Raport Białoruś

Abp Kondrusiewicz o apelu cerkwi i kościoła

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2012 21:00
Zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi abp Tadeusz Kondrusiewicz ocenił, że przesłanie Kościoła katolickiego w Polsce i Cerkwi prawosławnej w Rosji jest „bardzo ważnym dokumentem dla stosunków między Kościołem i Cerkwią na terenie byłego ZSRR”.
Audio
Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl I (na zdjęciu) podczas nabożeństwa w cerkwi Metropolitalnej Św. Marii Magdaleny na warszawskiej Pradze, 16 bm. To pierwsza w dziejach wizyta zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej w Polsce, oraz pierwsza wizyta Cyryla jako patriarchy w kraju katolickim
Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl I (na zdjęciu) podczas nabożeństwa w cerkwi Metropolitalnej Św. Marii Magdaleny na warszawskiej Pradze, 16 bm. To pierwsza w dziejach wizyta zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej w Polsce, oraz pierwsza wizyta Cyryla jako patriarchy w kraju katolickimFoto: PAP/Rafał Guz

Zwierzchnik kościoła katolickiego na Białorusi, który przez wiele lat kierował również kościołem w Rosji uważa, że jest to „bardzo ważny akt ekumeniczny”. Arcybiskup Kondrusiewicz powiedział Polskiemu Radiu, że proces pojednania jest długą drogą, „ale każda długa droga rozpoczyna się od pierwszego kroku. I ten krok został uczyniony i to jest bardzo ważne”. Zaznaczył, że trzeba iść naprzód i odpowiadać na wyzwania czasu, a wzajemne przebaczenie i darowanie win nie jest przejawem słabości, lecz mocy.

Metropolita Kondrusiewicz zapytany o to, czy podobne przesłanie jest potrzebne między narodami Białorusi i Polski stwierdził, że obecnie relacje między oby państwami przeżywają poważny kryzys i trzeba te stosunki poprawiać. Zaś kościoły - jak się wyraził - „mogą tutaj wiele uczynić”. - Mówi się o stosunkach polsko-rosyjskich, ale problemy, z którymi boryka się dzisiaj chrześcijaństwo, występują również na Białorusi. Ten dokument pozwala nam patrzeć w przyszłość" - powiedział metropolita mińsko-mohylewski, abp Tadeusz Kondrusiewicz .Za najważniejsze problemy, jakie powinno obecnie rozwiązać chrześcijaństwo, uznał "ducha sekularyzmu i relatywizm moralny", a także problemy rodziny, wychowania młodzieży i zachowania życia. - W tych sferach "nauczanie Kościoła katolickiego i Cerkwi prawosławnej są bardzo bliskie - zaznaczył metropolita. - Jeżeli nasze głosy będą zjednoczone, jeżeli będziemy mówili razem, ten głos będzie mocniejszy i słyszany znacznie dobitniej – oświadczył.

Abp
Abp Tadeusz Kondrusiewicz//fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Zapytany, czy podpisany w piątek dokument może sprzyjać nie tylko poprawie stosunków między Polską i Rosją, ale także Białorusią, hierarcha odparł: "Stosunki między Białorusią i Polską wymagają dzisiaj dużego wysiłku dla ich poprawienia, tak z jednej, jak i z drugiej strony. Jeżeli w swoim czasie polski i niemiecki Episkopat, a później narody zdołały wyciągnąć do siebie nawzajem rękę i oba kraje są dziś w Unii Europejskiej, to dlaczego my nie możemy zrobić tego samego? (Piątkowy) dokument do dobry przykład, który powinien być zachętą".

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik oraz patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl I podpisali w piątek na Zamku Królewskim w Warszawie przesłanie z apelem o pojednanie do Polaków i Rosjan. "Apelujemy do naszych wiernych, aby prosili o wybaczenie krzywd, niesprawiedliwości i wszelkiego zła wyrządzonego sobie nawzajem - głosi dokument.

W przesłaniu zaznaczono, że przebaczenie nie oznacza zapomnienia, ale wyrzeczenie się zemsty i nienawiści oraz włączenie się w budowanie zgody i braterstwa. Wyrażono przekonanie, że trwałe pojednanie, jako fundament pokojowej przyszłości, może się dokonać jedynie w oparciu o pełną prawdę o wspólnej przeszłości.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Łukaszenka skasował wolną niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2012 10:00
Aleksander Łukaszenka przeniósł dzień roboczy na niedzielę. Za to piątek 9 marca, po Dniu Kobiet będzie wolny od pracy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mińsk: 10 tysięcy osób na procesji Bożego Ciała

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2012 14:10
Ulicami stolicy Białorusi Mińska już w niedzielę przeszła procesja Bożego Ciała. Zorganizowano ją 11 dni przed datą uroczystości, gdyż tak było łatwiej uzyskać pozwolenie władz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: wykopano stary dzwon z Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2012 05:00
Odlany w Warszawie dzwon z 1882 r. odkopano przypadkowo w Głębokim w obwodzie witebskim na wschodzie Białorusi. Prawdopodobnie zakopano go w czasie wojny, by nie przetopili go Niemcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tysiące pielgrzymów w bialoruskiej Częstochowie

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2012 09:49
Około 30 tys. katolików z Białorusi, Polski i Rosji wzięło udział w dorocznej pielgrzymce do sanktuarium maryjnego w Budsławiu - białoruskiej Częstochowy.
rozwiń zwiń