Raport Białoruś

Konferencja Episkopatu Białorusi apeluje o pomoc w odnowieniu kościoła w Budsławiu po pożarze

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 23:34
Konferencja Episkopatu Białorusi wydała oświadczenie w związku z pożarem kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej w Budsławiu na północy kraju.
Świątynia w Budsławiu w 2013 roku
Świątynia w Budsławiu w 2013 rokuFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Białoruscy biskupi apelują do wszystkich wiernych o przyłączenie się modlitwą i ofiarami do odnowienia świątyni uchodzącej za najważniejszą dla katolików w kraju.

Ksiądz Jury Sańko, rzecznik Konferencji katolickich Biskupów Białorusi powiedział Polskiemu Radiu, że na razie nie wiadomo co było przyczyną pożaru.


Posłuchaj
00:55 Relacja WŁodzimierza Paca z Mińska (IAR). KEP apeluje o pomoc w odbudowie Kościoła.mp3 Relacja WŁodzimierza Paca z Mińska (IAR). KEP Białorusi apeluje o pomoc w odbudowie Kościoła

 

- Wiem tylko, że około 5 godzin trwało gaszenie pożaru. Cały dach nad główną nawą kościoła został zniszczony ogniem. Cudowny obraz Matko Bożej Budsławskiej został uratowany i przeniesiony do kaplicy na plebanii - powiedział duchowny.

"Jak Częstochowa"

Ksiądz Jury Sańko zaznacza, że kościół w Budsławiu ma ważne znaczenie dla całej Białorusi.

"Kościół w Budsławiu ma dla nas takie znaczenie jak dla Polski Częstochowa. To jest świątynia gdzie był przechowywany obraz Matki Bożej Budsławskiej który jest szanowany nie tylko przez katolików ale i wyznawców prawosławia. Dlatego to jest takie serce Białorusi i Narodowe Sanktuarium" - mówi duchowny.

W tym roku główne uroczystości religijne w Budsławiu planowane były na drugiego i trzeciego lipca. Na razie nie wiadomo czy w związku z pożarem świątyni zostaną zorganizowane.

Duże zniszczenia, cudowny obraz uratowany

W wyniku pożaru spłonęła i zawaliła się główna część dachu pobernardyńskiego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej w Budsławiu na północy Białorusi. Około południa - po kilku godzinach gaszenia - białoruskim strażakom udało się pożar opanować.

Gdy w kościele pojawił się dym na pomoc ruszyli najpierw wierni. Uratowany został cudowny obraz Budsławskiej Bogurodzicy, do którego co roku podążają pielgrzymki katolików.

Ksiądz Dźmitry Dubowik proboszcz parafii w Budsławiu powiedział mediom, że ludzie wynosili z płonącej świątyni co tylko się dało: obrazy, księgi oraz liturgiczne naczynia i szaty.

Do Budsławia udali się m.in. biskup Aleh Butkiewicz, przewodniczący Konferencji Katolickich Biskupów Białorusi i biskup Kazimierz Wielikosielec, administrator apostolski archidiecezji mińsko-mohylewskiej.

Hierarchowie wezwali wiernych do modlitwy.

Do gaszenia ognia zaangażowane zostały jednostki straży pożarnej z okolicznych miejscowości. Skierowano też ekipy ze sprzętem specjalistycznym z odległego o 150 kilometrów Mińska.

Zbiórka na stronie parafii

Wszyscy chętni mogą przekazać ofiarę na rzecz odbudowy na rachunek parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Budsławiu:

Рэлігійная грамада «Рыма-каталіцкая парафія Унебаўзяцця Найсвяцейшай Панны Марыі» аг. Будслаў Мядзельскага раёну, р/с BY12BAPB30153404200100000000 у ААТ «Белаграпромбанк», г. Мінск, код банку BAPBBY2X, УНП 600195666

Zbiórka odbywa się też na stronie parafii za pomocą systemu płatności Webpay.

IAR/belsat.eu/agkm

Sanktuarium w Budsławiu Sanktuarium w Budsławiu w 2013 roku. Fot Włodzimierz Pac, Polskie Radio

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Andrej Sannikau: autokefalia to przyszłość Białorusi, a synod rosyjskiej cerkwi w Mińsku zorganizowano de facto nielegalnie

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 09:00
Skoro po decyzji patriarchy Konstantynopola cerkwie Białorusi nie są już pod władzą Moskwy, to decyzje organizowanego w Mińsku rosyjskiego synodu będą bezprawne - zauważył dysydent, były wiceszef MSZ Andrej Sannikau. Ostrzegł, że rośnie zagrożenie ze strony Rosji dla Białorusi. Putin postawił Łukaszence ultimatum, a Łukaszenka próbuje się targować, stąd comiesięczne spotkania – mówił też Andrej Sannikau. Zapewnił, że Białoruś odzyska kiedyś niezależność i wtedy będzie się starać o autokefalię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruski działacz: Kreml przez cerkiew chce wciągnąć Białoruś w wojnę z Ukrainą i prawosławiem i nie chodzi tu o religię

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 13:44
Ostatnie wizyty Putina na Białorusi, jak też synod rosyjskiej cerkwi w Mińsku to próby włączenia Białorusi w wojnę z Ukrainą i resztą prawosławia  – powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Wiaczesław Siwczyk z Ruchu Solidarności ”Razem”. Dodał, że nie chodzi sprawy religii - rosyjscy hierarchowie są narzędziem władz i służb, "Kremla i Łubianki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roman Jakowlewski: Moskwa po raz pierwszy w historii zwołała synod w Mińsku, by Białoruś nie daj Bóg nie wystąpiła o autokefalię. Część Białorusinów woli Konstantynopol

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 23:58
Synod Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej zorganizowano na Białorusi – bo Moskwa chciała nadać tym obradom historyczne znaczenie – powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Roman Jakowlewski. Białoruski publicysta dodał, że że pewna część Białorusinów nie sympatyzuje wcale z cerkwią w Moskwie, a orzeczenie Konstantynopola w sprawie Ukrainy bardzo im się podobało.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moskwa wytacza działa na Konstantynopol. ”Forsuje tezę o samolikwidacji, grozi schizmą w prawosławiu”

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 12:56
 - Ukraina wymyka się Moskwie, więc Rosja używa coraz cięższej artylerii, żeby blokować ten proces – uderza nie tylko w Kijów, ale i w Konstantynopol. Rosji nie udało się dotąd pozyskać w tej walce wielu sojuszników pośród kościołów prawosławnych na świecie, jednak ostateczne rozstrzygnięcie tej batalii jest jeszcze daleko –  powiedziała Jadwiga Rogoża z Ośrodka Studiów Wschodnich portalowi PolskieRadio24.pl
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś ma otwartą drogę do autokefalii. "Jednak na czele cerkwi nieprzypadkowo jest Rosjanin"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 07:45
Decyzje dotyczące zerwania przez Rosyjską Cerkiew Prawosławną łączności eucharystycznej z Konstantynopolem, które zapadły podczas Świętego Synodu w Mińsku, będą mieć istotne konsekwencje dla Białorusi - uważają niezależni białoruscy eksperci eksperci. Stwierdzili, że to Rosjanie doprowadzają tutaj do rozłamu. Zwrócono uwagę, że  z kolei postanowienie patriarchy Konstantynopola Bartłomieja, który anulował dekret z 1686 roku, oswobodziło nie tylko Ukrainę, ale i Białoruś spod cerkiewnej władzy Moskwy. Zatem droga do autokefalii stoi otworem - jednak Rosja nieprzypadkowo umieściła na czele cerkwi białoruskiej rosyjskiego duchownego, który nigdy nie krył się z imperialistycznym nastawieniem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekspertka OSW: serbska cerkiew prowadzi podobną politykę jak moskiewska

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2018 20:13
Mimo że państwo jugosłowiańskie zostało podzielone, to Serbowie wciąż kontrolują cerkiew w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Macedonii, Czarnogórze – mówiła w Jedynce Marta Szpala (Ośrodek Studiów Wschodnich). Dodała, że cerkiew wspierała m.in. antynatowskie protesty w Czarnogórze.
rozwiń zwiń