Raport Białoruś

Kandydaci na prezesa ZPB: Orechwo i Jaśkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2012 11:24
Ponad 200 delegatów Związku Polaków na Białorusi wybiera prezesa i Radę Naczelną na następne cztery lata. Była prezes ZPB Anżelika Borys wycofała swoją kandydaturę.
Audio
Zdjęcie archiwalne: obrady odchodzącej właśnie Rady Naczelnej ZPB
Zdjęcie archiwalne: obrady odchodzącej właśnie Rady Naczelnej ZPBFoto: zpb.org.pl

Zjazd nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi (ZPB) rozpoczął się w niedzielę w Grodnie.

Kandydaci na prezesa ZPB to kierująca obecnie organizacją Andżelika Orechwo i wiceprezes Mieczysław Jaśkiewicz. Zgłoszona została także wcześniejsza prezes Anżelika Borys, ale wycofała swoją kandydaturę - powiedział prezes Rady Naczelnej ZPB Andrzej Poczobut.

Od 2005 roku istnieją dwa kierownictwa ZPB. Władze Białorusi nie uznały wówczas zjazdu organizacji, na którym wybrano na prezesa Anżelikę Borys, i nakazały przeprowadzenie ponownego zjazdu. Na nim wyłoniony został jako szef organizacji Józef Łucznik, jednak tej decyzji nie uznały władze polskie. Obecnie władzom ZPB uznawanym przez Warszawę szefuje Anżelika Orechwo, a uznawanym przez Mińsk - Mieczysław Łysy.

Na kilka ndi przed niedzielnym zjazdem Orechwo podsumowała dwa lata swojego kierowania organizacją po ustąpieniu Anżeliki Borys. Podkreśliła, że ZPB powiększył się o nowe oddziały i że wzrosła liczba osób uczących się polskiego w szkołach społecznych przy ZPB.

Ale - jak przypomniała p.o. prezesa - Związek wciąż nie ma oficjalnej rejestracji, którą muszą uzyskać w Ministerstwie Sprawiedliwości organizacje społeczne działające na Białorusi. - Zostały wystosowane przez Związek różnego rodzaju listy, apele do Łukaszenki, do władz, o legalizację organizacji, ale odpowiedzi nie było. Działała dwustronna komisja polsko-białoruska, która też nie przyniosła pozytywnych wyników. Tak więc, to jest problem, którego nie możemy rozwiązać - dodała.  

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

W listopadzie zjazd Związku Polaków na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2012 19:10
Podczas zjazdu związku nieuznawanego przez władze Białorusi będą wybrane władze, poruszane będą problemy związane z językiem polskim i z edukacją.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Związek Polaków na Białorusi apeluje o pomoc

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2012 00:19
Nieuznawany przez władze w Mińsku Związek Polaków na Białorusi zaapelował o przygotowanie specjalnego programu pomocy dla oświaty i kultury polskiej w tym kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramatyczny list Polaków z Białorusi: "MSZ skreśliło wnioski o dotacje..."

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2012 23:59
Około tysiąca dzieci na darmo czekało na wakacje – piszą w swoim liście Polacy z Białorusi. Podkreślają, że sytuacja jest dramatyczna, nie dostali pieniędzy na letnie szkoły, wydawnictwa, portale, a MSZ odrzuciło 75 procent wniosków o kontynuację działań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

MSZ obiecuje Polonii: nie będzie problemów z finansowaniem

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2012 16:23
Od tego roku nie będzie problemów z podziałem środków dla organizacji polonijnych - zapewnił IAR wiceminister spraw zagranicznych Jerzy Pomianowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śledztwo w sprawie Andrzeja Poczobuta znów przedłużono

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 10:09
O przedłużeniu śledztwa poinformował rzecznik Komitetu Śledczego w obwodzie grodzieńskim Siarhiej Szarszaniewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy na Białorusi wybiorą nowe władze

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2012 21:00
Liczymy na poprawę współpracy z polskim MSZ - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Anżelika Orechwo, przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi. W czwartek po raz pierwszy od wielu miesięcy doszło do spotkania władz ZPB z przedstawicielami resortu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto pokieruje Związkiem Polaków na Białorusi?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2012 12:00
Ponad 200 delegatów związku nieuznawanego przez białoruskie władze wybierze w Grodnie nowe władze i określi plany na przyszłość.
rozwiń zwiń