Raport Białoruś

USA przedłużyły sankcje wobec Białorusi. Władze w Mińsku: to metody siłowe

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 13:46
Władze w Mińsku są rozczarowane decyzją amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy o przedłużeniu na kolejny rok sankcji wobec Białorusi.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): USA przedłużyły sankcje wobec Białorusi
Biały Dom (zdjęcie ilustracyjne)
Biały Dom (zdjęcie ilustracyjne)Foto: whitehousemuseum.org

Przedłużenie przez prezydenta USA Baracka Obamę sankcji wobec władz Białorusi na kolejny rok utrudnia rozwój stosunków białorusko-amerykańskich - oświadczył rzecznik białoruskiego MSZ Dźmitry Mironczyk.
- Podobne decyzje utrudniają rozwój stosunków białorusko-amerykańskich - oświadczył Mironczyk, którego słowa zacytowano w komunikacie na stronie internetowej białoruskiego MSZ.
O przedłużeniu na kolejny rok sankcji wobec niektórych przedstawicieli władz Białorusi, polegających na zakazie wjazdu do USA i zamrożeniu ich aktywów, we wtorek na swojej stronie internetowej Biały Dom.
W ocenie Mironczyka przedłużenie sankcji świadczy o tym, że "w amerykańskiej polityce nadal dominuje retoryka sankcji, przynosząca efekt odwrotny od zamierzonego, próby wykorzystywania metod siłowych oraz brak woli budowania stosunków międzynarodowych na normalnych podstawach".
Uzasadniając przedłużenie sankcji, Obama argumentował, że działania i polityka niektórych członków rządu Białorusi nadal stwarzają nadzwyczajne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej USA.
Mironczyk poradził Białemu Domowi, by zwrócił uwagę na absurdalność tego sformułowania, "szczególnie na tle faktycznych przykładów współpracy między naszymi państwami w najważniejszych kwestiach globalnego i regionalnego bezpieczeństwa".
Sankcje zostały wprowadzone za administracji George'a W. Busha w 2006 roku i są od tego czasu co roku przedłużane. Jako powód ich nałożenia Bush wymienił łamanie praw człowieka przez reżim  Aleksandra Łukaszenki, wybory prezydenckie z marca 2006 r., uznane przez Zachód za sfałszowane, oraz korupcję.

Wobec znanych białoruskich polityków i biznesmenów oraz niektórych firm obowiązują również sankcje Unii Europejskiej. Jednak kilka dni temu prezydent Łukaszenka w jednym z wywiadów dał do zrozumienia, że zauważa pozytywną tendencję w relacjach z Europą.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

"Cerkiew i Kościół katolicki za zniesieniem kary śmierci na Białorusi"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 18:13
- Jesteśmy przeciw karze śmierci. Życie to wielki dar Boga. Bóg daje życie i tylko on może je odebrać. Cerkiew prawosławna i Kościół katolicki opowiadają się za ochroną życia - od chwili poczęcia do śmierci - podkreślił metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: wieprzowina kilka razy droższa niż na Litwie czy w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 19:30
Ogromny wzrost cen wieprzowiny na Białorusi, który sprawił, że jest ona trzy razy droższa niż na Litwie, wynika z braku konkurencji ze strony dostawców zagranicznych - pisze białoruski dziennik "Komsomolskaja Prawda w Biełorussii".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: Białoruś będzie współpracować z nowymi władzami Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 23:55
Aleksander Łukaszenka stwierdził również, że "żadne sankcje w obecnym świecie nie zdołają zdusić Rosji".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka za jednością Ukrainy i dialogiem Kijowa z Moskwą. "Nie straćcie Krymu"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2014 23:59
Nie straćcie Krymu, Wiktora Janukowycza lepiej sprowadźcie do siebie – takie rady dawał ukraińskim dziennikarzom Aleksander Łukaszenka podczas wizyty w Kijowie, gdzie przybył na uroczystość inauguracji prezydenta Petra Poroszenki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: umowa o ułatwieniach wizowych z UE "może w 2015 roku"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 12:04
Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej nie wykluczył podpisania porozumienia o ułatwieniach wizowych z Unią Europejską podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze.
rozwiń zwiń