Raport Białoruś

Białoruś: wciąż nie jest znana cena rosyjskiego gazu dla Mińska w 2020 roku

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 12:00
Cena rosyjskiego gazu dla Białorusi zostanie określona po przygotowaniu map drogowych dotyczących integracji w ramach państwa związkowego – powiedział we wtorek minister energetyki Białorusi Wiktar Karankiewicz.
Kreml w Moskwie
Kreml w MoskwieFoto: shutterstock.com

"Mińsk i Moskwa rozmawiają o cenie gazu dla Białorusi w 2020 r. w kontekście przygotowań map drogowych dotyczących integracji” – powiedział we wtorek w Mińsku minister energetyki Wiktar Karankiewicz podczas odbywającego się w Mińsku Forum Energetyki i Ekologii.

"Przygotowujemy te mapy, pracujemy nad nimi. Kwestia ceny gazu będzie rozpatrzona po ich przygotowaniu" – mówił Karankiewicz, cytowany przez agencję BiełTA.

Obecnie Białoruś płaci Rosji 127 dolarów za 1 tys. m sześć. gazu.

CZYTAJ TEŻ: KONFEDERACJA ROSJI I BIAŁORUSI - CZY TO REALNY SCENARIUSZ? >>>

Białoruś i Rosja dotąd nie porozumiały się w sprawie ceny surowca dla Mińska. Jednocześnie Moskwa naciska na pogłębianie integracji w ramach państwa związkowego, powołując się na umowę o jego powstaniu z 1999 r.

Elementy presji

Według ekspertów odkładanie ustaleń w sprawie ceny gazu, podobnie jak w kwestii rekompensat dla Mińska za tzw. manewr podatkowy, to element presji Moskwy w negocjacjach na temat integracji.

Od grudnia ubiegłego roku Moskwa otwarcie uzależnia dalsze wspieranie gospodarcze Białorusi od zintensyfikowania procesów integracyjnych.

Nieupubliczniony program i 31 map drogowych

Oba kraje we wrześniu parafowały wstępny program działań w ramach integracji, który nie został dotąd upubliczniony. Ma on zostać uzupełniony o 31 map drogowych w różnych sektorach, a następnie cały pakiet dokumentów mają podpisać prezydenci Rosji i Białorusi 8 grudnia – na dwudziestolecie podpisania umowy związkowej.

Karankiewicz mówił również o tym, że Mińsk liczy na intensyfikację negocjacji w sprawie rekompensat za tzw. manewr podatkowy, przeprowadzany w Rosji w sektorze naftowym.

Wyższa cena importowanej ropy

Od początku 2019 r. Białoruś importuje rosyjską ropę na nowych warunkach – w wyższej cenie. Wynika to z przeprowadzanego w Rosji manewru podatkowego (rozłożonego na pięć lat) w sferze naftowej, który polega na stopniowym znoszeniu ceł eksportowych na rosyjską ropę i wzroście podatku od wydobycia surowca. Zyskuje na tym rosyjski budżet, ale manewr prowadzi do zwiększenia ceny surowca i będzie stopniowo zmniejszać opłacalność eksportu paliw wytwarzanych z niego na Białorusi.

Manewr podatkowy – jak wynika z szacunków ministerstwa finansów Białorusi – tylko w 2019 r. spowoduje dla tego kraju stratę kilkuset mln dolarów. W latach 2019-2024 Białoruś straci (z powodu zmniejszonych wpływów do budżetu i zwiększenia wydatków na zakup surowca przez rafinerie) nawet 11 mld dolarów.

W wywiadzie udzielonym 1 października rosyjskiemu portalowi RBK białoruski minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej podkreślał, że zanim dojdzie do pogłębienia integracji, trzeba rozwiązać aktualne problemy, takie jak kwestie rekompensaty dla Białorusi za rosyjski manewr podatkowy, problemy z dostawami białoruskiej żywności do Rosji, kwestie cen na gaz i ropę dla Mińska.

PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: duży spadek eksportu produktów naftowych

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 13:50
O jedną piątą zmniejszył się w tym roku eksport białoruskich produktów naftowych. To efekt zanieczyszczenia rosyjskiej ropy w rurociągu Przyjaźń, do którego doszło w kwietniu. Informację podał białoruski urząd statystyczny - Biełstat. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Jakóbik: Polska może być hubem gazowym, z USA, Ukrainą. Białoruś to bardzo smutny przypadek

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 07:00
- Polska ma potencjał, by zostać konkurencyjnym hubem gazowym m.in. dzięki porozumieniu z USA i Ukrainą – mówi Wojciech Jakóbik (BiznesAlert.pl). Wiele osób pyta w tym kontekście, czy w projekty energetyczne regionu można włączyć Białoruś. – Białoruskie gazociągi należą do Gazpromu. Nie ma realnych szans na dostawy ropy z USA na Białoruś. Możliwa jest współpraca ew. w kwestii produktów naftowych – odpowiada Wojciech Jakóbik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Media o projekcie integracji Rosji i Białorusi. "Wspólny kodeks podatkowy"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 12:00
Dziennik "Kommiersant" twierdzi, że dotarł do parafowanego przez premierów Rosji i Białorusi dokumentu z planem integracji: zakłada on utworzenie współnego kodeksu podatkowego (który ma zostać przyjęty do 1 kwietnia 2021 roku), wspólnego kodeksu cywilnego i oraz niemal połączonego nadzoru bankowego. Ma powstać też wspólny regulator rynków gazu, ropy i prądu. Dokument miał być parafowany na początku września.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konfederacja z Rosją? Rzeczniczka Aleksandra Łukaszenki zaprzecza

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 14:00
Rzeczniczka prezydenta Aleksandra Łukaszenki zaprzeczyła, jako Białoruś i Rosja miały w najbliższym czasie stworzyć konfederację. Napisała dziś o tym rosyjska gazeta "Kommiersant" - po analizie programu znacznego pogłębienia integracji między obu państwami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruski rząd nie podaje do publicznej wiadomości dokumentów o integracji z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 13:15
Władze Białorusi nie chcą ujawnić szczegółów dotyczących prac nad pogłębieniem integracji z Rosją. Zapewniają przy tym, że kraj nie straci niepodległości. Odmówiono publikacji projektu integracyjnego.
rozwiń zwiń