Raport Białoruś

80. rocznica urodzin Czesława Niemena. "Dziwny jest ten świat to wciąż manifest"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2019 17:00
Białoruska Polonia i lokalne władze upamiętniły 80. rocznicę urodzin Czesława Niemena. W miasteczku Szczuczyn na zachodzie Białorusi zorganizowano koncert, prezentację książki oraz wystawę zdjęć i obrazów poświęconych polskiemu piosenkarzowi. 
Audio
  • Urodziny Niemena. Relacja Włodzimierza Paca (IAR)
Obchody 80. rocznicy urodzin Czesława Niemena
Obchody 80. rocznicy urodzin Czesława NiemenaFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Czesław Niemen urodził się 16 lutego we wsi Wasiliszki Stare koło Szczuczyna.

83-letnia Anna Makarewicz, mieszkanka osady, chodziła z nim do szkoły i do kościoła, w którym dziś odprawiono okolicznościowe nabożeństwo. W rozmowie z Polskim Radiem podkreśliła, że Czesław Niemen wyróżniał się w szkole - miał piękny głos i był swoistym liderem. 

W domu rodzinnym Czesława Niemena znajduje się jego muzeum. Odwiedził je Artur Michalski, ambasador Polski na Białorusi. - Należę do tego pokolenia, które wychowało się na Czesławie Niemenie. Bardzo mnie tutaj ciągnie. Ta mała ojczyzna Niemena jest bardzo urokliwa. Trzeba bardzo docenić to, jak miejscowe władze i społeczeństwo dbają o pamięć o Czesławie Niemenie - powiedział ambasador. 

Czesław Niemen: więcej o artyście >>>Uroczystości w Szczuczynie

Uroczystości z okazji 80. rocznicy urodzin Czesława Niemena odbyły się w sobotę w Wasiliszkach Starych na Białorusi, gdzie urodził się artysta, oraz w Szczuczynie, w siedzibie władz rejonowych. - Dla nas Niemen jest swój, jesteśmy z niego dumni – mówili mieszkańcy rodzinnych stron muzyka.  - Niemen jest wielkim polskim artystą, ale my uważamy go za swojego rodaka, za człowieka, który urodził się w naszych stronach i rozsławił je - powiedział Alaksandr Amszej z władze rejonowych w Szczuczynie. 

- Co roku obchodzimy urodziny Czesława Niemena, który urodził się na tych terenach jako Czesław Wydrzycki” – mówił urzędnik. 

- W tym roku z okazji okrągłego jubileuszu przenieśliśmy obchody do Szczuczyna, by impreza miała trochę większy zasięg – dodał. 

W centrum kultury w Szczuczynie władze wspólnie z miłośnikami Czesława Niemena i Domem-Muzeum, które znajduje się w jego rodzinnym domu w Wasiliszkach, zorganizowały koncert, prezentację albumu i wystawę prac poświęconych jego twórczości. 
Wcześniej w Wasiliszkach Starych odbyła się msza św. oraz krótkie spotkanie w muzeum. - Co roku tej rocznicy towarzyszy jakiś mistycyzm – mówił Wital Rakowicz, artysta fotograf, autor zdjęć do wydanego niedawno białoruskiego albumu poświęconego Niemenowi. 

- Dzisiaj również, choć ogólnie pogoda była szara i ponura, w czasie mszy św. na krótko wyszło słońce – powiedział Rakowicz.- „To zdarza się już nie pierwszy raz – dodał. 
A

nna Makarewicz z Wasiliszek powiedziała, że pamięta młodego Niemena, czyli Cześka Wydrzyckiego. - Miał talent i niezwykłą charyzmę, przyciągał ludzi, którzy byli artystycznie uzdolnieni, był ich naturalnym przywódcą – powiedziała. 

Uładzimir Sieniuta, opiekujący się muzeum w domu artysty, wielokrotnie opowiadał, że Niemena cechowała niezwykła potrzeba wolności. - Dlatego nie odnajdywał się w szkole, w systemie, gdzie trzeba było być podobnym do innych. On zawsze szukał swoich dróg – powiedział Sieniuta. 

"Dziwny jest ten świat" wciąż jest manifestem

- Kochał swoją małą ojczyznę i zawsze czuł się z nią związany, tęsknił do rodzinnych stron – mówił obecny na uroczystościach ambasador RP na Białorusi Artur Michalski, przypominając, że po zmianie granic po II wojnie światowej rodzina artysty, jak wiele tysięcy Polaków, musiała opuścić tereny dzisiejszej zachodniej Białorusi. - Przybrał pseudonim sceniczny Niemen, nazwę ukochanej rzeki, nad którą się wychował – mówił dyplomata. 

Podkreślił wielkie znaczenie twórczości Niemena dla kultury polskiej i światowej. 

- Słowa jego piosenki "Dziwny jest ten świat" nie przestały być aktualnym manifestem i ciągle wskazują na problemy, z którymi boryka się człowiek – powiedział Michalski. 

Przed rozpoczęciem uroczystości w Szczuczynie na prośbę ambasadora RP obecni na sali uczcili minutą ciszy pamięć byłego premiera Jana Olszewskiego, w związku z ogłoszoną w Polsce żałobą narodową po jego śmierci. 

PAP/IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Premiera "Verbum nobile" w Mińsku. "Muzyka Moniuszki nigdy się nie zestarzeje"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 22:55
Producent premierowej opery Aleksander Czachouski mówi, że chce odrodzić operę na Białorusi. W jego ocenie doskonale wpisuje się w ten cel twórczość Stanisława Moniuszki, którego niezwykle ceni. - Był kompozytorem polskim, ale i częściowo białoruskim - uważa producent.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dekret Łukaszenki: koncerty tylko za zgodą ideologa

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 04:00
Zgodnie z dekretem Aleksandra Łukaszenki zezwolenie na organizację imprez kulturalnych i widowisk na Białorusi musi wydać ideolog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakazany na Białorusi bard nagrał płytę więzienną. Rozda krążki taksówkarzom

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2013 16:00
Zakazany na Białorusi muzyk Źmicier Wajciuszkiewicz nagrał płytę o więzieniu. Autorami tekstów są białoruscy poeci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal piosenek Anny German w Mińsku na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 08:24
Nagrody dla najlepszych wykonawców utworów Anny German na Białorusi wręczono w Mińsku podczas II Festiwalu "Melodia dla Anny”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Penderecki owacyjnie przyjęty na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 22:00
Publiczność urządziła długą owację na stojąco dla ”największego żyjącego” kompozytora i dyrygenta - bo tak właśnie anonsowano występ mistrza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Natalia Niemen, córka Czesława Niemena, śpiewała w Grodnie

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2013 23:00
Czesław Niemen - nazywany “największym emigrantem z Grodzieńszczyzny drugiej połowy XX wieku” - powrócił we wspomnieniach i ze swoją muzyką do Grodna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: premiera opery poświęconej Ogińskiemu

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 21:10
Michał Kleofas Ogiński jest bohaterem opery, której premierę przygotował Młodzieżowy Teatr Muzyczny w Mołodecznie w obwodzie mińskim - poinformowała w piątek białoruska telewizja.
rozwiń zwiń