Raport Białoruś

Białoruś: premiera opery poświęconej Ogińskiemu

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 21:10
Michał Kleofas Ogiński jest bohaterem opery, której premierę przygotował Młodzieżowy Teatr Muzyczny w Mołodecznie w obwodzie mińskim - poinformowała w piątek białoruska telewizja.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): premiera opery poświęconej Ogińskiemu
Michał Kleofas Ogiński
Michał Kleofas OgińskiFoto: Wikipedia/domena publiczna/François-Xavier Fabre (1766–1837)

Przedstawienie "Michał Kleofas Ogiński. Portret nieznany" było szykowane przez trzy lata. Wzięli w nim udział wyłącznie absolwenci i uczniowie College'u Muzycznego w Mołodecznie, który nosi imię kompozytora - w sumie 130 osób. Młodzieżowy Teatr Muzyczny w Mołodecznie zdobył grant władz obwodowych na wystawienie opery.

Wszystkie partie muzyczne oraz białoruskojęzyczne libretto napisano od zera. Dyrektor artystyczny przedstawienia Ryhor Saroka podkreślił, że autor libretta Siarhiej Makarej i kompozytor Aleh Zalotnieu musieli zagłębić się w źródła historyczne, by odmalować portret Ogińskiego. Chcieli pokazać go jako gorącego patriotę Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Akcja opery rozgrywa się w jednym dniu, podczas balu pożegnalnego, w majątku Ogińskich w Zalesiu, położonym niedaleko Mołodeczna, gdy Ogiński po upadku powstania kościuszkowskiego postanawia udać się na emigrację do Włoch. Wspomina m.in. wydarzenia z powstania.

Kompozytor Aleh Zalotnieu mówi, że praca nad operą była trudna i kosztowała go wiele sił. W operze występuje 130 artystów: nauczycieli, wychowanków i uczniów miejscowej Szkoły Muzycznej, która nosi imię Ogińskiego.

W operze nie wykorzystano utworów Ogińskiego. - Nie staraliśmy się schować za geniuszem wielkiego kompozytora. Muzykę opery stworzono zgodnie z muzycznymi tradycjami XIX wieku - powiedział Saroka.

Michał Kleofas Ogiński ponad 20 lat mieszkał w Zalesiu pod Mołodecznem. Wiele jego polonezów i romansów powstało w tym miejscu. W 2015 r. przypada 250. rocznica urodzin kompozytora, który przyszedł na świat w Guzowie niedaleko Sochaczewa.
Białoruska telewizja państwowa w swoim materiale określiła Ogińskiego mianem "znanego białoruskiego działacza".

Michał Kleofas Ogiński urodził się 7 października 1765 w Guzowie, zmarł 15 października 1833 we Florencji. Polski kompozytor i teoretyk muzyki, pamiętnikarz, pisarz polityczny, podskarbi wielki litewski (1793–1796), miecznik wielki litewski od 1789 roku, senator rosyjski, członek konfederacji targowickiej, członek konfederacji grodzieńskiej 1793 roku, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej (na Litwie w 1794), konspirator niepodległościowy (po 1795), działacz emigracyjny, mason, kawaler maltański. W roku 1822 przeniósł się na stałe do Włoch.

 

 

PAP/IAR/Wikipedia/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Premiera "Verbum nobile" w Mińsku. "Muzyka Moniuszki nigdy się nie zestarzeje"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 22:55
Producent premierowej opery Aleksander Czachouski mówi, że chce odrodzić operę na Białorusi. W jego ocenie doskonale wpisuje się w ten cel twórczość Stanisława Moniuszki, którego niezwykle ceni. - Był kompozytorem polskim, ale i częściowo białoruskim - uważa producent.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koniec darmowych wiz dla Białorusinów na operę

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 16:00
W ramach akcji "Wiza za bilety" Białorusini, który w grupie zorganizowanej grupie wybierali się do opery, mogli liczyć na darmową wizę kulturalną. Od piątku będą musieli za nią zapłacić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakazany na Białorusi bard nagrał płytę więzienną. Rozda krążki taksówkarzom

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2013 16:00
Zakazany na Białorusi muzyk Źmicier Wajciuszkiewicz nagrał płytę o więzieniu. Autorami tekstów są białoruscy poeci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal piosenek Anny German w Mińsku na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 08:24
Nagrody dla najlepszych wykonawców utworów Anny German na Białorusi wręczono w Mińsku podczas II Festiwalu "Melodia dla Anny”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Penderecki owacyjnie przyjęty na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 22:00
Publiczność urządziła długą owację na stojąco dla ”największego żyjącego” kompozytora i dyrygenta - bo tak właśnie anonsowano występ mistrza.
rozwiń zwiń