Raport Białoruś

Jarmoszyna i Łazawik dostali unijne wizy

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2012 15:00
Szefowa komisji wyborczej Białorusi Lidia Jarmoszyna i sekretarz komitetu wyborczego Nikołaj Łazawik dostali wizy do Wiednia, mimo że są na uniijnej czarnej liście objętych sankcjami za naruszenia praw człowieka na Białorusi.
Nikołaj Łazawik
Nikołaj Łazawik Foto: rec.gov.by

Już kilka dni temu media informowały, że Łazawik i Jarmoszyna pojadą do Austrii na konferencję OBWE. Nikołaj Łazawik przyznał w rozmowie z agencją BelaPAN, że faktycznie razem z Lidią Jarmoszyną byli zaproszeni do Wiednia, a jest to związane z tym, że OBWE chce obserwować parlamentarne wybory na Białorusi.

Łazawik uściślił, że on i Jarmoszyna otrzymali zaproszenie na konferencję OBWE, „Demokratyczne wybory i ich obserwacja”, która odbędzie się 12-13 lipca w stolicy Austrii. Tymczasem Łazawik i Jarmoszyna są na czarnej liście Unii Europejskiej  i nie mogą przekraczać granicy Wspólnoty.

Łazawik przyznał, że sankcje dyplomatyczne utrudniają mu kontakty z kolegami z innych krajów. W zeszłym roku na przykład nie mógł wziąć udziału w spotkaniu w Mołdawii. - W tym roku widocznie władze OBWE chcą przyjechać na obserwację wyborów, i dlatego zostaliśmy zaproszeni na konferencję – dodał. Sekretarz komisji wyborczej uściślił, że wizy do Austrii mogli dostać i on, i Jarmoszyna, ale do Wiednia ostatecznie pojedzie szefowa komisji. Łazawik zajmie się pracą przed wrześniowymi wyborami na miejscu.

7 lipca Zgromadzenie Parlamentarne OBWE na sesji w Monako przyjęła surową rezolucję w sprawie Białorusi. Wezwano Mińsk,  by niezwłocznie uwolnił więźniów politycznych, przestrzegał wolności słowa i swobód demokratycznych, w odniesieniu do społeczeństwa obywatelskiego, mediów i obrońców praw człowieka.  

agkm/BelaPAN

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: wybory do parlamentu planowane na wrzesień

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2011 18:45
Szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Lidia Jarmoszyna.poinformowała, że wybory deputowanych do Izby Reprezentantów, niższej izby parlamentu Białorusi mają się odbyć we wrześniu 2012 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sondaż: Białorusini przed wyborami parlamentarnymi

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2012 22:00
Więcej Białorusinów chce głosować na kandydatów sprzyjających Aleksandrowi Łukaszence niż na jego przeciwników - wynika z sondażu niezależnego ośrodka NISEPI.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: Electby.org monitoruje wybory w sieci

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 00:20
Platformę obywatelskiego monitoringu Electby.org założyli białoruscy entuzjaści jeszcze przed wyborami 2010 roku. Teraz wznawia ona działalność. Podczas wyborów na Białorusi dochodzi z reguły do wielu nadużyć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opozycja: ostatnie wybory do dziś "świętujemy" w więzieniach

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2012 00:01
Białoruska opozycja zauważa, że komisje wyborcze w ogóle nie liczą głosów, a po prostu piszą w protokołach potrzebne cyfry
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: wybory odbędą się 23 września

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2012 00:20
Aleksander Łukaszenka ogłosił termin wyborów parlamentarnych. - To będzie kolejna farsa - zgadza się większość opozycji. Część jednak nie wyklucza udziału w wyborach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś zaprosi obserwatorów OBWE

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2012 10:30
Szefowa komisji wyborczej Lidia Jarmoszyna deklaruje, że na wyborach będą obserwatorzy międzynarodowi, w tym OBWE. Wyraziła też przekonanie, że w wyborach wezmą udział partie opozycji, bo nie dostałyby "zachodnich środków".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sondaż NISEPI: poparcie dla Łukaszenki spadło

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 11:00
Zmniejsza się poparcie i zaufanie dla Aleksandra Łukaszenki – wynika z sondażu niezależnego ośrodka NISEPI. Sympatie dla opozycji wciąż są znikome. Jednocześnie punkty wśród Białorusinów zdobyła Rosja, kosztem Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: debaty wyborcze nie będą na żywo

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 00:20
- Ma się rozumieć, jeśli znajdzie się tam wezwanie „Wszyscy idziemy na plac świętować” jak podczas wyborów prezydenckich, to oczywiście zostanie wycięte – oświadczyła szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Lidia Jarmoszyna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś zaprosiła obserwatorów OBWE

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 18:00
MSZ Białorusi skierował zaproszenie do obserwacji wyborów parlamentarnych do biura ODIHR w Warszawie.
rozwiń zwiń