Prezes Wód Polskich: musimy cały czas działać w zakresie zarządzania ryzykiem powodziowym

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 08:21
- Uporządkowanie planów zagospodarowania przestrzennego to pierwszorzędna rzecz, pozwolenia wodno-prawne, kanalizacja, infrastruktura - to trzeba wyjaśnić - mówił w Programie 1 Polskiego Radia o niezbędnych działaniach w przeciwdziałaniu powodziom Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca
Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- To ogromna tragedia, to nie tylko Niemcy, ale też Holandia i Belgia, to kraje, które od kilkudziesięciu lat przeprowadziły bardzo dużo inwestycji w gospodarce wodnej, mają bardzo duże doświadczenie w tym zakresie i niestety takie rzeczy nadal się zdarzają. To tylko pokazuje, że do żywiołu, jakim jest woda, musimy mieć bardzo dużo pokory - powiedział o powodziach w Europie Przemysław Daca.

Ogólnoeuropejski system

Gość audycji wyjaśnił, że Polska funkcjonuje w ramach całego systemu europejskiego, wynikającego z dyrektywy powodziowej. - Mamy system z mapami ryzyka powodziowego - w Polsce zaktualizowane pod koniec zeszłego roku - które pokazują, w jakich miejscach może dojść do powodzi. Na podstawie map przygotowujemy plany zarządzania ryzykiem powodziowym, czyli de facto działania i inwestycje, które mają zapobiec powodziom - powiedział.

powodzie-podziekowania pap plus fb 1200 .png
"Przyjaciele trzymają się razem". Niemcy dziękują Polsce za pomoc w walce z powodzią

Systemowe zarządzanie wodami zapewnia w Polsce państwo i Wody Polskie, które powstały w 2018 r., natomiast jak podkreślił Daca, zarządzanie wodami opadowymi to zadanie własne gmin i samorządów.

Powodzie w zabetonowanych miastach

- Ostatnimi czasy pojawiły się nowe rodzaje powodzi, tzw. powodzie błyskawiczne i błyskawiczne miejskie. Do tej pory mówiliśmy o powodziach od strony rzeki lub morza, teraz to powodzie z opadów deszczowych i wody, która się gromadzi przez powierzchnie zabetonowane ponad wszelką miarę i zalewa miasta - stwierdził.


Posłuchaj
20:25 PR1_SD_2021_07_29-07-15-00_for_media.mp3 Przemysław Daca: zapobiegajmy powodziom przede wszystkim retencjonując wodę, łapiąc ją i gromadząc w odpowiednich miejscach (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

- W tym roku po powodziach błyskawicznych zleciłem analizę planów zagospodarowania przestrzennego w miastach (…) i wnioski okazują się bardzo nieciekawe: nie ma tych planów lub - jak w Rzeszowie - tylko 15 proc. miasta je posiada - dodał. Zaznaczył przy tym, że "nie chodzi o to, by krytykować". - Trzeba pomagać, pokazywać rozwiązania i my to robimy, będziemy pomagać, podpowiadać, szkolić, powstaje cały departament ds. wodnokanalizacyjnych do wsparcia samorządów - zapowiedział prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Audycja: Sygnały Dnia

Prowadzi: Krzysztof Świątek

Gość: Przemysław Daca (Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie)

Data emisji: 29.07.2018

Godzina emisji: 07:15

pg

Czytaj także

"Nasz naród wykazał się ogromną solidarnością". Król Belgii podczas święta narodowego mówił o walce z powodzią

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 09:18
W Belgii dziś święto narodowe. 21 lipca 1831 roku pierwszy król Leopold złożył przysięgę i wstąpił na tron. Rok wcześniej Belgia odłączyła się od Niderlandów. Tegoroczne obchody święta narodowego są w cieniu powodzi, która nawiedziła kraj w ubiegłym tygodniu. Zginęło co najmniej 31 osób, ponad 50 jest poszukiwanych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tragiczne powodzie w Niemczech. Premier: wysyłamy pomoc naszym sąsiadom

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 20:10
"Przy współpracy MSZ, MSWiA, Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, PSP i władz województwa dolnośląskiego wysłaliśmy do Niemiec strażacką grupę ratowniczą i 164 specjalistyczne urządzenia do osuszania zalanych obiektów" - poinformował premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń