Raport Białoruś

W listopadzie zjazd Związku Polaków na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2012 19:10
Podczas zjazdu związku nieuznawanego przez władze Białorusi będą wybrane władze, poruszane będą problemy związane z językiem polskim i z edukacją.
Przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi, Anżelika Orechwo
Przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi, Anżelika OrechwoFoto: Facebook

Zjazd nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi (ZPB) odbędzie się 18 listopada - poinformowała prezes związku Anżelika Orechwo. Dodała, że omawiana będzie m.in. sytuacja polskiego szkolnictwa. Jak podkreśliła Anżelika Orechwo, na zjeździe zostanie wybrane kierownictwo ZPB, a także będą omawiane najważniejsze problemy związku.

- Na pewno będzie omawiana sytuacja, w jakiej związek się znajduje. Problemem jest brak jego legalizacji, ale też zanik szkolnictwa polskiego i kurczenie się możliwości nauki języka polskiego w białoruskich szkołach - podkreśliła Anżelika Orechwo.

Jak przypomniała, w Wołkowysku zlikwidowano w zeszłym roku grupę polską w przedszkolu i władze nie chcą jej otworzyć na nowo, chociaż rodzice zbierali podpisy, żeby taka grupa powstała.
Szefowa ZPB zaznaczyła, że wciąż nie wiadomo także, jak rozstrzygnie się sytuacja polskiej szkoły w Grodnie, gdzie władze chcą ulokować dwie klasy rosyjskojęzyczne. - Nic się nie wyjaśniło. Na razie jest cisza. (...) We wrześniu okaże się, co dalej - powiedziała. W szkole polskiej w Grodnie uczy się 383 dzieci.

Nawiązując do faktu, że ZPB działa według białoruskiego prawa nielegalnie, Anżelika Orechwo podkreśliła: "W tej chwili nie jest możliwa rejestracja żadnej niezależnej organizacji na Białorusi. Legalizowane są tylko uległe wobec władz organizacje".

- Oddział ZPB w Brześciu próbował rok temu zarejestrować organizację, w którą nie byłyby zaangażowane osoby prowadzące aktywną działalność w Związku Polaków, ale nawet na to nie pozwolono - podkreśliła.

Od 2005 roku istnieją dwa kierownictwa Związku Polaków na Białorusi. Władze w Mińsku nie uznały wówczas zjazdu organizacji, na którym wybrano na prezesa Anżelikę Borys, i nakazały przeprowadzenie ponownego zjazdu. Na nim wyłoniony został jako szef organizacji Józef Łucznik, jednak tej decyzji nie uznały władze polskie. Obecnie władzom ZPB uznawanym przez Warszawę szefuje Anżelika Orechwo, a uznawanym za legalne przez Mińsk - Mieczysław Łysy.

PAP

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Urzędnicy białoruscy nie mogą mieć Karty Polaka

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2012 05:00
Poprawki przewidujące zakaz przyjmowania przez białoruskich urzędników Karty Polaka wchodzą w życie w 11 lutego - poinformował wiceszef parlamentarnej komisji ds. rozwoju państwowości Michaił Orda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aresztowania podczas pikiety w obronie polskiej szkoły

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2012 14:43
Zatrzymano około 20 osób, które protestowały przeciwko wprowadzeniu rosyjskojęzycznych klas do polskiej szkoły w Grodnie. Co najmniej jednego z działaczy dotkliwie pobito. Z aresztu zwolniono już część osób, w tym Andrzeja Poczobuta. Działaczy prawdopodobnie czekają procesy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Poczobut: będziemy bronić polskiej szkoły

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2012 15:16
Władze Białorusi zwlekają z decyzją w sprawie szkoły w Grodnie, bo zastanawiają się, jaka będzie reakcja władz w Polsce i mniejszości na Białorusi – mówi Andrzej Poczobut w rozmowie z portalem polskieradio.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Związek Polaków na Białorusi apeluje o pomoc! Stracił wszystkie komputery

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2012 21:00
Milicja wyniosła wszystkie komputery z siedziby Związku Polaków na Białorusi. To oznacza paraliż pracy ZPB. Anżelika Orechwo, prezes ZPB, apeluje o pomoc.
rozwiń zwiń
Czytaj także

„Kresowia” może być zamknięta, jak „Polonica”

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2012 21:00
Działacze Związku Polaków na Białorusi obawiają się, że konfiskata wszystkich komputerów to dopiero początek ich kłopotów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Parlament Europejski potępił aresztowanie Andrzeja Poczobuta

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2012 17:20
Posłowie domagają się wycofania zarzutów i zaniechania śledztwa wobec Andrzeja Poczobuta. Przyjęto rezolucję potępiającą łamanie praw człowieka na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstała grupa śledcza do sprawy Andrzeja Poczobuta

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 14:07
Andrzejowi Poczobutowi przedstawiono ekspertyzy dotyczące filmu dokumentalnego na jego temat, autorstwa TVP Białystok.
rozwiń zwiń