Karol Estreicher i poszukiwacze ołtarza Wita Stwosza

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 19:40
– Po długiej wojennej tułaczce Estreicher trafił do Anglii, gdzie założył biuro rewindykacji zabytków, wiedząc już, jak ogromne rozmiary ma nazistowska grabież – mówiła dziennikarka Marta Grzywacz, autorka książki o Karolu Estreicherze.
Audio
  • Karol Estreicher i poszukiwacze ołtarza Wita Stwosza (Wybieram Dwójkę)
Fragment okładki książki Obrońca skarbów
Fragment okładki książki "Obrońca skarbów"Foto: materiały wydawnictwa PWN

obrońca skarbów.jpg

– To był niesamowicie przenikliwy umysł. Podczas lektury jego dzienników zaskoczyło mnie, jak czujnie patrzył na rzeczywistość i jak dobrze oceniał przyszłość. To Estreicher nalegał na to, by ołtarz Wita Stwosza, najcenniejszy zabytek Krakowa, jeśli nie w ogóle Polski, ukryć, przede wszystkim przed bombardowaniem. Wtedy chyba jeszcze nie przyszło mu do głowy, że ołtarz może być również skradziony – powiedziała Marta Grzywacz.

W publikacji pt. "Obrońca skarbów. Karol Estreicher - w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki" dziennikarka opowiada m.in. o nieudanej próbie ratowania słynnego dzieła Stwosza w 1939 r. oraz późniejszej misji Estreichera, który odzyskał i przywiózł ołtarz (oraz wiele innych zabytków) z Berlina do Krakowa.

W Dwójce Marta Grzywacz opowiadała o tym, jak frustracja Hitlera jako niespełnionego malarza doprowadziła do rabowania dzieł sztuki, gdzie miały trafić cenne przedmioty (wyśledzone wcześniej przez grupę złodziei z wyższym wykształceniem), a także o tym, jak w demontażu ołtarza pomogło Polakom pewne narzędzie, które 500 lat wcześniej na strychu kościoła Mariackiego pozostawił sam Wit Stwosz...

***

Rozmawiał: Adam Suprynowicz

Goście: Marta Grzywacz (autorka książki "Obrońca skarbów. Karol Estreicher - w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki")

Data emisji: 28.03.2017

Godzina emisji: 16.35

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

mc/jp

Czytaj także

Trzydziestu czterech w obronie kultury polskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 05:50
57 lat temu, 14 marca 1964, Antoni Słonimski złożył w Urzędzie Rady Ministrów dwuzdaniowy list protestacyjny przeciw cenzurze, który później określano, z powodu liczby sygnatariuszy, jako "List 34".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karol Estreicher. Ocalił polskie skarby przed Niemcami

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2024 05:45
Od chwili wkroczenia wojsk niemieckich na ziemie polskie Karol Estreicher rozpoczął dzieło ratowania skarbów naszej kultury, w tym ołtarza Mariackiego, ukrytego przez okupanta w Norymberdze oraz arrasów wawelskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieje rodu Estreicherów

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 18:00
Zapraszamy do wysłuchania wspomnień Teresy Słomczyńskiej, żony pisarza i tłumacza Macieja Słomczyńskiego, wywodzącej się z rodziny naukowców związanych z Krakowem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ołtarz Mariacki miał być chlubą Norymbergi"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 10:00
- Przeciwko wywozowi dzieła Stwosza protestował gubernator Hans Frank, bo chciał je zachować dla Niemców w Krakowie, ale decyzja Hitlera była inna - opowiadał prof. Stanisław Waltoś.
rozwiń zwiń