Raport Białoruś

Białoruś: powstała baza danych tzw. darmozjadów społecznych

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2018 11:57
Białoruskie władze w 2015 roku postanowiły nałożyć specjalny podatek o równowartości około 800 złotych na ludzi, którzy nie pracują i nie szukają zatrudnienia. Większość ludzi nie chciało płacić tego podatku i zimą ubiegłego roku doszło na tym tle do protestów społecznych.
Audio
  • Władze stworzyły "bazę darmozjadów". Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com

Na Białorusi stworzono bazę danych tak zwanych darmozjadów społecznych. To rozwinięcie inicjatywy miejscowych władz aktywizacji zawodowej ludzi, którzy nie chcą pracować.

Od początku grudnia każdy Białorusin ma prawo sprawdzić, czy nie został zaliczony do darmozjadów. Od tego będzie zależała na przykład wysokość opłat komunalnych za mieszkanie. Aby otrzymać informację, wystarczy pójść do swojego Urzędu Gminy i otrzymać „login” oraz „hasło”. Media informują, że na razie są jednak trudności z uzyskaniem informacji przez internet. 

W końcu władze wycofały się z pomysłu płacenia podatku, który ochrzczono "podatkiem dla darmozjadów". Teraz osoby niepracujące będą miały do uiszczenia wyższe opłaty komunalne.

IAR/agkm

INFORMACJE O BIAŁORUSI: RAPORT BIAŁORUŚ >>>


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosja rozmieszcza zestaw do wojny elektronicznej na Białorusi, w Kaliningradzie i w wielu innych miejscach

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 16:00
Ministerstwo obrony Rosji opublikowało dokumenty, z których wynika, że na obiektach Floty Bałtyckiej w obwodzie kaliningradzkim rozmieszczane są najnowsze zestawy walki radioelektronicznej Samarkand. Zestawy są lub będą rozlokowane także na Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były ambasador USA w Polsce Daniel Fried: bez polskiej kampanii i presji nie byłoby szans na Fort Trump; tu chodzi o kwestię artykułu 5.

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 19:10
- Dzięki Polakom, polskiej inicjatywie, kampanii prowadzonej przez polski rząd, teraz rząd amerykański zastanawia się i rozważa różne warianty i możliwości w kwestii wzmocnienia sił USA w Polsce – mówił były ambasador Polski w USA i b. koordynator ds. sankcji i ds. regionu Eurazji i Europy, Daniel Fried, pytany przez PolskieRadio24.pl o Fort Trump.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: autorzy komentarzy w sieci weryfikowani przez SMS. Drakońskie prawo o mediach internetowych. Łukaszenka monitoruje internautów

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 12:23
Na Białorusi 1 grudnia weszła w życie nowelizacja ustawy o mediach. Wśród zmian jest obowiązkowa identyfikacja autorów komentarzy na stronach internetowych przez SMS, a właściciele portali mają obowiązek przekazywać dane użytkowników organom ścigania, jeśli te sobie tego zażyczą. 
rozwiń zwiń