Raport Białoruś

Festiwal piosenek Anny German w Mińsku na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 08:24
Nagrody dla najlepszych wykonawców utworów Anny German na Białorusi wręczono w Mińsku podczas II Festiwalu "Melodia dla Anny”.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): II Festiwal im. Anny German w Mińsku
Sopot 08.1963. Piosenkarka Anna German
Sopot 08.1963. Piosenkarka Anna German Foto: PAP/Dionizy Gładysz

Koncertem galowym zakończył się w niedzielę II Festiwal im. Anny German w Mińsku, zorganizowany przez ambasadę RP na Białorusi oraz polonijny duet "Wspólna Wędrówka". Impreza jest skierowana do młodych artystów z Białorusi. ,

Grand Prix zdobyła Nadzieja Czarednik. Laureatka Grand Prix przekonała do siebie jurorów wykonaniem kompozycji Krzysztofa Cwynara pt. "Nie jestem taka, jak myślisz" oraz piosenki z repertuaru Anny German "Niemożność".

- To piosenka, która nigdy nie została nagrana na żadnej z płyt. Artystka wykonywała ją tylko na żywo podczas koncertów. Nadzieja zauroczyła nas również tym, że musiała poszukiwać tych piosenek, nie skorzystała po prostu ze znanych i lubianych - powiedziała członkini jury, dyrektor zielonogórskiego Ośrodka Kultury Agata Miedzińska. W gronie jurorów był też Krzysztof Cwynar.

Anna German popularna w Rosji, na Białorusi, na Ukrainie

Jak podkreśliła Nadzieja Brońska z duetu "Wspólna Wędrówka", German jest bardzo lubiana na obszarze byłego ZSRR.

- German dużo śpiewała na Ukrainie, w Rosji, Białorusi. Nawet w Kazachstanie jest wielu jej wielbicieli - zaznaczyła Brońska, która w 2007 roku sama zdobyła I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Tańczące Eurydyki im. Anny German w Zielonej Górze.

Brońska zwróciła uwagę, że "dziś niektórzy wydają ogromne pieniądze na reklamę, a German za życia nic nie robiła, po prostu śpiewała z całego serca". - Dlatego ludzie ją pamiętają i lubią - oceniła.

Anna German (1936-1982) nagrała kilkadziesiąt płyt. Z wykształcenia była geologiem. Jako piosenkarka debiutowała w 1960 roku we wrocławskim Kalamburze. Śpiewała w siedmiu językach. Występowała w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Australii, Francji, Portugalii, Włoszech, na Węgrzech, w Mongolii, NRD, RFN, Czechosłowacji i - szczególnie często - w ZSRR. Laury zdobywała na wielu festiwalach, m.in. w Monte Carlo, Wiesbaden, Bratysławie, San Remo, Neapolu, Cannes, Ostendzie, Sopocie, Opolu, Kołobrzegu, Zielonej Górze. W firmie fonograficznej Rosyjska Melodia jej płyty ukazały się w nakładzie 50 mln egzemplarzy.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

"Bez miłości w tym życiu nic nie powstanie"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2012 12:31
W Polskim Instytucie w Mińsku wystąpili m.in. Tymon Tymański, Źmicier Wajciuszkiewicz, odbył się koncert piosenki autorskiej, była też wystawa inspirowana poezją Edwarda Stachury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie mają komputera, a są gwiazdami w internecie

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2012 12:23
Brat i siostra, Walera i Zoja z białoruskiej wsi mają tysiące fanów dzięki niezwykłym pieśniom, które sami piszą i komponują. Są emerytami i na starość zamieszkali razem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lawon Wolski: chcę nakręcić komedię o dyktaturze Łukaszenki!

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 21:27
Białoruś ginie, grozi jej utrata niezależności. A ludzie wolą niczego nie słyszeć i nie widzieć. Kraj dla nich nie istnieje - mówi król białoruskiego rocka Lawon Wolski. Wkrótce wyda nową płytę i myśli o nakręceniu filmu - komedii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Żywie Biełaruś”: ”Czy tak mogłaby wyglądać Polska, gdyby nie Solidarność”

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 23:55
Istotą reżimu jest niszczenie losów ludzi i film pokazuje tę sytuację na Białorusi. Ale i Polacy mogą pomyśleć, co byłoby z ich krajem, gdyby nie przemiany. Z kolei młodym ludziom z Zachodu film tłumaczy, na czym polega zło komunizmu – mówi 25-letni Franak Wiaczorka, na którego losach oparty jest film ”Żywie Biełaruś”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dekret Łukaszenki: koncerty tylko za zgodą ideologa

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 04:00
Zgodnie z dekretem Aleksandra Łukaszenki zezwolenie na organizację imprez kulturalnych i widowisk na Białorusi musi wydać ideolog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz nagrodzona w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2013 14:41
Pisarka i dziennikarka Swietłana Aleksijewicz otrzymała tegoroczną Nagrodę Pokojową Księgarzy Niemieckich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruskie władze szykują film w odpowiedzi na "Żywie Biełaruś"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 21:00
Na Białorusi powstanie film pod tytułem "Abel". Ma to być oficjalna odpowiedź białoruskich władz na nakręcony w Polsce film "Żywie Biełaruś"
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakazany na Białorusi bard nagrał płytę więzienną. Rozda krążki taksówkarzom

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2013 16:00
Zakazany na Białorusi muzyk Źmicier Wajciuszkiewicz nagrał płytę o więzieniu. Autorami tekstów są białoruscy poeci.
rozwiń zwiń