"Raz dokoła!". Narodowe Czytanie "Wesela" w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2017 12:00
2 września arcydramat Stanisława Wyspiańskiego zabrzmiał w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie. Na naszej stronie wciąż mogą Państwo posłuchać rozmów o "Weselu" i jego autorze, poezji Wyspiańskiego i lektury jego biografii.
Audio
  • Ogród Saski gotów na Narodowe Czytanie "Wesela". Relacja Aleksandry Łapkiewicz (Poranek Dwójki)
  • Z Haliną Przebindą, reżyser Narodowego Czytania w Warszawie, rozmawia Michał Nowak (Dwójka)
  • O warsztatach śpiewaczych i tanecznych z dr Stanisławą Trebunią-Staszel rozmawia Michał Nowak (Dwójka)
  • Narodowe Czytanie 2017 w Łodzi. Relacja Katarzyny Hagmajer-Kwiatek (Dwójka na miejscu)
  • Podsumowanie finału Narodowego Czytania 2017 w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Relacja Michała Nowaka (Dwójka)
  • Przygotowania do Narodowego Czytania 2017 w Trójmieście. Relacja Marcina Mindykowskiego (Poranek Dwójki)
  • O krakowskich wydarzeniach związanych z Narodowym Czytaniem opowiadają Piotr Wasilewski, Marta Bossak, Wiesław Hołdys (Wybieram Dwójkę)
  • Przygotowania do Narodowego Czytania 2017 we Wrocławiu (Poranek Dwójki)
  • Agnieszka Krawiec zapowiada lubelskie wydarzenia w ramach Narodowego Czytania "Wesela" (Wybieram Dwójkę)
Narodowe Czytanie 2017. Katarzyna Kołeczek (Panna Młoda) i Sebastian Karpiel-Bułecka (Pan Młody) podczas lektury Wesela Stanisława Wyspiańskiego w Ogrodzie Saskim w Warszawie
Narodowe Czytanie 2017. Katarzyna Kołeczek (Panna Młoda) i Sebastian Karpiel-Bułecka (Pan Młody) podczas lektury "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w Ogrodzie Saskim w WarszawieFoto: PAP/Stach Leszczyński

Od poniedziałku do piątku (28.08-1.09) w pasmach "Poranek Dwójki" oraz "Wybieram Dwójkę" zdawaliśmy relacje z przygotowań do Narodowego Czytania w różnych miejscach Polski, zaś w cyklu "To się czyta latem" (w godz. 9.45-10.00) Andrzej Mastalerz prezentuje fragmenty biograficznej książki "Wyspiański. Dopóki starczy życia" Moniki Śliwińskiej, publikacji złożonej z archiwów, dokumentów rodzinnych, listów i pamiętników (lekturę kontynuujemy od poniedziałku do piątku 4-8.09). Ponadto w "Wierszu na lato" słuchaliśmy utworów poetyckich autora "Wesela".

wyspianski dopoki starczy zycia mastalerz andrzej mini.jpg
"Dopóki starczy życia". Wyspiański na nowo

W poniedziałek (28.08) w "Kwadransie bez muzyki" Anna Lisiecka poruszyła z zaproszonymi gośćmi temat malarskiej twórczości Wyspiańskiego, a Jacek Wakar w audycji "O wszystkim z kulturą" zapytał znawców teatru o najsłynniejsze inscenizacje i adaptacje "Wesela".

W środę (30.08) w "Kwadransie bez muzyki" Dawid Dziedziczak zabrał słuchaczy na wycieczkę do słynnej "Rydlówki" w Bronowicach. Po miejscu, w którym odbyło się będące pierwowzorem dramatu Wyspiańskiego wesele Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny, oprowadził nas prawnuk Pana Młodego prof. Jan Rydel. Tego samego dnia gościem Doroty Gacek w programie "O wszystkim z kulturą" była Monika Śliwińska, autorka wspomnianej wyżej biografii Wyspiańskiego.

W piątek (1.09) w przygotowanym przez Annę Lisiecką "Antykwariacie" wysłuchaliśmy archiwalnych wspomnień trzech córek: Włodzimierza Tetmajera, Lucjana Rydla i Stanisława Wyspiańskiego.

W dniu Narodowego Czytania - w sobotę (2.09) - przez cały dzień relacjonowaliśmy Państwu przebieg lektury dramatu Stanisława Wyspiańskiego w Ogrodzie Saskim w Warszawie. W "Poranku Dwójki" opowiedzieliśmy o ostatnich przygotowaniach do wydarzenia i spotkaliśmy się z Januszem Prusinowskim, który na stołecznej scenie wciela się w rolę Chochoła. M.in. w paśmie "Dwójka na życzenie" i w programie "Duża czarna" Michał Nowak spotkał się z obecnymi na Narodowym Czytaniu gośćmi, a w audycji "Dwójka na miejscu", w której odwiedziliśmy Łódź, sprawdziliśmy, jak to miasto czyta "Wesele".

Ponadto na naszej stronie oraz profilu facebookowym Dwójki pojawiły się pięć filmów, w których ludzie kultury czytają fragmenty "Wesela".

Zapraszamy do słuchania nagrań audycji - oraz do czytania (nie tylko dzieł Wyspiańskiego!).

***

mc/jp

Czytaj także

"U Wyspiańskiego nie ma fatum. Ludzie są ofiarami ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 18:30
- Wszystko, co kreuje tragizm w dramatach Wyspiańskiego, to efekt różnych stosunków społecznych, tam nie ma siły zewnętrznej, która ingeruje w ten świat - podkreślała prof. Maria Prussak w audycji o "Klątwie" i innych tekstach Stanisława Wyspiańskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego Wyspiański ożenił się z brzydką chłopką?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 19:00
– Nie miała żadnej urody ani wykształcenia, a on był jej wierny, nie wdawał się w romanse, zadowalała go rola głowy rodziny – mówiła Iwona Kienzler, autorka książki "W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lanckorona. Rój artystów ściąga z całej Polski

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017 17:23
O miejscu, do którego od XIX wieku chętnie przyjeżdżali pisarze, malarze, aktorzy, muzycy i profesorowie literatury, opowiadaliśmy w "Kwadransie bez muzyki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dopóki starczy życia". Wyspiański na nowo

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2017 14:00
W Dwójce sluchaliśmy fragmentów książki Moniki Śliwińskiej, która rekonstruuje mało znany, prywatny portret słynnego dramatopisarza. 
rozwiń zwiń