Raport Białoruś

Białoruś: sprawa Biełty – nowe zarzuty wobec dziennikarzy i umorzenia

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2018 23:58
Komitet Śledczy Białorusi zarzucił podejrzanej w tzw. sprawie BiełTA redaktorce Marynie Zołatawej zaniechanie (zagrożone karą do 5 lat więzienia) i umorzył postępowanie karne wobec dwóch innych dziennikarzy. 
Siedziba portalu TUT.by w Mińsku
Siedziba portalu TUT.by w MińskuFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

W sprawie tej reporterzy i redaktorzy niezależnych mediów są podejrzani o nielegalne korzystanie z płatnych treści państwowej agencji BiełTA. 

Zołatawej grozi grzywna lub kara więzienia, nawet do pięciu lat. Komitet Śledczy wycofał natomiast wobec niej zarzut dotyczący „nielegalnego dostępu do informacji komputerowej”. 

Dziennikarz Pauluk Bykouski, współpracownik Deutsche Welle, został w czwartek poinformowany przez Komitet Śledczy o umorzeniu postępowania karnego wobec niego - podały Biełorusskije Nowosti. Śledczy wyjaśnili, że jest to związane z zastosowaniem kar administracyjnych. 

Tym samym jeśli sprawa trafi do sądu, Bykouski nie będzie już miał statusu podejrzanego, a jedynie świadka. 

Bykouski mówił wcześniej, że przyznał się do zarzucanych mu działań. Opłacił grzywnę oraz rekompensatę za straty, na które miał narazić agencję BiełTA. 

Postępowanie karne umorzono również wobec redaktora naczelnego portalu realt.by Uładzisłaua Kuleckiego. 

Sprawa Biełty

O wszczęciu postępowania karnego w związku z nielegalnym dostępem do płatnych treści agencji BiełTA Komitet Śledczy poinformował 7 sierpnia. Tego samego dnia rozpoczęły się rewizje w redakcjach BiełaPAN, TUT.by i w mieszkaniach niektórych dziennikarzy. 

W sumie w ciągu trzech dni zatrzymano 18 dziennikarzy, niektórzy z nich zostali na kilka dni osadzeni w areszcie w Mińsku. 

W obronie dziennikarzy i o poszanowanie wolności słowa i pracy mediów wystąpiły m.in. Unia Europejska, Rada Europy, MSZ Niemiec, aktywiści praw człowieka i dziennikarze. MSZ Białorusi w oświadczeniu wskazał, że „sprawa nie ma żadnego związku z wolnością słowa i pracy dziennikarskiej”. 

Z Mińska Justyna Prus (PAP) /agkm

INFORMACJE O BIAŁORUSI: RAPORT BIAŁORUŚ >>>

INFORMACJE O BIAŁORUSI: RAPORT BIAŁORUŚ24.pl >>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Minister Jacek Czaputowicz udaje się z wizytą na Białoruś 31 pażdziernika - 1 listopada

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 23:00
Udział w posiedzeniu Grupy Głównej Konferencji Monachijskiej, spotkanie z białoruskim ministrem spraw zagranicznych oraz odwiedzenie odnowionych polskich cmentarzy wojskowych – to najważniejsze punkty planowanej na 31 października - 1 listopada br. wizyty szefa polskiej dyplomacji na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja rozmieszcza zestaw do wojny elektronicznej na Białorusi, w Kaliningradzie i w wielu innych miejscach

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 16:00
Ministerstwo obrony Rosji opublikowało dokumenty, z których wynika, że na obiektach Floty Bałtyckiej w obwodzie kaliningradzkim rozmieszczane są najnowsze zestawy walki radioelektronicznej Samarkand. Zestawy są lub będą rozlokowane także na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Były ambasador USA w Polsce Daniel Fried: bez polskiej kampanii i presji nie byłoby szans na Fort Trump; tu chodzi o kwestię artykułu 5.

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 19:10
- Dzięki Polakom, polskiej inicjatywie, kampanii prowadzonej przez polski rząd, teraz rząd amerykański zastanawia się i rozważa różne warianty i możliwości w kwestii wzmocnienia sił USA w Polsce – mówił były ambasador Polski w USA i b. koordynator ds. sankcji i ds. regionu Eurazji i Europy, Daniel Fried, pytany przez PolskieRadio24.pl o Fort Trump.
rozwiń zwiń