Raport Białoruś

Krzysztof Penderecki owacyjnie przyjęty na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 22:00
Publiczność urządziła długą owację na stojąco dla ”największego żyjącego” kompozytora i dyrygenta - bo tak właśnie anonsowano występ mistrza.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): Krzysztof Penderecki owacyjnie przyjęty na Białorusi
Krzysztof Penderecki
Krzysztof PendereckiFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Krzysztof Penderecki został entuzjastycznie przyjęty w Białoruskiej Filharmonii Państwowej w Mińsku. Profesor Kaciaryna Duława - rektor Białoruskiej Akademii Muzyki powiedziała Polskiemu Radiu, że przyjazd Krzysztofa Pendereckiego do Mińska stał się wydarzeniem artystycznym. - To wspaniałe wydarzenie dla całej Białorusi i życia muzycznego - powiedziała profesor Duława. - Sam przyjazd maestro Pendereckiego do niesłychane wydarzenie. A dzisiejsze wykonanie było moim zdaniem zupełnie wspaniałe – mówiła.

Krzysztof Penderecki w rozmowie z dziennikarzami po koncercie przyznał, że pierwszy raz dyrygował na Białorusi. Zapytany przez Polskie Radio o wrażenia z występu, powiedział, że jest pod wrażeniem publiczności. - Tu jest wspaniała publiczność. Taka spontaniczna i ciepła. Słuchali w takiej ciszy zupełnej - wspaniale - mówił Penderecki.

Na koncercie obecni byli nie tylko melomani, ale również elity polityczne Białorusi: minister kultury Barys Światłou, prokurator generalny Aleksander Kaniuk czy Siarhiej Martynau - były minister spraw zagranicznych. Wśród publiczności widoczny był również Leszek Szerepka - ambasador Polski na Białorusi, który przekazał Krzysztofowi Pendereckiemu kosz białych i czerwonych kwiatów.

Festiwal w Mińsku

Penderecki dyrygował wykonaniem jednego ze swych utworów w ramach VIII Międzynarodowego Festiwalu Jurija Baszmieta w Mińsku. Pendereckiego nie tylko pożegnano owacjami, ale też publiczność wstała, by go przywitać, gdy wyszedł na scenę, by poprowadzić Białoruską Państwową Orkiestrę Symfoniczną w swym "Adagietto".
Podczas koncertu w białoruskiej filharmonii, zorganizowanego przy wsparciu polskiej ambasady w Mińsku, zabrzmiał jeszcze jeden utwór jego autorstwa - oratorium "Credo", którym dyrygował Estończyk Andres Mustonen.
Penderecki także ocenił wykonanie swego "Credo" jako znakomite.  Partie wokalne w "Credo" wykonywało pięcioro solistów, w tym dwie Polki: sopran Iwona Hossa oraz mezzosopran Helena Zubanowicz, którym towarzyszyły dwa chóry: Państwowy Chór im. Ryhora Szyrmy oraz chór dziecięcy koledżu przy Białoruskiej Akademii Muzycznej.

IAR/PAP/agkm
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Nie można śpiewać we własnym kraju, to boli

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2011 15:23
Źmicier Wajciuszkiewicz: Nie mogę występować na Białorusi - to tak, jakby w Polsce Kazik był zabroniony. Nie chciałbym, żebyśmy czekali na wolność 42 lata, jak Libia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bez miłości w tym życiu nic nie powstanie"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2012 12:31
W Polskim Instytucie w Mińsku wystąpili m.in. Tymon Tymański, Źmicier Wajciuszkiewicz, odbył się koncert piosenki autorskiej, była też wystawa inspirowana poezją Edwarda Stachury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lawon Wolski: chcę nakręcić komedię o dyktaturze Łukaszenki!

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 21:27
Białoruś ginie, grozi jej utrata niezależności. A ludzie wolą niczego nie słyszeć i nie widzieć. Kraj dla nich nie istnieje - mówi król białoruskiego rocka Lawon Wolski. Wkrótce wyda nową płytę i myśli o nakręceniu filmu - komedii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słynny białoruski bard nie dostał wizy, bo... "nie pracuje"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 20:00
Ambasada Wielkiej Brytanii w Mińsku odmówiła wydania wizy dla jednego z najbardziej znanych niezależnych białoruskich bardów. Przyczyna ?.... Muzyk Źmicier Wajciuszkiewcz nigdzie oficjalnie nie pracuje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dekret Łukaszenki: koncerty tylko za zgodą ideologa

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 04:00
Zgodnie z dekretem Aleksandra Łukaszenki zezwolenie na organizację imprez kulturalnych i widowisk na Białorusi musi wydać ideolog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakazany na Białorusi bard nagrał płytę więzienną. Rozda krążki taksówkarzom

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2013 16:00
Zakazany na Białorusi muzyk Źmicier Wajciuszkiewicz nagrał płytę o więzieniu. Autorami tekstów są białoruscy poeci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal piosenek Anny German w Mińsku na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 08:24
Nagrody dla najlepszych wykonawców utworów Anny German na Białorusi wręczono w Mińsku podczas II Festiwalu "Melodia dla Anny”.
rozwiń zwiń