Raport Białoruś

"Trafił do aresztu KGB, bo wynajął mieszkanie”

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2012 23:00
- Pisze z więzienia, że będzie o siebie walczył – mówi mediom dziewczyna nieszczęsnego agenta nieruchomości. Siergiej Baszarymau może spędzić 7 lat w więzieniu, bo wynajął mieszkanie niewłaściwej osobie.
Irina Łagojka
Irina ŁagojkaFoto: Karta 97

Irina Łagojka powiedziała Radiu Swaboda, że jest dziewczyną Siergieja Baszarymaua, przetrzymywanego obecnie w areszcie KGB. Zaznacza, że nie od razu zdecydowała się opowiedzieć niezależnym mediom białoruskim o zatrzymaniu jej chłopaka. W rozmowie z Radiem Swoboda tłumaczy, że początkowo ona i jego matka miały nadzieję, że Baszarymaua zwolnią z aresztu po 10 dniach. Kiedy tak się nie stało, postanowiły zwrócić się do mediów.
Dziewczyna poinformowała, że KGB przesłuchiwało również ją, 6 i 7 lipca. Nie może jednak opowiadać o szczegółach rozmowy, gdyż zobowiązano ją do tajemnicy. Pytania KGB dotyczyły szwedzkiej akcji solidarności z opozycją białoruską. 5 lutego szwedzcy piloci zrzucili z awionetki pluszaki, z przytwierdzonymi do nich transparentami, wzywającymi do wolności słowa. Samolot niezauważony przez obronę przeciwlotniczą Białorusi przekroczył granicę z Litwą. Irina Łagojka opowiada, że o sprawie pluszaków dowiedziała się dopiero w areszcie KGB. Stąd na początku pytania śledczych wydawały jej się bardzo dziwne.
Po tym, gdy po około dobie zwolniono Irynę z aresztu, o zatrzymaniu Siergieja powiadomiła ją jego matka. Zaniosły mu do więzienia jedzenie i ubranie. Dostały już od niego trzy listy. – Pisze, że się trzyma, wszystko jest normalnie, jest niewinny i będzie o siebie walczyć – powiedziała dziewczyna.
Kobiety nie zwracały się wcześniej ze swoim problemem do mediów, bo liczyły na to, że mężczyznę zwolnią z aresztu. Kiedy jednak minęło 10 dni – postanowiły zwrócić się do dziennikarzy.
Irina powiedziała, że zna swojego chłopaka od roku, poznali ich wspólni znajomi. Skończył prawo na białoruskim uniwersytecie, ma 28 lat, zajmuje się nieruchomościami wynajmowaniem mieszkań na krótkie terminy, na przykład na kilka dni. Dodaje, że „tak jak i ona, był daleki od polityki”. Według niej, ma wielu przyjaciół, jest lubiany, a jego hobby to pływanie i sporty wodne.
Baszarymau do tej pory przebywa w areszcie. Według nieoficjalnych informacji, Siergiej Baszarymau miał znaleźć w Mińsku mieszkanie dla Szwedów, którzy pomagali zorganizować przelot nad Białorusią. Organizator akcji Per Cromwell mówił, że widział się z Siergiejem w maju, ale w lipcu wysłał mu SMS-em odmowną odpowiedź w sprawie mieszkania.
KGB do tej pory oficjalnie nie przyznaje, że Baszarymau znajduje się w areszcie. Komitet Bezpieczeństwa zatrzymał także 20-letniego dziennikarza Antona Surapina, który zamieścił fotografie pluszaków na swojej stronie i również jemu, według wiceszefa Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, grozi 7 lat więzienia  paragrafu o "pomocy w nielegalnym przekroczeniu granicy". Białoruskie media podkreślają z niepokojem, że nie ma również kontaktu z 16-letnią Katariną Skurat, i obawiają się, że również ona może znajdować się w więzieniu w związku z tą sprawą.

agkm/svaboda.org

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Za lot misiów żołnierzom grozi trybunał

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2012 13:00
Wojskowi, którzy pełnili dyżur podczas przelotu szwedzkiej awionetki z pluszakami, mogą stanąć przed sądem wojskowym – piszą białoruskie media, powołując się na źródło w armii. Dochodzenie już trwa, choć lotu według białoruskich władz nie było.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziennikarz Anton Surapin trafił do aresztu KGB

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2012 17:12
Śledczy poinformowali matkę dziennikarza Antona Surapina, że syna zatrzymano na 72 godziny. W piątek KGB przeprowadziło rewizję w jego mieszkaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziennikarz nadal w areszcie KGB. Grozi mu 7 lat więzienia

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2012 14:38
20-letniego Antona Surapina KGB oskarża o to, że pomógł Szwedom, którzy zrzucili na Białoruś pluszaki z transparentami wzywającymi do wolności słowa - poinformował Andrej Bastuniec z Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

List do Łukaszenki: "jesteś uzbrojonym klaunem"

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2012 23:00
Szef szwedzkiej agencji PR, która zorganizowała nielegalny lot awionetki na Białoruś, pyta dlaczego Aleksander Łukaszenka więzi niewinne osoby zamiast zaprosić do siebie organizatorów akcji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KGB zatrzymało 16-latkę w związku ze szwedzkim desantem?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2012 23:00
Bardzo niepokojące informacje docierają z Białorusi. Jak pisze portal Karta 97, nie ma kontaktu z 16-letnią Kataryną Skurat i pojawiły się informacje, że zatrzymały ją białoruskie służby bezpieczeństwa.
rozwiń zwiń