Raport Białoruś

Swietłana Aleksijewicz opowiedziała o tragedii ludności ZSRR i nadziejach Białorusi. Na ceremonii zabrzmiał język białoruski

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2015 08:00
Białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz otrzymała w czwartek 10 grudnia literacką nagrodę Nobla z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa. W mowie bankietowej wspomniała o dążeniach Białorusi i krajów byłego ZSRR do wolności, fragment przemówienia wygłosiła w języku białoruskim.
Swietłana Aleksijewicz
Swietłana AleksijewiczFoto: PAP/EPA/FREDRIK SANDBERG

Postrzegam tę nagrodę jako hołd dla wielu pokoleń, które nie ta dawno temu żyły w marksistowskim laboratorium świetlanej przyszłości – w wielkim kraju zwanym ZSRR. Ta nagroda jest hołdem dla ich cierpienia i bólu. Oni wszyscy zniknęli gdzieś w stalinowskich obozach, w kopalniach Magadanu i Workuty. Zostali zabici strzałem w tył głowy w salach tortur NKWD, zginęli w II wojnie światowej i w innych wojnach tego imperium. Wielka idea pożerała nasze dzieci bez miłosierdzia. Idee nie doznają bólu – ale ludzi żal - mówiła noblistka.

Swietłana Aleksijewicz opowiedziała, że po pierestrojce wielu marzyło o wolności, jednak okazało się, że są w zupełnie innej fazie historii. Zaczęły tworzyć się systemy autorytarno-totalitarne – rosyjski, białoruski, kazachski. Wydobywanie się spod gruzów Czerwonego Imperium trwa powoli – mówiła. Przywołała przykład kobiety, która jest jedną z bohaterek książki ”Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka”. Jej cała rodzina została zesłana na Syberię i tam zginęła. A ta osierocona przez Stalina ofiara wciąż wierzyła w imperium, w to co wpojono jej za stalinizmu. Swietłana Aleksijewicz zadała pytanie, w co tak naprawdę ta kobieta wierzy?

Pisarka inaczej niż w czasie wykładu noblowskiego, poświęciła wiele miejsca Białorusi. - Chcę opowiedzieć również o moim kraju – o Białorusi. Na lotnisku w Mińsku, gdy leciałam do Warszawy, podeszły do mnie dwie kobiety i płacząc dziękowały. „Pani rozumie, teraz my istniejemy. Teraz wszyscy wiedzą, gdzie jest Białoruś”. Ich podziękowania przekazuję Wam wszystkim – mówiła, zwracając się do zgromadzonych na bankiecie noblowskim. Przypomniała, że po 1991 roku każde pokolenie na Białorusi miało swoją rewolucję, wychodziło protestować na plac (płoszczę). - Ludzie bardzo chcieli żyć w wolnym kraju, ale ich bito, wysyłano do więzień, wypędzano z uniwersytetów i instytutów, zwalniano z pracy. Nasza rewolucja nie zwyciężyła, ale są u nas bohaterowie rewolucji – podkreśliła. Noblistka dodała, iż okazało się, że wolność to nie krótkie święto, to długa droga.

Pisarka mówiła, że pisze, tak jak uczyli ją swoim przykładem białoruscy pisarze, Wasil Bykau i Aleś Adamowicz, jak uczyła jej ukraińska babcia, która czytała jej Kobziarza Tarasa Szewczenki.

Na koniec noblistka wygłosiła fragment przemówienia w języku białoruskim.

Swietłana Aleksijewicz została nagrodzona za swoje powieści o człowieku sowieckim, które powstały na podstawie setek wywiadów z mieszkańcami krajów ZSRR. Opowiadają one m.in. o wojnie w Afganistanie, losie kobiet i dzieci na wojnie, katastrofie w Czarnobylu, o mentalności człowieka sowieckiego.

Wideo: radość Swietłany Aleksijewicz po otrzymaniu nagrody Nobla!

PolskieRadio.pl/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

bialorus.polskieradio.pl

Ceremonię wręczania nagród będzie można było oglądać na żywo na stronie internetowej nobelprize.org.

Swietłana Aleksijewicz: żyjemy jak w partyzanckim oddziale, jedna osoba decyduje o wszystkim (Wideo: Svaboda.org)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Noblistka Swietłana Aleksijewicz: za plecami Putina jest faszyzm

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2015 06:00
Zza pleców Putina wygląda faszyzm, lub równie straszna ideologia - mówiła w Krakowie laureatka literackiego Nobla Swietłana Aleksijewicz. Dodał, że wsparcie dla Putina to również efekt bezradności elit intelektualnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka o noblistce: wylała na kraj wiadro pomyj

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2015 20:16
Aleksander Łukaszenka skrytykował laureatkę literackiej Nagrody Nobla Swietłanę Aleksijewicz, zarzucając jej, że wylała za granicą "wiadro pomyj” na swój kraj. Pisze o tym agencja BiełTA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Noblistka Aleksijewicz przekazała swoje książki Nadii Sawczenko

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 15:00
Białoruska laureatka literackiej Nagrody Nobla Swietłana Aleksijewicz przekazała w środę ambasadzie Ukrainy w Mińsku swoje książki i list wsparcia dla ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko, która jest więziona w Rosji – podał niezależny tygodnik ”Nasza Niwa”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Noblistka Swietłana Aleksijewicz: dotąd nie otrzymałam oficjalnych gratulacji od władz Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2015 23:59
Laureatka literackiej Nagrody Nobla Swietłana Aleksijewicz wyleciała w sobotę do Sztokholmu. W czwartek podczas specjalnej ceremonii pisarka otrzyma wyróżnienie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Białoruś potrzebuje Havla". Białoruska noblistka: gdybym była prezydentem, wzbudziłabym ruch w społeczeństwie

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2015 12:01
Laureatka literackiej Nagrody Nobla Swietłana Aleksijewicz powiedziała w sobotę w samolocie do Sztokholmu, gdzie 10 grudnia odbierze to wyróżnienie, że gdyby była prezydentem Białorusi, postarałaby się wzbudzić ruch w społeczeństwie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Noblistka: piszę, żeby dowiedzieć się, dlaczego tak nieciekawie żyjemy

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 06:32
Tegoroczna laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Białorusinka Swietłana Aleksijewicz opowiedziała w niedzielę w Akademii Szwedzkiej m.in., jak reaguje na krytykę ze strony Rosji oraz co sądzi o energetyce jądrowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nobel dla Białorusinki. Media Łukaszenki udają, że są ważniejsze sprawy

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 14:00
Swietłana Aleksijewicz, najbardziej znana współczesna białoruska pisarka, w czwartek otrzymała literacką Nagrodę Nobla. Uroczystość jej wręczenia odbyła się w stolicy Szwecji, Sztokholmie.
rozwiń zwiń