Raport Białoruś

Tadeusz Mazowiecki: nie zapomnimy o braciach na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2012 20:00
- Wolność musi zwyciężyć – przekonywał były premier Tadeusz Mazowiecki, podczas koncertu "Solidarni z Białorusią”. - Będziemy mieszkać obok wolnej Białorusi - mówił inny gość koncertu, były szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.
Tadeusz Mazowiecki podczas koncertu Solidarni z Białorusią
Tadeusz Mazowiecki podczas koncertu "Solidarni z Białorusią"Foto: PAP/Tomasz Gzell

-  Przyszedłem po to, aby razem z Wami wyrazić solidarność z wolną Białorusią! – powiedział były premier Tadeusz Mazowiecki podczas koncertu w Warszawie. Powiedział, że cały naród białoruski i jego kultura zasługują na rozwój, a ten jest domeną tylko ludzi wolnych.  Podkreślił, że Polacy sprzeciwiają się represjonowaniu działaczy demokratycznych i opozycji. Zapewnił Białorusinów, że ich marzenie o wolności musi się spełnić – bo wolność zawsze jest zwycięska.

- Nie zapomnimy o  naszych braciach na Białorusi. Wiemy, co znaczy dyktatura, wiemy, co znaczy wolność. Dlatego opozycja demokratyczna, siły demokratyczne powinny przekonać naród i walczyć. Wolność musi wcześniej czy później zwyciężyć – oświadczył.

Czytaj więcej: Młodzi opozycjoniści na koncercie: "Łukaszenka, nowe pokolenie wyrzuci cię na śmietnik historii" >>>

"Będziemy mieszkać obok wolnej Białorusi"

Podczas koncertu wystąpił też przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Zauważył, że wiele osób spośród publiczności nie ma 25 lat, stąd nie może wiedzieć, co oznaczał PRL. Powiedział, że Polsce pomagali w trudnych czasach ludzie z innych krajów: z Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Niemiec. – Wtedy oni śpiewali dla nas – przypomniał.

Jerzy Buzek powiedział, że  teraz my „dajemy przykład dla całej Europy” – w kwestii Białorusi. - Będziemy mieszkać obok wolnej Białorusi, jesteśmy tego pewni – wyraził przekonanie były przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

 

"NIe wierzę, że ojciec jest wolny"

 

Wcześniej wystąpiła na scenie Julia Bandarenka, córka uwolnionego w zeszły weekend więźnia politycznego Źmiciera Bandarenki. - Do dziś nie mogę w to uwierzyć. Żeby upewnić się, co rano biegnę do do Skype’a, żeby z ojcem porozmawiać – mówiła. Dodała, że uwolnieni Bandarenka i Andrej Sannikau nie czują się wolni. - Są śledzeni, nadzorowani, nie mogą opuścić kraju. Mimo tego, że nie widziałam ojca 16 miesięcy, nie mogę pojechać na Białoruś. (…) A dlaczego zostali wypuszczeni – odpowiedź jest oczywista - dzięki Waszej solidarności – powiedziała wzruszona Julia Bandarenka.

Julia
Julia Bandarenka, PAP/Tomasz Gzell

Koncert dla Białorusi

 

W Warszawie na placu Defilad odbył się koncert „Solidarni z Białorusią”. Prowadził go Marek Sierocki. Wśród wykonawców byli R.U.T.A., Maleo Reggae Rockers, Vavamuffin, Vinsent. Paula i Karol, Źmicier Wajciuszkiewicz, Recha i Skowyt.

Impreza, na której tradycyjnie występują polskie i białoruskie grupy muzyczne, ma wesprzeć walczących o swoją wolność Białorusinów, pokazać im, że nie zostają sami ze swoimi problemami, sąsiedzi w Polsce zdają sobie sprawę z ich losu i chcą im pomóc.

Koncerty „Solidarni z Białorusią”  Inicjatywa Wolna Białoruś organizuje od 2006 roku. W 2011 roku imprezy odbyły są nie tylko w Warszawie, ale też w innych większych polskich miastach. W tym roku koncerty odbyły się już w Szczecinie i w Gdańsku.

Lista wykonawców koncertu 22 kwietnia w Warszawie:

R.U.T.A. - MALEO REGGAE ROCKERS - HABAKUK - VAVAMUFFIN - PAULA I KAROL - ZMICIER WAJCIUSZKIEWICZ I WZ ORKIESTRA - RECHA - VINSENT - support: SKOWYT

agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Vinsent: chciałbym, żeby Białoruś była w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2011 12:28
Nie wszyscy Białorusini mogą wyjechać do Unii. A tymczasem Polacy i Białorusini są sobie bardzo bliscy. Mamy za sobą wiele lat wspólnej historii - mówi w rozmowie z Raportem Białoruś raper Vinsent. Jego zespół wystąpił na koncercie "Solidarni z Białorusią".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka będzie sądził kultową gwiazdę rocka?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2011 20:24
“Nie bądź bydłem”, “Uwolnij Białoruś” – takie piosenki oraz ostre słowa bardzo popularnego na Białorusi Siarhieja Michaloka mogły być nie w smak władzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie można śpiewać we własnym kraju, to boli

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2011 15:23
Źmicier Wajciuszkiewicz: Nie mogę występować na Białorusi - to tak, jakby w Polsce Kazik był zabroniony. Nie chciałbym, żebyśmy czekali na wolność 42 lata, jak Libia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziś w Warszawie: koncert „Solidarni z Białorusią”!

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2012 00:02
Wśród wykonawców są R.U.T.A., Maleo Reggae Rockers, Vavamuffin, Vinsent. Paula i Karol, Źmicier Wajciuszkiewicz, Recha i Skowyt. Koncert jest gestem solidarności z Białorusinami walczącymi o wolność i demokrację.
rozwiń zwiń

Czytaj także

R.U.T.A. z premierowym utworem po białorusku!

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2012 08:20
Na koncercie „Solidarni z Białorusią” legendy polskiego punka z R.U.T.Y zaśpiewają po białorusku materiał z nowej płyty – zapowiadają organizatorzy. Początek imprezy dziś o 19 w Warszawie.
rozwiń zwiń