Raport Białoruś

Łukaszenka: rynek UE powinien stać się alternatywą dla rosyjskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 22:00
Białoruś osiągnie równowagę, gdy rynek unijny stanie się dla niej realną alternatywą wobec rosyjskiego, "nie na papierze, a w rzeczywistości” – powiedział Aleksander Łukaszenka na naradzie poświęconej integracji na Wschodzie i relacjom z UE. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Botond Horvath / Shutterstock.com

- Postęp w stosunkach z Zachodem wywołuje rozdrażnienie w Moskwie i na odwrót – powiedział Łukaszenka podczas narady z rządem poświęconej relacjom z Rosją, Eurazjatycką Unią Gospodarczą (EUG) i Unią Europejską. Relację ze spotkania zamieściła służba prasowa szefa państwa. 

Zdaniem Łukaszenki Białoruś powinna odnosić korzyści ze swojego położenia na styku UE i EUG. - W idealnej sytuacji wektory zachodni i wschodni powinny się równoważyć - ocenił. 

Mówiąc o relacjach z Rosją, której poświęcił najwięcej uwagi, Łukaszenka wskazał, że Białoruś jest gotowa do „weryfikacji podejścia do integracji”. Podkreślił jednak, że najważniejszą zasadą rozwijania państwa związkowego z Rosją powinno być „zapewnienie równych warunków”. 

- Na innych zasadach ten sojusz nie jest możliwy. Zasada równych warunków powinna być bezwzględnie przestrzegana. Postulat suwerenności również pozostaje dla Białorusi niepodważalny – zastrzegł. 

Mówiąc o UE, Łukaszenka wskazał pozytywne tendencje. - Rosną inwestycje, poprawia się saldo w handlu, rozwijają się kontakty. Miniony rok był rekordowy, jeśli chodzi o skalę współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym oraz Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju” – ocenił. Dodał, że Białorusi udało się porozumieć z EBOR w sprawie kredytów "i to nie na 9 proc.”. We wcześniejszych wystąpieniach Łukaszenka skarżył się na wysokie oprocentowanie kredytów udzielanych przez Rosję. 

Jednocześnie ocenił, że w relacjach z UE nie brakuje „łyżki dziegciu”, a „lód we wzajemnych relacjach jeszcze nie roztajał”. Jako przykład podał niedawne przedłużenie o kolejny rok ostatnich sankcji wobec Białorusi. 

Kwesta porozumienia z UE

Według Łukaszenki UE „targuje się o drobiazgi, uchyla od rozmowy o nowym porozumieniu ramowym z Mińskiem”. Jako najważniejsze kwestie w relacjach z Brukselą wskazał podpisanie tzw. priorytetów partnerstwa, a także umowy o readmisji i uproszczeniu procedur wizowych. 

Aleksander Łukaszenka ocenił, że unijny program Partnerstwa Wschodniego jest „coraz bardziej pragmatyczny i oferuje coraz więcej ciekawych dla Białorusi projektów”, jednak wywołuje rozdrażnienie w Moskwie. - Ta współpraca z Zachodem wywołuje alergię, a czasem histerię u naszego głównego partnera – Rosji, u poszczególnych polityków. Po co ta histeria? Naszej produkcji nie puszczają na swój rynek, nazywają nas pasożytami, wypychają, naciskają, gdzie się da. Mamy się schować pod stołem i tam siedzieć? – mówił Łukaszenka. 

Przypomniał, że sama Rosja ma "bardzo rozwinięte” relacje z UE, USA i NATO. - My tego nie torpedujemy, nie przeszkadzamy, a sprzyjamy. Myślę, że Rosja powinna tak samo postępować wobec nas – ocenił.

- Trzy państwa, graniczące z Białorusią, są członkami NATO. Ukraina z zapałem tam zmierza. To jest określone wyzwanie i sprzyjające warunki do konfrontacji, zwłaszcza w warunkach wezwań i planów zwiększenia obecności wojskowej – oświadczył Aleksander Łukaszenka. 

Dlatego - jak powiedział - należy "budować oparte na wzajemnym szacunku relacje z NATO, które będą docelowo sprzyjać wzmocnieniu bezpieczeństwa naszego kraju”. - Powinniśmy z nimi rozmawiać, nie patrzeć na nich jak na wrogów – ocenił. 

Łukaszenka po raz kolejny krytycznie ocenił procesy integracyjne w ramach EUG, w ramach której jego zdaniem „istnieją bariery, przeszkody dla białoruskich przedsiębiorstw”, a nie są podejmowane żadne działania, by temu zaradzić. 

Mówiąc o dążeniu Białorusi do Światowej Organizacji Handlu (WTO), Łukaszenka wskazał, że samo "wstąpienie dla wstąpienia” nie jest celem Mińska. - Nic nie podpiszę, dopóki nie zobaczę na biurku konkretnych informacji o korzyściach – zapowiedział. 

Z Mińska Justyna Prus (PAP) / agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Litwa: plan ewakuacji 6 tys. osób w wypadku awarii w siłowni atomowej na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 20:00
W razie dużej awarii w przyszłej elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi, przy granicy z Litwą, należałoby ewakuować 6 tys. osób z rejonu wileńskiego i święciańskiego, mieszkających w promieniu 30 km od obiektu – przewiduje litewski Plan Obrony Mieszkańców. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś chce eksportować do UE energię z elektrowni atomowej

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 10:00
Białoruś liczy, że po uruchomieniu elektrowni atomowej, którą buduje w obwodzie grodzieńskim, kraje UE będą kupować wyprodukowaną przez nią energię. Mówił o tym we wtorek minister energetyki Wiktar Karankiewicz podczas Forum Energetyczno-Ekologicznego w Mińsku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja i Białoruś mają walczyć ze"skażeniem" historii, Ławrow skarży się na rusofobię

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 23:56
Minister spraw zagranicznych Rosji powiedział, że rusofobia w szeregu europejskich krajów staje się niemal oficjalną ideologią. Siergiej Ławrow w trakcie pobytu w Mińsku mówił również, że Rosja i Białoruś przywiązują wielkie znaczenie do zachowania wspólnej historii. Białoruś zamierza wraz z Rosją walczyć z "fałszowaniem historii" - deklarował szef białoruskiej dyplomacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mińsk znosi ograniczenia co do liczby dyplomatów z USA na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 17:00
Władze Białorusi zniosły ograniczenia liczby amerykańskich dyplomatów w ambasadzie USA w Mińsku, które obowiązują od 2008 roku, i oficjalnie poinformowały o tym stronę amerykańską - podało w w poniedziałek białoruskie MSZ.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef MSZ Białorusi: podpisanie porozumienia z UE blokuje jeden kraj członkowski

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 07:00
 Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej oświadczył we wtorek, że Mińsk gotowy jest do podpisania porozumienia z UE choćby jutro. Wyjaśnił, że podpisanie przez UE dokumentu o tzw. priorytetach partnerstwa jest blokowane przez jeden kraj. 
rozwiń zwiń