X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Białoruś: wysoka grzywna dla redaktor niezależnego portalu

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 23:58
Redaktor naczelna czołowego białoruskiego portalu internetowego została ukarana wysoką grzywną. Marina Zołatawa do czasu aż wyrok sądowy się uprawomocni ma zakaz opuszczania miejsca zamieszkania. 
Audio
  • Wyrok dla redaktor portalu. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Reklama portalu TUT.by na dawnej siedzibie redakcji. Dziennikarze TUT. by są również oskarżani w tzw. sprawie Biełty
Reklama portalu TUT.by na dawnej siedzibie redakcji. Dziennikarze TUT. by są również oskarżani w tzw. sprawie BiełtyFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Redaktor naczelna portalu internetowego "TUT.by" została uznana winną zaniedbania obowiązków służbowych. Podlegli jej dziennikarze mieli korzystać bezprawnie z cudzych haseł przy logowaniu się na płatną stronę internetową państwowej agencji prasowej "Biełta".

Marina Zołatawa, która nie przyznała się do winy, musi zapłacić karę grzywny w wysokości 7650 rubli, to jest około 14 tysięcy złotych. Niewiele mniej będzie musiała wyłożyć na opłaty sądowe.

Wcześniej kary grzywny i wypłatę szkód materialnych z podobnego powodu zasądzono wobec 14 innych białoruskich dziennikarzy. To pokłosie rewizji w kilku redakcjach i zatrzymania kilkunastu dziennikarzy w sierpniu ubiegłego roku.

W związku ze sprawą Biełty były zatrzymania dziennikarzy, areszty, przeszukania

W ramach tzw. "sprawy Biełta", uznanej przez środowiska niezależne za motywowaną politycznie i próbę zastraszenia dziennikarzy, państwowa agencja informacyjna BiełTA zarzuciła pracownikom niezależnych portali nielegalne korzystanie z dostępu do jej płatnych treści i narażenie na duże straty finansowe.

Sąd zgodził się z oskarżeniem, że Zołatawa nie podjęła żadnych działań, gdy jej podwładni korzystali z treści BiełTA, posługując się cudzymi hasłami. Wymierzył jednak karę niższą niż ta, o którą wnioskowała prokurator, żądając 25,5 tys. rubli grzywny.

Oskarżenie zarzuciło Zołatawej „zaniechanie”, które miało umożliwić jej podwładnym nielegalne korzystanie z płatnych treści państwowej agencji informacyjnej. Paragraf ten przewiduje karę grzywny lub karę więzienia, nawet do pięciu lat.

Proces redaktor naczelnej niezależnego portalu TUT.by w ramach tzw. sprawy BiełTA rozpoczął się w Mińsku 12 lutego. Jest ona jedyną osobą, której postawiono zarzuty.

O wszczęciu postępowania karnego w związku z nielegalnym dostępem do płatnych treści agencji BiełTA Komitet Śledczy poinformował 7 sierpnia ubiegłego roku. Tego samego dnia rozpoczęły się rewizje w redakcjach niezależnej agencji informacyjnej BiełaPAN, portalu TUT.by i w mieszkaniach niektórych dziennikarzy.

W sumie w ciągu trzech dni zatrzymano 18 dziennikarzy, niektórzy z nich zostali na kilka dni osadzeni w areszcie w Mińsku.

W obronie dziennikarzy i o poszanowanie wolności słowa i pracy mediów wystąpiły m.in. UE, Rada Europy, MSZ Niemiec, aktywiści praw człowieka i dziennikarze. MSZ Białorusi w oświadczeniu wskazał, że „sprawa nie ma żadnego związku z wolnością słowa i pracy dziennikarskiej”.

Według niezależnych ekspertów i środowisk dziennikarskich sprawa BiełTA ma na celu wywarcie presji na niezależne media. TUT.by jest największym niezależnym portalem informacyjnym na Białorusi.

PAP/IAR /agkm

INFORMACJE O BIAŁORUSI: RAPORT BIAŁORUŚ >>>

INFORMACJE O BIAŁORUSI: RAPORT BIAŁORUŚ24.pl >>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister Jacek Czaputowicz udaje się z wizytą na Białoruś 31 pażdziernika - 1 listopada

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 23:00
Udział w posiedzeniu Grupy Głównej Konferencji Monachijskiej, spotkanie z białoruskim ministrem spraw zagranicznych oraz odwiedzenie odnowionych polskich cmentarzy wojskowych – to najważniejsze punkty planowanej na 31 października - 1 listopada br. wizyty szefa polskiej dyplomacji na Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja rozmieszcza zestaw do wojny elektronicznej na Białorusi, w Kaliningradzie i w wielu innych miejscach

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 16:00
Ministerstwo obrony Rosji opublikowało dokumenty, z których wynika, że na obiektach Floty Bałtyckiej w obwodzie kaliningradzkim rozmieszczane są najnowsze zestawy walki radioelektronicznej Samarkand. Zestawy są lub będą rozlokowane także na Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były ambasador USA w Polsce Daniel Fried: bez polskiej kampanii i presji nie byłoby szans na Fort Trump; tu chodzi o kwestię artykułu 5.

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 19:10
- Dzięki Polakom, polskiej inicjatywie, kampanii prowadzonej przez polski rząd, teraz rząd amerykański zastanawia się i rozważa różne warianty i możliwości w kwestii wzmocnienia sił USA w Polsce – mówił były ambasador Polski w USA i b. koordynator ds. sankcji i ds. regionu Eurazji i Europy, Daniel Fried, pytany przez PolskieRadio24.pl o Fort Trump.
rozwiń zwiń