Kolejny tryumf Ingolfa Wundera

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2010 17:00
- To wykonanie przejdzie do legendy Konkursu - powiedział Marek Dyżewski o Koncercie e-moll w interpretacji austriackiego pianisty. Nie wszystkei wtorkowe występy wzbudziły podobny entuzjazm.
Audio
  • Marek Dyżewski: Nicolay Khozyainov wciąż powtarza te same błędy rytmiczne i retoryczne
  • Yulianna Avdeeva: Gra z orkiestrą wzbogaca i otwiera na drugiego człowieka
  • Ingolf Wunder: Jestem szczęśliwy, że ta rywalizacja się skończyła
  • W jego grze słychać śpiew pięknego sopranu - Marek Dyżewski o występie Ingolfa Wundera

- Niektórzy zawiedli dopiero na ostatniej prostej. Inni pokazali się w koncercie z orkiestrą od najlepszej strony - stwierdziła Małgorzata Pęcińska. Do pierwszej kategorii należą zdaniem komentatorów Dwójki zarówno Nicolay Khozyainov, jak też Yulianna Avdeeva. W grze młodego Rosjanina było "bardzo dużo zwykłego bałaganu wynikającego z nieporadności" (Małgorzata Pęcińska). Jego krajanka natomiast sprawiała wrażenie nieprzygotowanej, choć, jak sama twierdzi, Koncert e-moll wykonywała już publicznie po wielokroć.

Na tym tle występ Wolfganga Wundera wypadł olśniewająco, choć odnieśc można było wrażenie, że austriacki pianista po prostu w sposób wierny i bardzo precyzyjny oczytuje chopinowskie nuty...

UWAGA: Transmisje finałowych przesłuchań Program 2 Polskiego Radia nada w systemie dźwięku przestrzennego Dolby Pro Logic II, zrealizowanego techniką wielokanałową.  Słuchacze Polskiego Radia dysponujący odbiornikami FM lub zestawem kina domowego z włączonym dekoderem odbioru Dolby Pro Logic II będą mieli możliwość w pełni doświadczyć przestrzennych wrażeń estetycznych. Pozostali wysłuchają koncertów w dotychczasowej jakości dźwięku. 

/

Wai-Ching Rachel Cheung urodziła się 27 września 1991r. w Hongkongu. Studia muzyczne, zakończone licencjatem, odbyła w Akademii Muzycznej w Hongkongu w klasie Eleanory Wong. Laureatka wielu młodzieżowych konkursów pianistycznych, m.in. w Hongkongu, Stanach Zjednoczonych, na Ukrainie i we Włoszech. Stypendystka chińskich organizacji muzycznych wspierających młodych pianistów.
Brała udział w licznych festiwalach muzycznych, m.in. w Rosji, w Polsce (w Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju), na Ukrainie i w Stanach Zjednoczonych. Występuje z licznymi recitalami oraz jako solistka z orkiestrami symfonicznymi, m.in. z Orkiestrą Filharmonii w St.  Petersburgu i Miejską Orkiestrą Symfoniczną w Jerozolimie.
Yury Shadrin Urodził się 31 lipca 1980 r. w Perm. Ukończył konserwatoria w Moskwie i Oberlin. Studiował pod kierunkiem m.in. Elisso Virsaladze i Monique Duphil. Od 2008 umiejętności pianistyczne doskonali w Peabody Institute w klasie Leona Fishera. Jest laureatem pierwszej nagrody konkursu pianistycznego w Maracaibo w Wenezueli, drugiej nagrody Corpus Christi International Piano Competition oraz trzeciej nagrody World Piano Competition w Cincinnati. Występuje w Niemczech, we Francji, w Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych. Koncertował z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych, m.in. z Caracas Municipal Symphony i Orquestra Sinfónica de Salta w Argentynie.
Irene Veneziano urodziła się 5 lutego 1985 r. w Angerze. Absolwentka Conservatorio di Musica Giuseppe Verdi w Mediolanie oraz Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie. Jej nauczycielami byli Edda Ponti i Sergio Perticaroli. Otrzymała także dyplom muzyka kameralisty. Laureatka konkursów organizowanych we Włoszech, Szwajcarii i w Stanach Zjednoczonych.
W 2009 zdobyła pierwsze nagrody w Konkursach Pianistycznych Premio Nazionale delle Arti w Turynie i Premio Doplicher w Mediolanie. Występowała w Europie i Azji.
Nicolay Khozyainov urodził się 17 lipca 1992 r. w Błagowieszczeńsku. Studiuje w moskiewskim Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego pod kierunkiem Mikhaila Voskresensky'ego. W 2008 zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie im. Aleksandra Skriabina w Paryżu też zdobył drugą nagrodę VI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Moskwie. Występował z licznymi recitalami w prestiżowych salach Rosji, Niemiec, Polski, Czech, Stanów Zjednoczonych i Afryki Południowej.
Jako solista koncertował z orkiestrami symfonicznymi w Rosji. Wziął udział w Festiwalu Gdańska Jesień w Filharmonii Bałtyckiej oraz Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Mozarta i Czajkowskiego w Paryżu (2009).
Mei-Ting Sun urodził się 14 marca 1981 r. w Szanghaju. Ukończył Mannes College of Music w Nowym Jorku pod kierunkiem Edwarda Aldwella w stopniu Master of Music. Uzyskał stopień Doctor of Musical Arts w Juilliard School of Music.
Laureat pierwszej nagrody National Chopin Piano Competition w Stanach Zjednoczonych (2005). Rok później został laureatem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Maroku. Występuje z recitalami i jako solista z orkiestrami w prestiżowych salach koncertowych na całym świecie, ostatnio w Ameryce Łacińskiej, Stanach Zjednoczonych, Chinach i Polsce.
Uczestniczył w wielu festiwalach muzycznych, m.in. w Newport Festival, Praska Wiosna i Festival de Radio France w Montpellier. Z okazji 200 rocznicy urodzin Chopina wykonał wszystkie jego utwory.
Yulianna Avdeeva naukę gry na fortepianie rozpoczęła w roku 1990 w Szkole Muzycznej im. Gniesinych pod kierunkiem Eleny Ivanovej w swoim rodzinnym mieście. Obecnie studiuje w Rosyjskiej Akademii Muzyki im. Gniesinych w klasie prof. Vladimira Troppa. Jednocześnie kształci się w Hochschule für Musik und Theater w Zurychu (Szwajcaria), gdzie od października 2006 roku jest asystentką prof. Konstantina Scherbakova. Yulianna Avdeeva jest tryumfatorką LXI Konkursu w Genewie w Szwajcarii (2006) i laureatką wielu międzynarodowych konkursów dla młodych pianistów: I nagrody w Konkursie im. Carla Czernego w Pradze (1997), Grand Prix I Ogólnorosyjskiego Otwartego Konkursu "New Names" w Moskwie (2000), I nagrody w V Konkursie "Arthur Rubinstein in Memoriam" w Bydgoszczy (2002), I nagrody w XII Konkursie "A.M.A. Calabria" we Włoszech (2002) oraz I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2007), II nagrody w Konkursie w Bremie w Niemczech (2003), II nagrody w IV Konkursie Kompozytorów Hiszpańskich w Madrycie (2003), II nagrody w XV Konkursie dla Pianistów z Orkiestrą "Citta di Cantù" we Włoszech (2005), oraz III nagrody w Konkursie im. Kurta Leimera w Zurychu (2005). Pianistka koncertowała w Moskwie, w wielu innych miastach Rosji oraz kilkudziesięciu krajach, m.in. w Austrii, Wielkiej Brytanii, USA, we Francji, w Niemczech, Izraelu, Belgii, Japonii, Grecji, we Włoszech i w Południowej Afryce. Występowała w słynnych salach, jak choćby Bösendorfer-Saal w Wiedniu czy Barbican Center w Londynie. Wykonania Yulianny Avdeevej zostały utrwalone na płytach i są często nadawane 
w rosyjskiej telewizji i stacjach radiowych.
Marcin Koziak urodził się 14 marca 1989 r. w Krakowie. Student krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie Stefana Wojtasa.
Laureat m.in. drugiej nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Narvie (2004), pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Budapeszcie (2006) i drugiej nagrody  Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Pianistów Artur Rubinstein in memoriam w Bydgoszczy (2007). Koncertował jako solista m.in. z Chińską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej. Występował z licznymi recitalami w Chinach, Japonii, w Polsce, Niemczech, Rosji, Austrii, Szwecji oraz na Ukrainie i Węgrzech. Stypendysta Ministra Kultury i Dedzictwa Narodowego.
Ingolf Wunder urodził się 14 marca 1989 r. w Krakowie. Student krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie Stefana Wojtasa.
Laureat m.in. drugiej nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Narvie (2004), pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Budapeszcie (2006) i drugiej nagrody  Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Pianistów Artur Rubinstein in memoriam w Bydgoszczy (2007). Koncertował jako solista m.in. z Chińską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej. Występował z licznymi recitalami w Chinach, Japonii, w Polsce, Niemczech, Rosji, Austrii, Szwecji oraz na Ukrainie i Węgrzech. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nicolay Khozyainov urodził się 17 lipca 1992 r. w Błagowieszczeńsku. Studiuje w moskiewskim Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego pod kierunkiem Mikhaila Voskresensky'ego. W 2008 zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie im. Aleksandra Skriabina w Paryżu też zdobył drugą nagrodę VI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Moskwie. Występował z licznymi recitalami w prestiżowych salach Rosji, Niemiec, Polski, Czech, Stanów Zjednoczonych i Afryki Południowej. Jako solista koncertował z orkiestrami symfonicznymi w Rosji. Wziął udział w Festiwalu Gdańska Jesień w Filharmonii Bałtyckiej oraz Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Mozarta i Czajkowskiego w Paryżu (2009).

Yulianna Avdeeva naukę gry na fortepianie rozpoczęła w roku 1990 w Szkole Muzycznej im. Gniesinych pod kierunkiem Eleny Ivanovej w swoim rodzinnym mieście. Obecnie studiuje w Rosyjskiej Akademii Muzyki im. Gniesinych w klasie prof. Vladimira Troppa. Jednocześnie kształci się w Hochschule für Musik und Theater w Zurychu (Szwajcaria), gdzie od października 2006 roku jest asystentką prof. Konstantina Scherbakova. Yulianna Avdeeva jest tryumfatorką LXI Konkursu w Genewie w Szwajcarii (2006) i laureatką wielu międzynarodowych konkursów dla młodych pianistów: I nagrody w Konkursie im. Carla Czernego w Pradze (1997), Grand Prix I Ogólnorosyjskiego Otwartego Konkursu "New Names" w Moskwie (2000), I nagrody w V Konkursie "Arthur Rubinstein in Memoriam" w Bydgoszczy (2002), I nagrody w XII Konkursie "A.M.A. Calabria" we Włoszech (2002) oraz I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2007), II nagrody w Konkursie w Bremie w Niemczech (2003), II nagrody w IV Konkursie Kompozytorów Hiszpańskich w Madrycie (2003), II nagrody w XV Konkursie dla Pianistów z Orkiestrą "Citta di Cantù" we Włoszech (2005), oraz III nagrody w Konkursie im. Kurta Leimera w Zurychu (2005). Pianistka koncertowała w Moskwie, w wielu innych miastach Rosji oraz kilkudziesięciu krajach, m.in. w Austrii, Wielkiej Brytanii, USA, we Francji, w Niemczech, Izraelu, Belgii, Japonii, Grecji, we Włoszech i w Południowej Afryce. Występowała w słynnych salach, jak choćby Bösendorfer-Saal w Wiedniu czy Barbican Center w Londynie. Wykonania Yulianny Avdeevej zostały utrwalone na płytach i są często nadawane w rosyjskiej telewizji i stacjach radiowych.

Ingolf Wunder urodził się 8 września 1985 r. w Klagenfurcie. Absolwent Universität für Musik und Dartellende Kunst w Wiedniu. Obecnie kształci się pod kierunkiem Adama Harasiewicza. Koncertował m.in. w Austrii, Niemczech, w wielu miastach Polski, w Hiszpanii i Argentynie. W roku 2006 wystąpił w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z I Koncertem fortepianowym Fryderyka Chopina z Orkiestrą Kameralną PR Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal. Od tego czasu występował też w Berlin Konzerthaus, Wiener Musikverein i w Tonhalle w Zurichu.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koreański Jankiel i polski homo ludens

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2010 14:53
Rewelacją środowych przesłuchań był występ Koreańczyka Sung Jae Kima, a jedną z atrakcji - powrót Jacka Kortusa, finalisty poprzedniego Konkursu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjska dama, austriacki cud i amerykański optymizm

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2010 16:00
Czwartek na Konkursie Chopinowskim upłynął pod znakiem konfrontacji wielkich osobowości ze szkolną przeciętnością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski dzień na Konkursie Chopinowskim

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2010 22:45
Dwóch z czterech Polaków zakwalifikowanych do II etapu przesłuchań - Marcin Koziak i Jacek Kortus - wystąpi dzisiaj w Filharmonii Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barbarzyńcy na Konkursie Chopinowskim?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2010 14:00
W poniedziałek Bułgar Evgeny Bozhanov zachwycił po raz kolejny swoim ekstrawertycznym, improwizatorskim temperamentem, a Francuz Guillaume Masson zbulwersował amatorskim poziomem gry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kortusowe dźwięki

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2010 23:30
Występ Polaka wielu uznało za najlepszy w drugim etapie XVI Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zepsute mazurki

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2010 12:00
Po wtorkowych przesłuchaniach komentatorzy Dwójki po raz kolejny zastanawiali się nad trafnością decyzji jury Konkursu Chopinowskiego...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczęśliwa dwudziestka

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2010 08:20
Znamy już uczestników III etapu przesłuchań Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Austriacki rodzynek na konkursowym zakalcu

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2010 12:30
Ingolf Wunder zdystansował wszystkich uczestników środowych przesłuchań na Konkursie Chopinowskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bozhanov zwycięzca Konkursu Chopinowskiego?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2010 17:00
Charyzmatyczny bułgarski pianista po raz kolejny zdystansował współzawodników, choć poziom czwartkowych przesłuchań był bardzo wysoki.
rozwiń zwiń