Laska obcego, czyli Krzysztof Wodiczka i sztuka, która daje głos

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2024 15:00
Do naszej kolekcji dołączyła pierwsza praca współczesnego artysty - "Laska tułacza / Alien Staff / Bâton d’étranger" Krzysztofa Wodiczki.
Artysta wizualny Krzysztof Wodiczko
Artysta wizualny Krzysztof WodiczkoFoto: Paweł Supernak/PAP

Swoje narzędzie Krzysztof Wodiczka zaprojektował w 1993 roku przez z myślą o osobach, które czują się wyobcowane i nie mogą opowiedzieć swojej historii. W lutym tego roku dotarła do Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie będzie prezentowana w nowej galerii sztuki współczesnej.

Krzysztof Wodiczko to artysta, który od dziesięcioleci zajmuje się problemami osób wykluczonych i straumatyzowanych. Tworzył prace m.in. dla bezdomnych, imigrantów i weteranów wojennych.

Był on gościem audycji razem z historykami sztuki: Zofią Machnicką - kuratorką zbiorów sztuki współczesnej w MNW, Bożeną Czubak z Galerii Profile i prof. Andrzejem Turowskim


Posłuchaj
15:06 Dwójka kunstkamera 19.05.2024.mp3 "Laska tułacza / Alien Staff / Bâton d’étranger" Krzysztofa Wodiczki (Kunstkamera/Dwójka) 

Dzieła sztuki wizualnej w radiu stają się opowieścią. Zamknięte w nich historie pozwalają podróżować w przestrzeni i przenoszą nas w inny czas. Zapraszamy na nowy cykl audycji poświęconych sztuce. Odwiedzimy najciekawsze polskie kolekcje w poszukiwaniu przedmiotów, które kryją naszą przeszłość i próbują zapisać współczesność. Opowiemy o obiektach sprzed wielu wieków i tych tworzonych współcześnie.

W audycji "Kunstkamera" znajdą się zarówno najcenniejsze rzeźby, obrazy, druki czy dzieła sztuki rzemieślniczej, jak i pieczołowicie przechowywane kurioza. Zmieszczą się tam współczesne instalacje, iluminowane rękopisy, zastawy stołowe i meble. Broń, obiekty kultu i pożądania. Tak gromadzona Dwójkowa kolekcja sztuki pozwoli nam na swobodę i będzie otwarta również na propozycje słuchaczy. Wspólnie zapełniać będziemy naszą kunstkamerę i szukać przedmiotów, których historie warto opowiedzieć.

***

Tytuł audycji: Kunstkamera

Prowadziła: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 19.05.2024

Godz. emisji: 14.45

pg

Czytaj także

Wystawa "Beyond Form" w Margate. Kobiety przejmują kontrolę

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 12:00
- To są prace, które pokazują kobiety mówiące: "Panowie, posuńcie się!" - tak o wystawie "Beyond Form" mówił w Dwójce korespondent Polskiego Radia Adam Dąbrowski. Ekspozycję można oglądać w Galerii Turner Contemporary w Margate (Anglia) do 6 maja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Mytkowska o Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie: to budynek, który zmieni tę część miasta

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2024 12:00
- Mam nadzieję, że budynek MSN powoli, ale stabilnie wrośnie w tkankę miasta. Jest otwarty, bo jego dwa wejścia główne to jest tak naprawdę taki pasaż, którym można skrócić drogę z Marszałkowskiej na plac Defilad w kierunku Pałacu Kultury - mówiła w Dwójce Joanna Mytkowska - dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Otwarcie stałej siedziby zaplanowano na 25 października.
rozwiń zwiń