Raport Białoruś

Mińsk: koncerty i mityng w Dzień Woli. Opozycjonista zatrzymany

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2019 16:20
W Mińsku na uroczystych obchodach związanych z Dniem Wolności zebrało się kilka tysięcy ludzi. Działacze niezależni i opozycyjni występowali z krótkimi przemówieniami, były koncerty. Zatrzymano opozycjonistów Źmiciera Daszkiewicza i – na krótko - Witala Rymaszeuskiego.
Audio
  • Dzień Woli. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
  • Opozycjonista zatrzymany po ostrym przemówieniu. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Obchody Dnia Woli w MińskuPobierz hi-res4916 x 3444 px | 1970.2 KBPobierz mid-res1600 x 1120 px
Obchody Dnia Woli w Mińsku Pobierz hi-res 4916 x 3444 px | 1970.2 KB Pobierz mid-res 1600 x 1120 px Foto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Na koncercie organizowanym m.in. przez partie opozycyjne z koalicji centroprawicowej było – według organizatorów – do 2 tys. osób.

Wydarzenie przebiegło w miarę spokojnie, doszło jednak do zatrzymania Daszkiewicza, związanego z białoruskim Młodym Frontem.

Został on zatrzymany przez ludzi ubranych po cywilnemu po tym, jak ze sceny zapewniał, że Dzień Wolności „to także święto szuniawek (od nazwiska ministra spraw wewnętrznych Ihara Szuniewicza, który na państwowe uroczystości przychodzi czasem w mundurze NWKD), ichtamnietów (od "ich tam niet", czyli "ich tam nie ma", jak władze Rosji odpowiadają na pytanie o swoich żołnierzy na Krymie i wschodzie Ukrainy), propagandzistów, cicharów (tajniaków, red.) i nawet samozwańca (prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka)”. - Bo gdyby nie 25 marca, to gdzie by popełniali swoje złoczyństwa – mówił Daszkiewicz.

Ok. godz. 17 zatrzymany został inny opozycjonista, jeden z liderów Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji Rymaszeuski, który próbował dowiedzieć się od milicjantów, co się stało z Daszkiewiczem i nagrywał ich swoim telefonem. Po krótkim czasie Rymaszeuski został wypuszczony z milicyjnego samochodu – podało Radio Swaboda.

Przypomniano o więźniach politycznych i o Kuropatach

Podczas swojego wystąpienia działacz Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji Paweł Siewiaryniec przypomniał o uwięzionych działaczach. Jak mówił, dla części z nich trzeba postarać się o status więźnia politycznego (to z reguły zabiera sporo czasu, red.). Obecnie status więźnia politycznego na Białorusi ma Michaił Żamczużny (działacz na rzecz praw więźniów, skazany na wieloletnie więzienie, traktowany tam z dużą surowością, m.in. wiadomo, że jest odprawiamy do karceru).

Inni uwięzieni z przyczyn politycznych, o których mówił Paweł Siewiaryniec, to m.in. Swiatosław Baranowicz, Źmicier Palienka, Taras Awataraw, Aleś Jurkoić.

Działacz przypomniał także, że od 10 miesięcy opozycja prowadzi stałą wartę w Kuropatach, by pilnować tego miejsca i chronić je. Zachęcał do przyłączania się do tej akcji.

Biało-czerwono-białe flagi

W czasie imprezy używano białoruskiej symboliki narodowej – powiewały biało-czerwono-białe flagi, które nawiązują do Białoruskiej Republiki Ludowej i na początku lat 90. były oficjalnymi barwami narodowymi. Z inicjatywy Łukaszenki zastąpiono je później symboliką nawiązującą do Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

Koncert odbył się na Skwerze Kijowskim, oddalonym od ścisłego centrum stolicy. Wcześniej władze czterokrotnie odmówiły mińskim środowiskom niezależnym, które wnioskowały o zgodę na przeprowadzenie imprez w centrum miasta.

W związku z tym część aktywistów dołączyła do sobotniej imprezy zorganizowanej – za zgodą władz – w Grodnie. Na tamtejszym koncercie w Parku na Kałoży uczestniczyło blisko 5 tys. osób.

Dzień Woli

W 1918 r. białoruskie środowiska narodowe próbowały wykorzystać słabość i zamęt w Rosji, by utworzyć własne państwo na terenach okupowanych przez Niemcy. 25 marca tamtego roku proklamowano Białoruską Republikę Ludową i choć nie przetrwała jako państwo, to właśnie ona jest przez środowiska niezależne i opozycję uważana za początek białoruskiej państwowości.

Co roku 25 marca w rocznicę proklamowania niepodległej BRL środowiska opozycyjne i niezależne obchodzą Dzień Wolności, nieoficjalne święto niepodległości. Środowiska opozycyjne domagają się od władzy, by to 25 marca był oficjalnym świętem niepodległości Białorusi, a nie 3 lipca – który upamiętnia wyzwolenie Mińska spod okupacji niemieckiej w II wojny światowej. 

W 2017 roku podczas protestów z okazji Dnia Wolności zatrzymano kilkaset osób.

Areszty, zatrzymania i represje z reguły miały miejsce podczas obchodów Dnia Woli w poprzednich latach.

W 2018 r. władze zgodziły się na obchody poświęcone 100-leciu BRL. Głównym wydarzeniem był wówczas połączony z mityngiem miński koncert „Święto Niepodległości”, zorganizowany przez komitet złożony z opozycjonistów i aktywistów społecznych. W imprezie w centrum miasta przed Teatrem Wielkim Opery i Baletu, na którą wydały zgodę władze miasta, wzięło udział co najmniej 20 tys. osób.

Stream wideo na żywo z tegorocznych obchodów Dnia Woli m.in. w Mińsku i w Grodnie zorganizowały m.in. Radio Swoboda i telewizja Biełsat.

PAP/PolskieRadio.pl/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: wandale przewrócili kilkanaście krzyży w Kuropatach

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 19:00
Nieznani sprawcy przewrócili czternaście drewnianych krzyży w Kuropatach, miejscu kaźni ofiar represji stalinowskich – podało w środę Radio Swaboda. To kolejny akt wandalizmu na tej mińskiej nekropolii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: prezes ZPB przesłuchana za "zorganizowanie nielegalnej imprezy” - tj. Kaziuków

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 18:40
Szefowa nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Andżelika Borys poinformowała, że została w czwartek przesłuchana z powodu organizacji tradycyjnego jarmarku Kaziuki. W zeszłym tygodniu toczyły się przesłuchania polskich nauczycieli-konsultantów, którzy byli wysłani na Białoruś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grodno: Dzień Woli, niezależne święto Białorusinów

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 12:56
W Grodnie setki Białorusinów przyszły na obchody 101 rocznicy proklamowania niepodległości. W tym roku władze nie zgodziły się na uroczystości w centrum Mińska, aktywiści postanowili zatem przenieść główne uroczystości, zaplanowane koncerty, etc., do Grodna. Jak poinformował jeden z organizatorów, Paweł Bieławus, na koncertach w Grodnie obecnych było kilka tysięcy osób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef MSZ Białorusi: otrzymaliśmy od Rosji propozycje w sprawie pogłębienia integracji

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 11:00
Białoruś otrzymała od Rosji propozycje dotyczące pogłębienia integracji w ramach państwa związkowego tworzonego przez te dwa kraje – poinformował w piątek szef białoruskiego MSZ Uładzimir Makiej. Zapewnił przy tym, że „nie ma mowy o żadnym zjednoczeniu”. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: Polak skazany na 14 lat łagru w sprawie o narkotyki

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 08:00
Na Białorusi obywatel Polski został skazany na 14 lat pozbawienia wolności. Sąd w miejscowości Kamieniec w obwodzie brzeskim uznał, że przewoził on narkotyki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef BAŻ: rusyfikacja mediów na Białorusi to ogromne wyzwanie

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 19:00
Zrusyfikowanie białoruskich mediów to wielkie wyzwanie dla naszego kraju; białoruski widz patrzy na świat oczami Kremla – ostrzega szef niezależnego Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy (BAŻ) Andrej Bastuniec. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Wilnie marsz pamięci Konstantego Kalinowskiego pod czterema flagami

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2019 11:20
Marsz pamięci Konstantego Kalinowskiego, jednego z przywódców powstania styczniowego na Litwie, przeszedł w sobotę ulicami Wilna w 155. rocznicę jego śmierci. Pamięć bohatera powstania uczcili Białorusini, Litwini i Polacy, ale także Ukraińcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa: marsz z okazji Dnia Niepodległości Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 15:00
W Warszawie przeszedł marsz z okazji tzw Dnia Woli. 25 marca 1918 roku proklamowano Białoruską Republikę Ludową. Ten dzień jest uroczyście obchodzony przez niezależne, prodemokratyczne środowiska białoruskie na całym świecie. Natomiast na samej Białorusi najczęściej nie ma pozwolenia na obchody, a wobec uczestników manifestacji wielokrotnie stosowano represje.
rozwiń zwiń