Warszawa: uroczystości pogrzebowe Zbigniewa Romaszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 06:03
Legendarny działacz opozycji demokratycznej i "Solidarności", obrońca praw człowieka, zostanie pochowany w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 13 mszą w archikatedrze św. Jana.
Audio
  • Dziś pożegnamy Zbigniewa Romaszewskiego (Mariusz Pieśniewski/IAR)
  • Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz wspomina Zbigniewa Romaszewskiego (IAR)
Księga kondolencyjna po śmierci wieloletniego senatora została wyłożona w gmachu Senatu
Księga kondolencyjna po śmierci wieloletniego senatora została wyłożona w gmachu SenatuFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Podczas mszy spodziewane jest wystąpienie prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego. Tuż po godzinie 15, na cmentarzu wojskowym przemówienia okolicznościowe wygłosi marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

W związku z pogrzebem, Sejm przerwie w czwartek obrady między 12:45 a 17:30.

Zbigniew Romaszewski, z wykształcenia doktor fizyki, sprawował nieprzerwanie urząd senatora przez siedem kadencji, od czasu ponownego powołania Senatu w 1989, aż do 2011 roku. W latach 2007-2011 był wicemarszałkiem Senatu. Od 2011 roku członek Trybunału Stanu.

Miał bogatą kartę opozycyjną. W 1967 roku zbierał podpisy w obronie Adama Michnika relegowanego z Uniwersytetu Warszawskiego. Rok później nawiązał kontakty z opozycją radziecką. W 1975 roku protestował przeciwko zmianie konstytucji dotyczącej kierowniczej roli partii i sojuszu z ZSRR.

Posłuchaj wypowiedzi Zbigniewa Romaszewskiego w serwisie Radia Wolności>>>

W latach 70. zaangażował się w obronę prześladowanych robotników Radomia i Ursusa. Wraz z żoną Zofią kierował Biurem Interwencyjnym KSS "KOR", rejestrującym przypadki łamania praw człowieka i niosącym ofiarom bezprawia pomoc prawną i materialną. Zakładał w Polsce Komitet Helsiński, organizację nadzorującą wprowadzanie w życie postanowień KBWE. Pod jego redakcją Komitet opublikował Raport Madrycki, omawiający stan przestrzegania praw człowieka w PRL, na podstawie zarejestrowanych przez Biuro Interwencji, przypadków łamania prawa. Od 1981 roku kierował Komisją Interwencji i Praworządności "Solidarności".

Komitet Obrony Robotników - serwis specjalny >>>

Wielokrotnie zatrzymywany przez bezpiekę. Ukrywając się w stanie wojennym współorganizował podziemne "Radio Solidarność" i działał w kierownictwie regionu "Mazowsze". W 1982 roku został skazany na 4 i pół roku więzienia za działalność radiową, a w 1984-tym był oskarżony w procesie KOR. Został wtedy objęty opieką Amnesty International jako więzień sumienia. Zwolniony na mocy amnestii.
Uczestniczył w obradach "okrągłego stołu". Na krótko przed upadkiem rządu Jana Olszewskiego w 1992 roku został szefem Radiokomitetu, odwołany potem przez premiera Waldemara Pawlaka. W 1998 roku senator Romaszewski założył Fundację Obrony Praw Człowieka, która zorganizowała w Warszawie III Międzynarodową Konferencję Praw Człowieka.

Za wyjątkowe zasługi na rzecz Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 roku Zbigniew Romaszewski otrzymał najwyższe odznaczenie państwowe - Order Orła Białego.

Zbigniew Romaszewski zmarł 13 lutego. Miał 74 lata.

TVN24/x-news

IAR,kh

Czytaj także

"Współtworzył etos senatora wolnej Polski"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 23:51
Takimi słowami zmarłego senatora Zbigniewa Romaszewskiego wspomina prezydent Bronisław Komorowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Gliński: Romaszewski nie dał się nikomu kupić

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2014 09:00
- To olbrzymia strata dla Polski. Zbyszek Romaszewski był człowiekiem niezależnym. Był odważny, zasadniczy. To piękna postać - tak zmarłego wspominał gość "Salonu politycznego Trójki" prof. Piotr Gliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogrzeb Zbigniewa Romaszewskiego odbędzie się 20 lutego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2014 12:24
Msza żałobna rozpocznie się o godz. 13 w Katedrze Warszawskiej, a sam pogrzeb odbędzie się na Powązkach Wojskowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Senacie wystawiono księgę kondolencyjną poświęconą Zbigniewowi Romaszewskiemu

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 14:48
Mogą się do niej wpisywać wszystkie osoby, które chcą oddać hołd byłemu wicemarszałkowi Izby.
rozwiń zwiń