X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Karol Estreicher i poszukiwacze ołtarza Wita Stwosza

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 19:40
– Po długiej wojennej tułaczce Estreicher trafił do Anglii, gdzie założył biuro rewindykacji zabytków, wiedząc już, jak ogromne rozmiary ma nazistowska grabież – mówiła dziennikarka Marta Grzywacz, autorka książki o Karolu Estreicherze.
Audio
  • Karol Estreicher i poszukiwacze ołtarza Wita Stwosza (Wybieram Dwójkę)
Fragment okładki książki Obrońca skarbów
Fragment okładki książki "Obrońca skarbów"Foto: materiały wydawnictwa PWN

obrońca skarbów.jpg

– To był niesamowicie przenikliwy umysł. Podczas lektury jego dzienników zaskoczyło mnie, jak czujnie patrzył na rzeczywistość i jak dobrze oceniał przyszłość. To Estreicher nalegał na to, by ołtarz Wita Stwosza, najcenniejszy zabytek Krakowa, jeśli nie w ogóle Polski, ukryć, przede wszystkim przed bombardowaniem. Wtedy chyba jeszcze nie przyszło mu do głowy, że ołtarz może być również skradziony – powiedziała Marta Grzywacz.

W publikacji pt. "Obrońca skarbów. Karol Estreicher - w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki" dziennikarka opowiada m.in. o nieudanej próbie ratowania słynnego dzieła Stwosza w 1939 r. oraz późniejszej misji Estreichera, który odzyskał i przywiózł ołtarz (oraz wiele innych zabytków) z Berlina do Krakowa.

W Dwójce Marta Grzywacz opowiadała o tym, jak frustracja Hitlera jako niespełnionego malarza doprowadziła do rabowania dzieł sztuki, gdzie miały trafić cenne przedmioty (wyśledzone wcześniej przez grupę złodziei z wyższym wykształceniem), a także o tym, jak w demontażu ołtarza pomogło Polakom pewne narzędzie, które 500 lat wcześniej na strychu kościoła Mariackiego pozostawił sam Wit Stwosz...

***

Rozmawiał: Adam Suprynowicz

Goście: Marta Grzywacz (autorka książki "Obrońca skarbów. Karol Estreicher - w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki")

Data emisji: 28.03.2017

Godzina emisji: 16.35

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trzydziestu czterech w obronie kultury polskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 06:03
55 lat temu, 14 marca 1964, Antoni Słonimski złożył w Urzędzie Rady Ministrów dwuzdaniowy list protestacyjny przeciw cenzurze, który później określano, z powodu liczby sygnatariuszy, jako "List 34".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karol Estreicher - ocalił polskie skarby przed Niemcami

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 07:00
Od chwili wkroczenia wojsk niemieckich na ziemie polskie Karol Estreicher rozpoczął dzieło ratowania skarbów naszej kultury, w tym ołtarza Mariackiego, ukrytego przez okupanta w Norymberdze oraz arrasów wawelskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieje rodu Estreicherów

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 18:00
Zapraszamy do wysłuchania wspomnień Teresy Słomczyńskiej, żony pisarza i tłumacza Macieja Słomczyńskiego, wywodzącej się z rodziny naukowców związanych z Krakowem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ołtarz Mariacki miał być chlubą Norymbergi"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 10:00
- Przeciwko wywozowi dzieła Stwosza protestował gubernator Hans Frank, bo chciał je zachować dla Niemców w Krakowie, ale decyzja Hitlera była inna - opowiadał prof. Stanisław Waltoś.
rozwiń zwiń