narodów historycznej Rusi. Tak było, jest i będzie” - napisał zwierzchnik rosyjskiej Cerkw w  orędziu na święta Bożego Narodzenia.

Patriarcha Cyryl zaznaczył, że  "w święta Bożego Narodzenia modlitwy całej Cerkwi i jego osobiste są w intencji pokoju na ukraińskiej ziemi”.
Zaznaczył też, że rosyjska Cerkiew „robiła i będzie robić wszystko, by pogodzić ludzi i pomóc im w przezwyciężeniu następstw wrogości”. Dodał, że podstawą wszelkich podziałów i nienawiści jest grzech.

Cyryl
Cyryl podczas świątecznego nabożeństwa; fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: zakazano podwyżek cen na czas świąt

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 13:00
Ministerstwo handlu Białorusi wprowadziło moratorium na wzrost cen artykułów konsumpcyjnych. Będzie ono obowiązywać przez cały okres świąteczny - do 15 stycznia 2015 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś sformowała oddział do ochrony granicy z Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 19:26
Ma ochraniać odcinek 377 km, w tym fragment granicy wodnej. Oddział przystąpił do pracy w poniedziałek wieczorem - poinformował we wtorek przedstawiciel Państwowego Komitetu Granicznego Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka w święta obiecuje spokój. A tajniacy do soboru nie wpuścili opozycjonistki

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 10:34
Aleksander Łukaszenka oświadczył, że w jego kraju zawsze będzie zgoda i spokój, a także życzył pokoju Ukrainie. Mówił o tym podczas wizyty w mińskim soborze katedralnym Ducha Świętego w prawosławne Boże Narodzenie.
rozwiń zwiń