Biografie niezwykłe: Karol Wędziagolski

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2007 22:15
Biografia Karola Wędziagolskiego
Audio

Karol Wędziagolski urodził się w 1886 r. niedaleko Wilna, w starej rodzinie szlacheckiej, zmarł w Brazylii w 1974 roku. Jego życiorys jest wyjatkowy. Był w Rosji rewolucjonistą z przekonania, by potem zostać kontrrewolucjonistą, gdy życie pokazało mu prawdziwe oblicze bolszewizmu. Przyjaźnił się z Borysem Sawinkowem, znał Kiereńskiego, Trockiego, Milukowa, Wrangla i Denikina. Później został zaufanym człowiekiem Piłsudskiego, spotykał się w Paryżu z Dmowskim. Wydarzenia na scenie ówczesnej Europy obserwował z bliska. Relacjonował je z pozycji zwykłego człowieka, który głęboko przeżywa każdą sprawę, choć może nie wszystko umie wytłumaczyć. Józef Mackiewicz umieszczał Pamiętniki Wędziagolskiego na półce najlepszych pozycji historycznej literatury światowej. W 1972 roku książka ta otrzymała nagrodę Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie. W roku następnym - najważniejsze wyróżnienie emigracyjne, czyli nagrodę "Wiadomości" londyńskich, nagrodę Fundacji Alfreda Jurzykowskiego, a w 1974 roku - nagrodę Fundacji im. Kościelskich.

W audycji Doroty Gacek i Elżbiety Łukomskiej - fragmenty "Pamiętników" czyta Andrzej Ferenc, a opowiada o nich autor przedmowy - Grzegorz Eberhardt.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Włoska literatura zagości w sieci

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2010 14:03
Zbiory dwóch włoskich państwowych bibliotek będą dostępne w Internecie. Rząd w Rzymie podpisał umowę z Google.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literatura w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2010 20:10
W jaki sposób obecna była literatura na antenie Polskiego Radia w XX wieku?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literatura francuska - Alain Mabanckou

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2009 21:00
Alain Mabanckou to wielka gwiazda literatury francuskiej. Pisarz pochodzi z Konga, mieszka w Paryżu, wykłada w Ameryce. Zapraszam na spotkanie z Alainem Mabanckou!
rozwiń zwiń