Raport Białoruś

Mieczysław Jaśkiewicz: będziemy starać się o rejestrację ZPB

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2012 16:00
Prezes Związku Polaków na Białorusi Mieczysław Jaśkiewicz po wyborze zadeklarował, że najważniejszy w jego pracy będzie rozwój oświaty i polskiej kultury na Białorusi.
Audio
Mieczysław Jaśkiewicz, prezes Związku Polaków na Białorusi
Mieczysław Jaśkiewicz, prezes Związku Polaków na BiałorusiFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Mieczysław Jaśkiewicz został wybrany na nowego prezesa Związku Polaków na Białorusi, nieuznawanego przez miejscowe władze. Jaśkiewicza - dotychczasowego wiceprezesa organizacji – poparło  112 osób, a za Anżeliką Orechwo, dotychczasową prezes, głosowało 105 delegatów.

Delegaci wybrali również 35-osobową Radę Naczelną oraz inne organy Związku Polaków. Na czele Rady Naczelnej stanęła Alina Mickiewicz z Brześcia. W skład Rady Naczelnej weszli znani polscy aktywiści, między innymi Andrzej Poczobut, Józef Porzecki, Tadeusz Malewicz i Anżelika Orechwo - pełniąca dotychczas obowiązki prezesa Związku Polaków na Białorusi. Uczestnicy zjazdu zwrócili uwagę na potrzebę rejestracji organizacji.

Jaśkiewicz po wyborze zadeklarował, że najważniejszy w jego pracy będzie rozwój oświaty i polskiej kultury na Białorusi. - Bez kultury nie ma oświaty, a bez oświaty nie ma kultury – mówił.

Mieczysław Jaśkiewicz powiedział Polskiemu Radiu, że podobnie jak jego poprzednicy będzie starać się znaleźć porozumienie z białoruskimi władzami w celu rejestracji jego organizacji. Zdaniem Jaśkiewicza potrzebny jest w tym celu dialog z władzami. Jednak  - jak zaznaczył - władze na razie nie wyrażają zgody na rozmowy.

Na Białorusi od 2005 roku działają dwa Związki Polaków. Jeden, którego zjazd odbył się dziś, uznają polskie władze, a drugi jest uznawany i wspierany przez władze białoruskie.

"Priorytetem jest kultura i oświata"

Jaśkiewicz podkreślał przy tym, że priorytetem związku jest działalność kulturalna i edukacyjna. - Statut Związku Polaków mówi, że najważniejszym kierunkiem działalności naszej organizacji jest kultura i oświata. (...) Będę się tego trzymał - wskazał.

Zapowiedział, że będzie też zabiegał o dalsze tworzenie przy oddziałach ZPB klas z nauką języka polskiego oraz o tworzenie szkół społecznych w miejscach, gdzie nauki polskiego nie ma w szkołach państwowych, zamierza też zakładać nowe oddziały organizacji.
- Będę się starał jakoś łączyć Polaków na Białorusi; z doświadczenia wiem, że nie ma strachu wśród Polaków, oni chcą być razem, pielęgnować swoją pamięć narodową, kulturę i tradycję. I to jest najważniejsze działanie związku - łączenie Polaków – powiedział też nowy prezes ZPB. - Jedna osoba może dużo, a we dwójkę - można wszystko. Jeśli będziemy razem działać, to na pewno się uda - dodał.

Mieczysław Jaśkiewicz uzyskał 112 głosów, a jego kontrkandydatka Anżelika Orechwo kierująca dotychczas związkiem - 105. Jaśkiewicz podkreślił, że wygrał niewielką liczbą głosów, ale wybór był uczciwy i demokratyczny.

Mieczysław Jaśkiewicz ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Mińsku, mieszka w Grodnie. Od początku lat 90. działa w Związku Polaków, współtworzył szkołę polską w Grodnie i organizacje sportowe.
W zjeździe uczestniczyło ponad 200 delegatów, którzy wybierali także Radę Naczelną. Anżelika Orechwo powiedziała, że zjazd przebiegł bez zakłóceń ze strony organów porządkowych.

 

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

W listopadzie zjazd Związku Polaków na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2012 19:10
Podczas zjazdu związku nieuznawanego przez władze Białorusi będą wybrane władze, poruszane będą problemy związane z językiem polskim i z edukacją.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Związek Polaków na Białorusi apeluje o pomoc

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2012 00:19
Nieuznawany przez władze w Mińsku Związek Polaków na Białorusi zaapelował o przygotowanie specjalnego programu pomocy dla oświaty i kultury polskiej w tym kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramatyczny list Polaków z Białorusi: "MSZ skreśliło wnioski o dotacje..."

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2012 23:59
Około tysiąca dzieci na darmo czekało na wakacje – piszą w swoim liście Polacy z Białorusi. Podkreślają, że sytuacja jest dramatyczna, nie dostali pieniędzy na letnie szkoły, wydawnictwa, portale, a MSZ odrzuciło 75 procent wniosków o kontynuację działań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

MSZ obiecuje Polonii: nie będzie problemów z finansowaniem

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2012 16:23
Od tego roku nie będzie problemów z podziałem środków dla organizacji polonijnych - zapewnił IAR wiceminister spraw zagranicznych Jerzy Pomianowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śledztwo w sprawie Andrzeja Poczobuta znów przedłużono

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 10:09
O przedłużeniu śledztwa poinformował rzecznik Komitetu Śledczego w obwodzie grodzieńskim Siarhiej Szarszaniewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy na Białorusi wybiorą nowe władze

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2012 21:00
Liczymy na poprawę współpracy z polskim MSZ - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Anżelika Orechwo, przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi. W czwartek po raz pierwszy od wielu miesięcy doszło do spotkania władz ZPB z przedstawicielami resortu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto pokieruje Związkiem Polaków na Białorusi?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2012 12:00
Ponad 200 delegatów związku nieuznawanego przez białoruskie władze wybierze w Grodnie nowe władze i określi plany na przyszłość.
rozwiń zwiń